Lai Eiropas Savienībā (ES) izveidotu vienotu ģeogrāfisko izcelsmes norāžu (ĢIN) aizsardzību ne tikai lauksaimniecības produktiem, bet arī amatniecības un rūpniecības ražojumiem, 2023. gada 18. oktobrī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2023/2411, izveidojot vienotu aizsardzību ES, paredzot noteikumus attiecībā uz:

  1. ražotāju uzdevumiem, tiesībām un pienākumiem, kas vajadzīgi, lai pārvaldītu ĢIN, tostarp, reaģējot uz sabiedrības pieprasījumu pēc ilgtspējīgiem ražojumiem;
  2. vienkāršu un efektīvu ĢIN reģistrāciju, ņemot vērā intelektuālā īpašuma tiesību pienācīgu aizsardzību;
  3. pievienotās vērtības radīšanu, veicinot godīgu konkurenci tirgū;
  4. uzticamu informāciju un ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādi apzīmētu ražojumu autentiskuma garantiju patērētājam;
  5. efektīvu kontroli un izpildi attiecībā uz amatniecības un rūpniecības ražojumu ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm un amatniecības un rūpniecības ražojumu tirdzniecību visā ES, tostarp elektroniskajā tirdzniecībā, vienlaikus nodrošinot iekšējā tirgus integritāti;
  6. vietējās ekonomikas attīstību, kas veicina zinātības un kopīgā mantojuma aizsardzību.

ĢIN Regula paredz, ka līdz 2025. gada 1. decembrim ES dalībvalstīm ir jāizveido reģistrācijas sistēma arī amatniecības un rūpniecības produktiem. 

Ņemot vērā, ka līdz šim Latvijā atbilstoši Preču zīmju likumam tika aizsargātas ne tikai reģistrētas, bet arī nereģistrētas ĢIN, būs nepieciešams mainīt Latvijas ĢIN aizsardzības sistēmu, turpmāk paredzot aizsardzību tikai reģistrētām ĢIN. Tas nozīmē, ka turpmāk, lai varētu lietot ĢIN norādes un simbolus, būs jāreģistrē konkrētie produkti vai pakalpojumi. Līdz ar to, nodrošinot vienotu reģistrēšanas un uzraudzības sistēmu kā lauksaimniecības, tā arī nelauksaimniecības produktiem. Tādējādi attiecīgo ĢIN simboliku varēs izmantot tikai tiem pakalpojumiem un produktiem, kuriem būs bijusi veikta atbilstoša kritēriju pārbaude un tie būs ieguvuši tiesības būt reģistrētiem.

Informācija par reģistrācijas procedūru amatniecības un rūpniecības ražojumiem sekos.

Šāda aizsardzība stimulēs uzņēmumus veidot jaunus amatniecības produktus. Reģioni, kuros darbojas ražotāji, varētu iegūt labumu no sava reģiona tradicionālo amatniecības un rūpniecības izstrādājumu ražošanas, papildus attīstot tūrisma potenciālu, saglabājot un piesaistot kvalificētu darbaspēku, kā arī aizsargājot savu kultūras mantojumu. ĢIN sistēma ir novērtēta kā efektīva un tā sniedz vairākus ieguvumus ražotājiem, proti, tirgū jau šobrīd produktiem ar ĢIN ir iespējams noteikt augstāku tirgus vērtību, nekā salīdzināmiem produktiem bez ĢIN.