Šī gada 8. aprīlī Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) izpilddirektors João Negrão Rīgā tikās ar Latvijas amatniecības meistariem, lai uzsāktu sarunas par jauno Eiropas Savienības (ES) ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu (ĢIN) amatniecības un rūpniecības ražojumu reģistrācijas procesu.
Tikšanās Patentu valdes 105. gadadienas pasākumu ietvaros notika Mazajā Ģildē, un uz to tika aicināti Latvijas Nacionālā kultūras centra un dažādu amatniecības jomu pārstāvji no Jūrmalas, Siguldas un Līvāniem.
J.Negrão un Patentu valdes eksperti amatniekus iepazīstināja ar jaunās sistēmas nosacījumiem, kas ražotājiem un amatniekiem būs jāievēro, lai to darbi saņemtu ĢIN aizsardzību.
Saruna un Latvijas amatniecības un rūpniecības nozares informēšana par jauno ĢIN sistēmu, turpināsies šī gada 12. jūnijā Mālpilī 7. Latvijas Lauku kopienu parlamenta diskusijā par ĢIN lomu kā lauku ekonomikas attīstības, kultūras un tradīciju saglabāšanas priekšnoteikumu. Šīs diskusijas laikā ir paredzēts uzsvērt stratēģiskās iespējas vietējās ražošanas pievienotās vērtības palielināšanai, izmantojot aizsargātus nosaukumus.
Uz diskusiju Mālpilī ir aicināti amatnieki un ražotāji, kā arī to pārstāvji, lai neformālā gaisotnē pārrunātu jaunās iespējas, jo no 2025. gada 1. decembra amatnieki un ražotāji Latvijā un visā Eiropas Savienībā (ES) varēs pieteikties ĢIN reģistrācijai, lai aizsargātu savus autentiskos un vietējos ražojumus.
Šī iespēja izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2023. gada 18. oktobra Regulas (ES) 2023/2411 par amatniecības un rūpniecības ražojumu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību un ar ko groza Regulas (ES) 2017/1001 un (ES) 2019/1753 (ĢIN Regula), kas paredz ieviest vienotu ES līmeņa sistēmu amatniecības un rūpniecības ražojumu aizsardzībai, līdzīgi kā tas jau pastāv lauksaimniecības produktiem un pārtikai.
Vakar, 22. aprīlī Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Preču zīmju likumā un Rūpnieciskā īpašuma institūciju un procedūru likumā, lai nodrošinātu Eiropas Savienībā vienotu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrācijas sistēmas ieviešanu amatniecības un rūpniecības ražojumiem Latvijā.
Potenciālie ieguvumi ražotājiem un amatniekiem no jaunās ĢIN aizsardzības sistēmas:
- Tradicionālo zināšanu un prasmju saglabāšana - instruments tradicionālo ražošanas metožu, zināšanu un prasmju saglabāšanai un nodošanai nākamajām paaudzēm;
- Pievienotās vērtības radīšana, veicinot godīgu konkurenci tirgū.
- Uzlabota tirgus pozicionēšana un atpazīstamība – atbalsts produktiem izcelties tirgū, veicinot to atpazīstamību un atšķiršanu no masveida produkcijas;
- Veicināta sadarbība un kolektīvā mārketinga iespējas – iespējas apvieno reģiona ražotājus, veicinot sadarbību mārketinga un produktu popularizēšanas jomā (iespēja mazākiem ražotājiem sasniegt plašāku auditoriju).
- Aizsardzība pret viltošanu un imitāciju - vienota sistēma nodrošinās spēcīgāku juridisko aizsardzību pret viltotiem produktiem, kas maldina patērētājus un kaitē autentisko produktu ražotāju reputācijai un ieņēmumiem. Tas palīdzēs saglabāt produkta unikalitāti un vērtību.
- Piekļuve jauniem tirgiem - skaidri definēta un aizsargāta ĢIN var atvērt durvis jauniem tirgiem gan ES teritorijā, gan ārpus tās, jo patērētāji arvien vairāk novērtē autentiskus un reģionāli unikālus produktus.
Informāciju sagatavoja: