baneris

Atzīmējot iestādes 105. gadadienu, Patentu valde 8. aprīlī rīkos starptautisku konferenci "Intelektuālais īpašums kā inovāciju un izaugsmes katalizators: savienojot pētniecību, tehnoloģijas un MVU" un Latvijas Intelektuālā īpašuma apbalvojumu ceremoniju.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis: “Šo nozīmīgo Patentu valdes gadskārtu vēlamies atzīmēt, uzsverot ieguldījumu intelektuālā īpašuma nozares virzībā uz attīstību, rodot jaunas idejas, kā gūt maksimālu sinerģijas efektivitāti starp visiem nozarē iesaistītajiem – intelektuālā īpašuma organizācijām, zinātniskajām institūcijām, komersantiem un citām organizācijām un sadarbības partneriem. Sadarbība un mijiedarbība rada pievienoto vērtību, kas pārsniedz katra dalībnieka individuālo ieguldījumu, un tieši tāpēc jo īpašs gandarījums ir, ka šī diskusija mūsu reģionā notiks tik augstā līmenī, piedaloties visu trīs lielāko starptautisko organizāciju vadītājiem, Latvijas augstākajām amatpersonām un citu valstu intelektuālā īpašuma iestāžu vadītājiem.”

1
1

 

2

 

3
ikona

Aizpildi novērtējuma anketu!

Konference: https://forms.office.com/e/k3Aq5vzvcc?origin=lprLink

 

Iepazīsties ar diskusijas dalībniekiem

Intelektuālais īpašums kā inovāciju un izaugsmes katalizators: savienojot pētniecību, tehnoloģijas un MVU

4

Diskusijas vadītājs: Agris Batalauskis, Patentu valdes direktors

agris

Kopš 2022. gada 1. februāra A. Batalauskis ir Latvijas Patentu valdes direktora amatā. A. Batalauskis ir kvalificēts jurists un tieslietu jomas profesionālis.  

Starptautiskajā līmenī viņš ir ievēlēts Eiropas Patentu iestādes Administratīvās padomes valdē, ir WIPO Ģenerālās asamblejas Latvijas delegācijas vadītājs, kā arī pārstāv Patentu valdes un valsts intereses Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojā (EUIPO) un Eiropas Patentu iestādē (EPO), tādējādi stiprinot Latvijas pozīcijas intelektuālā īpašuma jomā. 

A. Batalauskis bija un ir atbildīgs par daudzu stratēģiski nozīmīgu attīstības projektu uzraudzību un īstenošanu, kā arī pārstāvējis tieslietu jomas intereses dažādos starptautiskos forumos. 

Darens Tangs, WIPO ģenerāldirektors 

darens

Darens Tangs ir WIPO ģenerāldirektors kopš 2020. gada. 

Viņa vadībā WIPO strādā pie globālās intelektuālā īpašuma (IĪ) ekosistēmas pārveidošanas, lai tā kļūtu par spēcīgu virzītājspēku darbavietu radīšanai, investīciju piesaistei, uzņēmējdarbības attīstībai, kā arī ekonomiskajai un sociālajai izaugsmei visās valstīs. Tāpat viņš ir apņēmies nodrošināt, ka WIPO izmanto intelektuālā īpašuma potenciālu, lai rastu inovatīvus risinājumus kopīgajiem globālajiem izaicinājumiem. 

Pasaulei saskaroties ar ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, ekonomisko nenoteiktību un strauji augošām tehnoloģijām, ģenerāldirektors Tangs uzskata, ka intelektuālais īpašums, inovācijas un radošums kalpo kā tilts, kas savieno valstis, veicinot kopējo labumu visiem. 

Anonio Campinos, EPO prezidents 

Antonio

António Campinos EPO prezidenta amatā ir kopš 2018. gada 1.jūlija.   

Karjeru A. Campinos sāka jau 1998.gadā Ekonomikas un inovāciju ministrijā. Pirms kļūšanas par EPO prezidentu, Campinos no 2010. līdz 2018. gadam bija Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) izpilddirektors. Pirms tam viņš vadīja Portugāles Nacionālo rūpnieciskā īpašuma institūtu (INPI). 

2017. gadā Alikantes Universitāte viņam piešķīra Goda doktora grādu, atzīstot viņa ieguldījumu intelektuālā īpašuma jomā. 

 

João Negrão, EUIPO izpilddirektors 

Joao

EUIPO izpilddirektora amatu ieņem kopš 2023. gada 1.oktobra.  

J. Negrão ir ieguvis Portugāles Valsts administrācijas institūta augsta līmeņa diplomu valsts pārvaldes vadībā. Pirms pievienošanās EUIPO Negrão strādāja Portugāles Nacionālo rūpnieciskā īpašuma institūtā (INIPI) 

Vairāk nekā 10 gadu laikā, strādājot EUIPO, J. Negrão vadīja EUIPO sadarbības paplašināšanu ar ES valstu un reģionālajiem intelektuālā īpašuma birojiem, izveidojot Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma tīklu. J. Negrão arī vadīja konverģences programmas izveidi, kas saskaņo praksi ES līmenī, un pārraudzīja EUIPO starptautiskās sadarbības pasākumu paplašināšanu. 

 

Karin Žvokelj, Slovēnijas Intelektuālā īpašuma iestādes dierektore

Karin Žvokelj

Karin Žvokelj ir Slovēnijas Intelektuālā īpašuma iestādes direktore kopš 2022. gada marta. Viņa akcentē intelektuālā īpašuma nozīmi Slovēnijas uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmas stiprināšanā. Ar izglītību starptautiskajā ekonomikā un plašu pieredzi politikas veidošanā, uzņēmējdarbībā, projektu vadībā un līderībā viņa izceļ  intelektuālā īpašuma vērtību un līdzsvaro iesaistīto pušu intereses. K. Žvokelj misija ir veidot tiltu starp radošumu un komerciju, palīdzot idejām pārtapt nozīmīgos risinājumos.

K. Žvokelj ir ieguvusi vairākas akreditācijas un sertifikātus, tostarp supervizoru standarta prasmju sertifikātu, akreditāciju Slovēnijas Supervizoru asociācijā, sertifikātu mediācijā, ECQA sertifikātu ES projektu vadībā un PRINCE2 Foundation projektu vadības sertifikātu.

James Kelly, Īrijas Intelektuālā īpašuma iestādes vadītājs

James Kelly

James Kelly Īrijas Intelektuālā īpašuma iestādes vadītāja amatā ir kopš 2022. gada 7. marta.

J. Kelly ir profesionāls valsts ierēdnis, kurš pirmo reizi pievienojās IPOI 1991. gadā un vairāk nekā 15 gadus strādāja dažādos amatos. Viņš bija nacionālais eksperts Eiropas Komisijā Alikantē, kur strādāja pie Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) izveides. J. Kelly piecus gadus strādāja Uzņēmējdarbības, tirdzniecības un nodarbinātības departamenta Intelektuālā īpašuma nodaļā, kur bija atbildīgs par preču zīmēm, dizainiem un intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības politiku.

Pirms pašreizējā amata J. Kelly bija darba attiecību komisijas šķīrējtiesnesis un mediators Īrijas dienvidaustrumu reģionā.

 

5

 Māra Rozenblate, Patentu departamenta vadošā eksperte Eiropas patentu jautājumos, Patentu valde 

Māra Rozenblate

 Māra Rozenblate Patentu valdē strādā kopš tā tās darbības atjaunošanas 1992.gadā. Viņa ir Patentu valdes Patentu departamenta vadošā eksperte Eiropas patentu jautājumos un ir specializējusies patentu ekspertīzē  farmācijas un biotehnoloģijas jomā.  

Ar inteliģenci, erudīciju, fenomenālo atmiņu un zināšanām M. Rozenblate ir viens no nozīmīgākajiem Patentu valdes stūrakmeņiem un zinošākajiem ekspertiem patentu un papildu aizsardzības sertifikātu jomā. M.Rozenblatei bija nozīmīga loma, lai Latvija 2005.gadā pievienotos Eiropas Patentu konvencijai un EPO.  Viņa bija arī viens no galvenajiem 2007.gada Latvijas Patentu likuma izstrādātājiem un savas karjeras laikā ir veikusi vairāk nekā 1500 patentu pieteikumu ekspertīzi.

 

Abderrahim Moumen, EPO Mobilo un viedo tīklu attīstības izpilddirektors 

Abderrahim Moumen

Dr. Abderrahim Moumen ir pieredzējis līderis digitālo tehnoloģiju jomā, un patlaban vada EPO Mobilo un viedo tīklu attīstības direktorātu, veicinot inovācijas un izcilību patentu ekspertīzes jomā. A. Moumen EPO pievienojās 2000. gadā  un vairāk nekā  17 gadu laikā kā patentspeciālists viņš ieguva padziļinātas zināšanas par visiem patentu piešķiršanas procesa aspektiem, tostarp izmeklēšanu, pārbaudi, iebildumiem un dokumentāciju. Savas karjeras laikā A. Moumen ir devis nozīmīgu ieguldījumu vairākās stratēģiskās iniciatīvās, tostarp kvalitātes darba grupās, ārējās attiecībās, tehniskajā apmācībā un starptautiskajā sadarbībā. 

 A. Moumen ir bijusi svarīga loma EPO sadarbības stiprināšanā ar ES institūcijām, īpaši izveidojot un īstenojot sadarbību starp EPO un Eiropas Inovāciju padomi un MVU izpildinstitūciju (EISMEA), tādējādi pastiprinot EPO ietekmi Eiropas un globālajā patentu vidē. 

Jānis Rozenblats, produktu izstrādes vadītājs, SIA Aerones Engineering

Jānis Rozenblats

Jānis Rozenblats ir pieredzējis tehnoloģiju līderis un produktu izstrādes viceprezidents uzņēmumā Aerones ar plašu pieredzi produktu inovācijās un stratēģiskā vadībā. Viņš ir ieņēmis nozīmīgus amatus uzņēmumā Pipedrive un ir Mailigen.com dibinātājs, konsekventi veicinot iniciatīvas, kas nodrošina tehnoloģisko attīstību un ilgtspējīgu izaugsmi.

 

 

 

 

Solvita Kostjukova, ALINA LLC līdzdibinātāja un valdes priekšsēdētāja

Solvita Kostjukova

Solvita Kostjukova ir pieredzējusi tehnoloģiju pārneses eksperte, kura specializējusies dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumos un spin-off. Viņai ir vairāk nekā 15 gadu pieredze nozarē, un tā palīdzējusi veiksmīgi savienot zinātniskos pētījumus ar biznesa vidi, nodibinot un vadot ALINA LLC – novatorisku tīro tehnoloģiju uzņēmumu. Solvitas Kostjukovas vadībā uzņēmums ir izstrādājis inovatīvus un ilgtspējīgus materiālus krāsu rūpniecībā, būtiski veicinot videi draudzīgāku ražošanas praksi.

S. Kostjukova aktīvi izglīto nākamo inovatoru paaudzi un aktīvi pasniedz intelektuālā īpašuma stratēģiju un tehnoloģiju pārnesi doktorantūras programmās, piemēram. Viņa ir arī starptautisku patentu autore 33 valstīs.

 

Gatis Mozoļevskis, Cellbox Labs izpilddirektors un līdzdibinātājs

Gatis Mozoļevskis

Gatis Mozoļevskis ir uzņēmuma Cellbox Labs izpilddirektors un līdzdibinātājs. Cellbox Labs ir industriālo orgānu uz mikroshēmas (organ-on-a-chip) uzņēmums efektīvākas pirmsklīnisko zāļvielu izpētes jomā. Viņš ieguvis doktora grādu Rīgas Tehniskajā universitātē, un iepriekšējā pieredze ietver darbu aparatūras jaunuzņēmumos Silīcija ielejā un Latvijā, kā arī pētniecības laboratorijas vadīšanu. Dažu gadu laikā uzņēmums ir piesaistījis vairāk nekā 1,5 miljonus eiro finansējumu, nodarbinājis līdz vairāk nekā 10 darbiniekus un modernizējis aprīkojumu vairāk nekā 2,5 miljonu eiro vērtībā.

 

 

Antti Riivari, Somijas Patentu un reģistrācijas iestādes ģenerāldirektors

Antti Riivari

Antti Riivari kopš 2017. gada marta ir Somijas Patentu un reģistrācijas iestādes ģenerāldirektors.

A. Riivari stiprās puses ir spēcīgas zināšanas par Patentu un reģistrācijas  darbības jomu. Viņam ir arī plašas zināšanas ar nozari saistītos Eiropas Savienības un starptautiskajos jautājumos un liela pieredze valdības attīstības un digitalizācijas procesos, kas ir būtiski nacionālās attīstības un inovāciju veicināšanā. Papildus darbam Somijas Patentu un reģistrācijas iestādē A. Riivari ieņem vadošus amatus starptautiskās organizācijās  –   ir Eiropas Biznesa reģistru asociācijas (EBRA) prezidents, kā arī atkārtoti ievēlēts par Eiropas Patentu iestādes Patentu tiesību komitejas priekšsēdētāju.

1

Ilze Grava, Patentu valdes Attīstības un starptautiskās sadarbības departamenta direktore  

Ilze Grava

 Ilze Grava ir pieredzējusi profesionāle ar plašu pieredzi attīstības, starptautiskās sadarbības un intelektuālā īpašuma jomā. Pašlaik I. Grava vada Attīstības un starptautiskās sadarbības departamentu Patentu valdē, kur atbild par stratēģisko attīstību un starptautisko sadarbību intelektuālā īpašuma jautājumos. Pirms tam vairāk nekā divus gadus viņa vadīja Intelektuālā īpašuma informācijas centru, nodrošinot sabiedrības informētību un veicinot zināšanu pieejamību šajā jomā. 
Pašlaik I. Grava vada Attīstības un starptautiskās sadarbības departamentu Patentu valdē, kur atbild par stratēģisko attīstību un starptautisko sadarbību intelektuālā īpašuma jautājumos. Pirms tam vairāk nekā divus gadus viņa vadīja Intelektuālā īpašuma informācijas centru, nodrošinot sabiedrības informētību un veicinot zināšanu pieejamību šajā jomā.

Michael Mbogoro, Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Tehnoloģiju pārneses nodaļas vadītājs 

Michael Mbogoro

Michael Mbogoro ir plaša pieredze zināšanu un tehnoloģiju pārnesē (K/TT), strādājot dažādos reģionos un palīdzot universitātēm, valdībām un inovāciju ekosistēmām ar pētījumu rezultātu ieguvumu pozitīvi ietekmēt sabiedrību un ekonomisko izaugsmi. Viņš ir strādājis ar nepietiekami funkcionējošiem tehnoloģiju pārneses birojiem (TTO), pārveidojot un uzlabojot to darbības efektivitāti, standarta darbības procedūras un veiktspējas rādītājus, kā arī nodrošinot darbinieku kvalifikācijas celšanu. 

Politikas līmenī M. Mbogoro sadarbojas ar ministrijām un inovāciju aģentūrām, lai veicinātu sistēmiskas pārmaiņas intelektuālā īpašuma un intelektuālo aktīvu pārvaldībā, kā arī inovāciju politikā, tostarp izstrādājot inovāciju tiesību aktus.

 

Yann Ménière, EPO galvenais ekonomists

Yann Ménière

Yann Ménière galvenā ekonomista amatā EPO pievienojās 2016. gadā. Patlaban viņš EPO vada par ekonomisko pētījumu sagatavošanu, patentu analīzi un digitālajiem rīkiem atbildīgu komandu EPO Patentu un tehnoloģiju observatorijā. Iepriekš Y. Ménière  bija ekonomikas profesors Parīzes Zinātņu un literatūras universitātē, kur vadīja intelektuālā īpašuma un tehnoloģiju tirgus katedru. Viņam ir ilggadīga akadēmiskā un praktiskā pieredze ar patentu ekonomiku, inovācijām, tehnoloģiskajām pārmaiņām un ekonomisko izaugsmi saistītos jautājumos. 

 

 

 

Nathan Wajsman,  EUIPO Korporatīvās stratēģijas un ilgtermiņa plānošanas departamenta direktors, galvenais ekonomists 

Nathan Wajsman

 Nathan Wajsman 2011. gada maijā tika iecelts par ES Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) galveno ekonomistu, bet 2024. gada jūlijā arī par jaunizveidotā Korporatīvās stratēģijas un prognozēšanas departamenta direktoru. Pirms darba EUIPO N. Wajsman 20 gadus strādāja privātajā sektorā.  

Karjeru N. Wajsman sāka ASV Floridas elektrostacijā kā prognozēšanas analītiķis, pēc tam viņš turpināja darbu telekomunikāciju un finanšu nozarē ASV un vairākās Eiropas valstīs, tostarp uzņēmumos AT&T ASV un Beļģijā, Šveices pārapdrošināšanas uzņēmumā Cīrihē, IT uzņēmumā Claranet Benelux Nīderlandē, kas nodrošina interneta pakalpojumu. 

 

Līga Žūka, Rīgas Stradiņa universitātes Inovāciju centra direktore un “EIT Health” centra Latvijā vadītāja 

Līga Žūka

 Līga Žūka ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Inovāciju centra direktore un "EIT Health" centra Latvijā vadītāja. Viņa ir aktīvi iesaistījusies veselības aprūpes inovāciju veicināšanā, īpaši robotikas tehnoloģiju pielietojumu jomā. L. Žūka uzsver, ka robotu izmantošana var uzlabot ārstēšanas kvalitāti un efektivitāti, kā arī samazināt ārstniecības personāla slodzi.

 

 

 

 

Māris Būmanis, AS Latvijas Finieris valdes loceklis

Māris Būmanis

Mārim Būmanim ir vairāk nekā 25 gadu darba pieredze uzņēmumā "Latvijas Finieris", ieņemot dažādus amatus. Pašlaik viņš ir uzņēmuma valdes loceklis un atbild par attīstību, pētniecību un inovācijām un ir ieguvis inženierizglītību un pēc tam – maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. Pēdējos gados Būmanis pārstāv uzņēmumu un meža nozares intereses dažādos forumos, skaidrojot nozares nozīmi un ieguldījumu Latvijas, Baltijas un Ziemeļeiropas ekonomikas attīstībā.

 

 

 

Līga Brasliņa, LU pētniece, Innomatrix valdes locekle 

Līga Brasliņa

Līga Brasliņa ir Latvijas Universitātes pētniece un docente, kā arī tirgus izpētes uzņēmuma InnoMatrix valdes locekle. Viņa ir ieguvusi maģistra grādu ekonomikā Latvijas Universitātē. 

L. Brasliņas pētnieciskās intereses ietver jaunu produktu izstrādi, ilgtspēju un inovāciju stratēģijas. Viņa ir vairāk nekā 16 zinātnisko darbu autore. Papildus akadēmiskajai darbībai L. Brasliņa ir aktīvi iesaistījusies dažādos pētījumos un projektos, tostarp vadījusi pētījumu par dzīves un darba iespējām Latvijas reģionos.

 

Jaunumi par pasākumu