Nozares ziņas
baneris pētījumam

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) kopā ar Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizāciju (OECD) sagatavojis ziņojumu kas analizē, viltotu preču nelikumīgas tirdzniecības un citu veidu intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) pārkāpumu ekonomisko ietekmi, uz maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU). Tajā sniegta arī viltojumu apdraudējuma dziļāka analīze Eiropas Savienības (ES) kontekstā.

Viltotu preču tirdzniecība ir ilgstošs, sociāli ekonomiskais risks, kas apdraud efektīvu publisko pārvaldību, produktīvu uzņēmējdarbību un patērētāju labklājību. Viltojumi kļuvuši par ievērojamu ienākumu avotu organizētām noziedzīgām grupām, kaitējot ekonomikas izaugsmei, samazinot uzņēmumu ieņēmumus un kavējot inovāciju ieviešanu. Viltotas un pirātiskas preces ir atrodamas visās nozarēs un visās produktu kategorijās, tāpēc uzņēmumi, kas savos darbības modeļos izmanto intelektuālo īpašumu, tostarp preču zīmes, patentus vai dizainparaugus, ir pakļautas IĪT pārkāpuma riskam.  

MVU ir svarīga ekonomiskā un sociālā loma pasaules tirgū. OECD dalībvalstīs tie veido lielāko daļu uzņēmumu un nodarbina aptuveni divas trešdaļas no strādājošo skaita. Lai gan IĪT izmantošana MVU ir salīdzinoši zema, inovatīvi MVU uzrāda augstāku IĪT līmeni, jo tie aktīvi meklē veidus, kā uzlabot esošos produktus, pakalpojumus un uzņēmējdarbības procesus. Viens no svarīgākajiem iemesliem IĪT reģistrācijai, ir iespēja atturēt citus uzņēmumus no viltošanas un neļaut tiem kopēt savus produktus vai pakalpojumus.

Tomēr konstatēts, ka aptuveni 40% ES valstu MVU neuzrauga savus tirgus attiecībā uz viltošanu un iespējamiem IĪT pārkāpumiem. Viltotāji pievēršas visu veidu inovatīvām precēm, ko ražo MVU, elektroiekārtām un elektronikai, apģērbiem un aksesuāriem, parfimērijai, kā arī rotaļlietām un spēlēm, kas tiek viltotas visbiežāk. Turklāt, liela daļa viltojumu neatbilst ES kvalitātes standartiem, tādējādi apdraudot patērētāju veselību un drošību.  

Viltotas preces, kas izgatavotas pārkāpjot OECD valstu MVU IĪT, galvenokārt nosūtītas pa pastu no Ķīnas un Honkongas. Turklāt aptuveni puse no konfiscētajiem viltojumiem, ko ieveda ES, bija nopirkti tiešsaistē. Aina, kas iegūta no muitas veikto konfiskāciju datiem, ir papildināta ar datiem no EUIPO veiktā pētījuma par IĪT reģistrācijas ietekmi uz Eiropas MVU attīstību.

Konstatēts, ka 15% MVU, kas aizsargā savu intelektuālo īpašumu (IĪ), ir piedzīvojuši pārkāpumus, savukārt inovatīviem uzņēmumiem šis rādītājs sasniedz gandrīz 20%. Faktiskais pārkāpumu apjoms varētu būt ievērojami lielāks, jo kā jau minēts - 40% MVU neuzrauga tirgus attiecībā uz savu produktu viltošanu.

Lielais viltojumu apjoms vairo uzņēmēju izpratni par nepieciešamību aizsargāt intelektuālo īpašumu, jo šie pārkāpumi negatīvi ietekmē MVU darbību. Samazinās apgrozījums, tiek nodarīts būtisks kaitējums uzņēmuma reputācijai, zūd priekšrocības konkurences cīņā. Izplatītākais veids kā MVU vēršas pret nelikumīgu tirdzniecību ir paziņojumu iesniegšana interneta platformām par viltoto preču izņemšanu no apgrozības. Tomēr 11% mazo uzņēmumu pret pārkāpumiem nevēršas, jo uzskata, ka izpildes procedūras ir sarežģītas ilgstošas un dārgas. Tas norāda, ka MVU bieži vienkārši trūkst resursu efektīvas IĪ aizsardzības nodrošināšanai.  Pētījumā veiktā ekonometriskā analīze atklāja - tiem MVU, kas pakļauti IĪ pārkāpumiem, ir par 34% mazāk iespēju noturēties tirgū nekā MVU, kas nav cietuši no viltošanas.  

Daļa no nelikumīgajām precēm ko ieved ES nonāk arī Latvijā. Pagājušajā gadā Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes amatpersonas, veicot kravu un sūtījumu kontroli, atklāja vairāk nekā 27 tūkstošus viltotu preču vienības. Lielākā daļa 70% no visām viltotajām precēm bija rotaļlietas, 23% – parfimērijas izstrādājumi, bet pārējās bija apģērbi, apavi, somas, mobilie telefoni un citas preces. Visbiežāk viltotas preces konstatētas kravās un sūtījumos no Ķīnas, Hongkongas, Turcijas, Baltkrievijas, Krievijas un Apvienotajiem Arābu Emirātiem. 

Ar pētījumu var iepazīties: https://euipo.europa.eu/tunnel-web/secure/webdav/guest/document_library/observatory/documents/reports/Risks_of_Illicit_Trade_in_Counterfeits_to_SMEs/Risks_of_Illicit_Trade_in_Counterfeits_to_SMEs_FullR_en.pdf 

Plašāk par viltojumiem un to radītiem apdraudējumiem: http://viltotarealitate.lv  

 

Informāciju sagatavoja: 

Andris Vanadziņš

Projektu vadītājs
Andris.Vanadzins [at] lrpv.gov.lv