Nozares ziņas Augstskolām
vizuālis ziņai

Izgudrojumi tādās jomās kā vakcīnas vai mRNS pētniecība, materiālzinātne vai lāzertehnoloģiju sasniegumi ir saistīti ar universitāšu pētniecisko darbību. Eiropas Patentu iestādes (EPO) jaunākajā pētījumā ir konstatēts, ka pēdējo 20 gadu laikā ir palielinājies to izgudrojumu patentu pieteikumu skaits, kuru izcelsme ir Eiropas universitātes, un tie veido 10,2 % no visiem patentiem, kas iesniegti EPO.

Savukārt EPO bezmaksas Deep Tech Finder rīks ir arī paplašināts, iekļaujot gandrīz 900 universitātes un vairāk nekā 1 500 spin-outs jeb no universitātēm atvasinātiem uzņēmumiem, ļaujot investoriem vieglāk savienot tūkstošiem investīcijām gatavu jaunuzņēmumu un/vai universitāšu ar Eiropas patentu pieteikumiem.

Ziņojums, kas vienlaikus ir arī pirmā šāda veida visaptverošā analīze, ir balstīts uz datiem par 1 200 Eiropas universitātēm, kas laikposmā no 2000. līdz 2020. gadam EPO ir sagatavojušas patentu pieteikumus. Papildus patentu pieteikumiem, kurus tieši iesniedz pašas universitātes, pētījumā aplūkoti arī netiešie pieteikumi, ko iesniegušas citas struktūras, bet kā izgudrotāji nosaukti ar universitātēm saistīti pētnieki.

Pētījumā ir apskatīta arī Latvija un tās augstākās izglītības iestāžu aktivitāte patentu pieteikumu jomā, proti, uz datu apkopošanas brīdi Latvijas Universitāte ir iesniegusi 95 patentus, bet Rīgas Tehniskajā universitāte - 58 patentus. Bet darbinieku skaits, kas strādā ar universitātēm saistītajos zināšanu pārneses centros ir vidēji 2-5.

"Eiropai ir senas akadēmiskās izcilības tradīcijas, bet dažreiz mums ir grūti pārvērst pētniecību komerciālos panākumos. Izmantojot patentus, izmantojot licencēšanu, sadarbību vai spin-outs, universitātes var pastiprināt savu ietekmi, veicinot gan tirgus, gan sociālo vērtību," uzsver EPO prezidents Antoniu Kampinoss (António Campinos).

Divas trešdaļas no visiem patentu pieteikumiem, kuru izcelsme ir universitātēs, pēdējo 20 gadu laikā nav tieši iesniegušas pašas universitātes, bet gan citas struktūras, galvenokārt uzņēmumi un mazie un vidējie uzņēmumi, un tie vien veido jau 30% no šiem pieteikumiem. Tomēr Eiropas universitātes ir ievērojami palielinājušas akadēmisko izgudrojumu patentēšanu, un šis īpatsvars ir pieaudzis no 24 % no visiem akadēmisko patentu pieteikumiem 2000. gadā līdz 45 % 2019. gadā, kas liecina par būtiskām izmaiņām intelektuālā īpašuma praksē un politikā.

Saskaņā ar pētījumu Vācija, Francija, Apvienotā Karaliste un Itālija ir vadošās valstis akadēmisko patentu kopējā skaitā. Neliels skaits universitāšu Eiropā (5 % no 1 200 pētījumā iesaistītajām universitātēm, tostarp, Grenobles Alpu Universitāte, Minhenes Tehniskā universitāte, Oksfordas Universitāte, Šveices Cīrihes Federālais tehnoloģiju institūts, Kopenhāgenas Universitāte un Milānas Politehniskā universitāte) veido pusi no visiem akadēmiskajiem patentu pieteikumiem. Tie vairāk koncentrējas uz zinātnes jomām un tos atbalsta īpaši zināšanu nodošanas biroji. Turpretī 62% universitāšu ieguldījums ir tikai 8%. Taču šai pēdējai mazo universitāšu grupai, kas iesniedz mazāk patentu pieteikumu, ir svarīga loma valsts inovāciju ekosistēmās. Ziņojumā ir aplūkota arī sadarbība akadēmisko izgudrojumu jomā, kas bieži vien joprojām aprobežojas ar vietējiem partneriem tajā pašā valstī, norādot, ka Eiropā ir lielāks pārrobežu sadarbības potenciāls.

Šis pētījums ir pirmais visaptverošais ilgtermiņa kartējums par patentiem, kas iegūti no Eiropas universitātēm un problēmām, ar kurām tās saskaras, komercializējot savus izgudrojumus. 

EPO arīdzan ir atjauninājis savu Deep Tech Finder rīku, lai dotu lietotājiem iespēju viegli identificēt universitāšu patentus un to spin-out uzņēmumus līdzās citiem investīcijām gataviem jaunuzņēmumiem ar Eiropas patentiem vai pieteikumiem. Šis bezmaksas tiešsaistes rīks ietver informāciju par gandrīz 900 Eiropas universitātēm, kā arī uzņēmējdarbības profilus un patentu portfeļus ar vairāk nekā 1 500 spin-outs. Uzlabotais rīks racionalizē savienojumus starp akadēmiskajām aprindām un investīciju kopienu kā vēl nekad. Šis jauninājums vēlreiz apstiprina EPO apņemšanos atbalstīt dziļo tehnoloģiju inovāciju visā Eiropā.

 

Kontakti plašsaziņas līdzekļiem

Eiropas Patentu iestāde

Luis Berenguer Giménez
galvenais komunikācijas direktors / EPO pārstāvis

EPO preses dienests

press@epo.org