Ziņas no iestādes Skolēniem
dizainparaugi skolēni

Lai gan daudziem šķiet, ka dizainparaugi, patenti un preču zīmes ir paredzēti lielajiem jeb nopietnajiem uzņēmējiem, patiesībā arī skolēni ir radījuši interesantus produktus, un tie ir reģistrēti Patentu valdē, kas garantē tiem aizsardzību. Eksperti atzīst, ka vēlme radīt un veidot savus uzņēmumus ir svarīgs process, lai veicinātu jau agrā vecumā jauniešus mērķtiecīgi izvēlēties profesijas, kā arī raudzīties biznesa virzienā.

Lai aicinātu skolēnus kopā ar skolotājiem attīstīt savas zināšanas uzņēmējdarbībā, aicinām iepazīties ar trīs interesantākajiem produktiem, kas reģistrēti Patentu valdē kā dizainparaugi.

Cirkulis bez adatas

Lai gan šķiet, ka kancelejas preces pieejamas plašā klāstā, divi skolēni – Tomass Vanags no Ķekavas un Emīls Žubulis no Rīgas – radījuši un 2019. gadā Patentu valdē kā dizainparaugu reģistrējuši cirkuli bez adatas. Šis unikālais izstrādājums ir īpaši piemērots jaunāko klašu skolēniem, jo ir daudz drošāks lietošanā un neapdraud ne pašu bērnu, ne arī citus klasesbiedrus.

Circuls

Drēbju pakaramais

Ik dienu gatavojoties savām gaitām vai arī noslēdzot tās, ielūkojamies skapī, kur rindojas daudz un dažādi drēbju pakaramie. Skolēnu mācību uzņēmuma “Branch&Hang” īpašnieks Jēkabs Sināts no Madonas Patentu valdē reģistrējis savu inovatīvo drēbju pakaramo kā dizainparaugu. Tas ir unikāls, jo veidots no viengabalaina koka zara, kā arī var kalpot par lielisku interjera papildinājumu. Arī šis dizains reģistrēts 2019. gadā, un tā radītāji ir četru jauniešu komanda vecumā no 8. līdz 11. klasei.

Pakaramie Branch&Hang

Tērpu aizsargmaiss

Šajā gadā svinējām XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkus, kur lielam skaitam dalībnieku bija jāsagatavo savi tautu tērpi koncertiem. Šajā gadījumā noteikti varēja palīdzēt īpašais tērpu aizsargmaiss, ko jau 2016. gadā Patentu valdē reģistrējis Kristiāns Lancmanis no Cesvaines. Uzņēmums, kas sākts kā skolēnu mācību uzņēmums, vēl arvien ir aktīvs un piedāvā savu produkciju interesentiem. Kā norādīts tīmekļvietnē lancmanbags.com, komersants ražo apģērbu un somas, kas īpaši pielāgoti dejotājiem, dziedātājiem un biznesa ceļotājiem: “Mums rūp jūsu krāšņie tautas un deju tērpi, uzvalki, kleitas utt.”.

Interesanti, ka Kristiāns Lancmanis 2020. gadā tika iekļauts arī “Forbes” topā “30 līdz 30”, norādot, ka šis jaunietis ne tikai skolas vecumā izveidoja savu tekstilizstrādājumu ražošanas uzņēmumu “Simple*”, bet arī nepameta to un turpināja attīstīt. Tāpat viņš veicina uzņēmējdarbību skolēnu un jauniešu vidū.

Lancman bag

Patentu valde aicina ikvienu jaunieti radīt biznesa idejas, lai savu uzņēmējdarbību sāktu jau skolas laikā. “Jaunieši, iespējams, vairāk nekā pieaugušie uzdrīkstas fantazēt un materializēt inovatīvus risinājumus pavisam tradicionālām lietām. Šie drosmīgie jaunieši ir jaunie topošie uzņēmēji, kuri pierāda, ka inovācijas un dažādas pieejas var rasties jau agrā vecumā. Veiksmīgā sadarbība, kas Patentu valdei ir izveidojusies ar “Junior Achievement Latvia”, ir veids, kā mēs varam dot savu pienesumu - veicināt jauniešus būt radošiem un īstenot savas pārdrošās idejas pavisam reālās lietās un iedvesmot arī citus,” saka Patentu valdes direktors Agris Batalauskis, aicinot arī 5. līdz 12. klases skolēnus piedalīties konkursā “Radošais intelektuālis”, sagatavot uzdevumus saviem vienaudžiem un iesūtīt tos Patentu valdei līdz 19. oktobrim, lai jau 13. novembrī noskaidrotu labākos.

Plašāk par konkursu “Radošais intelektuālis” var uzzināt ŠEIT.

Foto: uzņemumu privātais arhīvs. 

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv