Patentu valde pasniegusi Pasaules Intelektuālā īpašumu organizācijas (WIPO) apbalvojumus Latvijā. WIPO medaļu izgudrotājam saņēma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Lietišķās ķīmijas institūta direktors, profesors Dr.habil.chem Valdis Kampars, savukārt WIPO balva uzņēmumam tika pasniegta dabīgās kosmētikas ražotājam AS “MADARA Cosmetics”.
“WIPO apbalvojumu saņemšana ir mūsu zinātnieku un uzņēmumu būtisks sasniegums pasaules mērogā, ar ko aicinām lepoties, jo ne katra ideja spēj gūt pasaules atzinību,” norāda Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, skaidrojot, ka uzvarētāju izraudzīšanās ir garš process, tajā rūpīgi tiek atlasīti piemēroti kandidāti, kuri tiek vērtēti abās kategorijās pēc īpašiem kritērijiem.
V.Kamparam WIPO medaļu nolemts piešķirt par nozīmīgu ieguldījumu un inovatīvu darbību, radot izgudrojumus, īpaši uzsverot profesora nozīmīgos pētījumus biodegvielas jomā. WIPO medaļu izgudrotājiem pasniedz personām, kurām ir (vai ir pieteiks) izgudrojuma patents, vai derīgais modelis. Šo apbalvojumu ieviesa 1979.gadā, lai stimulētu radošu un inovatīvu darbību visā pasaulē un atzītu izgudrotāju ieguldījumu nacionālajā bagātībā un attīstībā. Kopš medaļas izveidošanas, tā tiek pasniegta jau 130 valstīs.
AS “MADARA Cosmetics” apbalvojums piešķirts par zināšanās balstītu uzņēmējdarbību un intelektuālā īpašuma pielietojumu inovatīvas komerciālās stratēģijas īstenošanai, kā arī starptautiski atzītiem dabiskiem un ekoloģiskiem ādas kopšanas produktiem un kosmētiku, kas ražoti ar saudzību un atbildību pret vidi. WIPO intelektuālā īpašuma balva uzņēmumam izveidota, lai izteiktu atzinību institūcijām un uzņēmumiem, tostarp arī mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas radoši izmanto intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības sistēmu un ar savu darbu vairojuši izpratni par intelektuālā īpašuma sniegtajām priekšrocībām. Šī apbalvojuma mērķauditorija ir ne tikai mazie un vidējie uzņēmumi, bet arī individuālie komersanti, biznesa korporācijas, pētniecības un akadēmisko iestāžu institūcijas.
"Izcilas lietas rodas, apvienojot divas jomas - zinātību un radošumu. Tikai šo abu savienojums spēj radīt patiesi inovatīvas un ilgtspējīgas idejas, risinājumus un produktus. Abas kopā veido intelektuālo kapitālu. MADARA komanda jau teju 15 gadus strādā, izmantojot zinātnē balstītu radošu pieeju, tādēļ visa komanda ir pagodināta saņemot šo nozīmīgo starptautisko atzinību." pauž AS MADARA Cosmetics valdes priekšsēdētāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere.
Iepriekš WIPO medaļu zinātniekiem saņēmuši: 2015.gadā Transporta un sakaru institūta docents, Dr.sc.ing. Jurijs Roļiks, 2017.gadā SIA “Baltrotors” galvenais konstruktors Andris Martinsons, 2018.gadā Latvijas Izgudrotāju biedrības valdes priekšsēdētājs, SIA “Catri” un SIA “Jūras Krasti” valdes priekšsēdētājs Aldis Eglājs, 2019.gadā RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Būvražošanas institūta vadošais pētnieks Videvuds-Ārijs Lapsa.
Savukārt WIPO balvu uzņēmumam iepriekš saņēma: 2015.gadā SIA ‘Primekss”, 2017.gadā SIA “Latima”, 2018.gadā AS “Latvijas Finieris”, 2019.gadā SIA “Mikrotīkls”.
Līdz šim pasniegtas arī divas WIPO medaļas par radošumu, ko 2015.gadā saņēmis SIA “COPPA” pārstāvis, dizainers un arhitekts Aldis Circenis par īpaši Rīgas NATO samitam pielāgotām mēbelēm, savukārt 2017.gadā šo apbalvojumu saņēma koka izstrādājumu dizainers Egons Garklāvs.