Ceturtdien, 22. februārī, norisinājās Patentu valdes (PV) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) Apelācijas padomju organizēts starptautisks seminārs, kurā nozares profesionāļi guva detalizētu ieskatu par aktuālākajiem apelācijas instanču lēmumiem rūpnieciskā īpašuma strīdu gadījumos, kā arī diskutēja par konkrētu lēmumu pieņemšanas aspektiem.
Seminārs pulcēja patentpilnvarniekus, zvērinātu advokātu biroju pārstāvjus, kā arī tiesu sistēmas ekspertus. Pieredzē ar jaunākajiem strīdus gadījumiem dalījās un lēmumus skaidroja EUIPO Apelācijas padomju pārstāvji, Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja Dace Liberte, kā arī Augstākās tiesas senatore Zane Pētersone, kura ir specializējusies intelektuālā īpašuma lietās.
"Patentu valde lielu uzmanību pievērš tam, lai ik gadu organizētu vairākus seminārus nozares profesionāļiem, kuru laikā ir iespējams koncentrētā veidā iegūt to informāciju, ko ikdienas skrējienā pašiem varbūt ir grūti apkopot. Šādi semināri paplašina mūsu ekspertu redzesloku un pilnveido zināšanas un profesionalitāti, kas lieti noder praksē, izskatot strīdus. Tā, protams, ir iespēja arī individuāli tikties ar nozares kolēģiem un veidot ciešākas saites," pauž PV direktors Agris Batalauskis.
Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja Dace Liberte, kā arī EUIPO Apelācijas padomju priekšsēdētāji Svens Štūrmans un Nina Korjus klātesošos iepazīstināja ar jaunākajiem lēmumiem, kas pieņemti preču zīmju un dizainparaugu strīdu gadījumos, katram lēmumam skaidrojot tā pieņemšanas pamatojumu, - piemēram, kāpēc atteikta preču zīmes reģistrācija, kas iekļauj tikai ģeometriskas figūras vai vispārzināmus, ikdienā lietotus vārdiskus apzīmējumus, vai kāpēc par spēkā neesošu atzīta tāda dizainparauga reģistrācija, kurā saskatāma nepārprotama līdzība ar jau esošu, agrāku dizainparaugu.
EUIPO Apelācijas padomju pagaidu prezidents Gordons Hamfrijs uzsvēra, ka EUIPO Apelācijas padomju eksperti lielu uzmanību pievērš strīdiem par to, vai apzīmējums, kas veido preču zīmi, ir aprakstošs vai kļuvis par vispārpieņemtu apzīmējumu attiecīgajā nozarē, taču problēmu rada tas, ka ne visās Eiropas Savienības valstīs kādas valodas, piemēram, angļu, vārdi tiek viennozīmīgi izprasti. Šādi gadījumi ir sarežģīti, un lēmumu pieņemšanā ir stingri jābalstās uz augstākstāvošu tiesu sistēmas institūciju noteiktajiem standartiem.
Seminārā uzmanība tika veltīta arī intelektuālā īpašuma strīdu izšķiršanai ar alternatīvām metodēm - mediāciju vai samierināšanu. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem, izvēloties šīs metodes, ir laika ietaupījums - ja, strīdu izskatot tiesā, tas var aizņemt pat desmit gadus, ar mediācijas palīdzību tas prasīs ievērojami mazāk laika, nozares ekspertiem uzsvēra G. Hamfrijs.
Latvijas Republikas Augstākās tiesas senatore Zane Pētersone informēja par Latvijas tiesu 2023. gadā pieņemtajiem spriedumiem intelektuālā īpašuma jomā, kuri skaidro svarīgus autortiesību, blakustiesību un preču zīmju tiesību piemērošanas jautājumus.
Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome izskata izgudrojumu patentu (ieskaitot papildu aizsardzības sertifikātus zālēm un augu aizsardzības līdzekļiem), preču zīmju (ieskaitot kolektīvās zīmes un sertifikācijas zīmes), dizainparaugu un pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju ārpustiesas strīdus, kuri izriet no rūpnieciskā īpašuma objektu reģistrācijas un pēcreģistrācijas procedūrām. Tās darbības mērķis ir izskatīt ārpustiesas strīdus, kuri izriet no reģistrācijas un pēcreģistrācijas procedūrām, kā arī nodrošināt rūpnieciskā īpašuma normatīvajos aktos paredzēto agrāko tiesību īstenošanu pēcreģistrācijas procedūrās.
EUIPO Apelācijas padomju atbildība ir pieņemt lēmumus par apelācijām par EUIPO pieņemtajiem pirmās instances lēmumiem par Eiropas Savienības preču zīmēm un reģistrētiem Kopienas dizainparaugiem
Informāciju sagatavoja