Eiropas Patentu iestāde (EPO) nosaukusi Eiropas Izgudrotāju balvas šī gada 12 finālistus, un ikviens aicināts balsot par savu favorītu.
Šī gada finālisti pārstāv dažādas valstis un dažādas nozares, un ikviens no viņiem piedāvā inovatīvas metodes cīņai ar mūsdienu aktuālajām problēmām - kādam tas ir jauns izgudrojums cīņā ar klimata pārmaiņām, cits ievieš jaunas metodes medicīnā, savukārt vēl kāds izgudrotājs piedāvā inovatīvas metodes nevienlīdzības mazināšanai.
- Somijas zinātnieku komanda ir izstrādājusi unikālu procesu, kas pārvērš augu un dzīvnieku atkritumus atjaunojamos produktos, piemēram, degvielā.
- Beļģijas profesori izstrādājuši izmaksu ziņā lētāku un bioloģiski draudzīgāku metodi bioplastmasas ražošanai, kas veicinās aprites ekonomiku.
- Austrijas komanda ir radījusi jaunu metodi tērauda automašīnu detaļu izgatavošanai, kas ir līdz pat sešām reizēm stiprākas, vieglākas un izturīgākas pret koroziju nekā parastā tērauda detaļas.
- Vācu zinātnieks Haralds Hāzs ar komandu izstrādājis mobilo tehnoloģiju, kas datu pārraidei izmanto LED gaismu.
- Islandes zinātnieki Torstens Loftsons un Einars Stefansons ir radījuši nanotehnoloģijā balstītus acu pilienus diabēta slimniekiem, kas aizstāj injekcijas acīs.
- Francijas daudznozaru zinātnieku komanda Izgudrotāju balvai piedāvā metodi, kas nodrošina ūdeņraža drošu uzglabāšanu un transportēšanu.
- Finālam izvirzīta arī Austrālijas zinātnieku komanda, kas izstrādājusi implantējamu smadzeņu un datora saskarni, kas ļauj paralizētiem pacientiem sazināties ar domu palīdzību.
- ASV un Indijas zinātnieku apvienotā komanda radījusi bezberzes pārklājumus, kas neļauj viskozām vielām pielipt pie to virsmām, maksimāli palielinot produkta izmantošanu un novēršot atkritumus.
- Ķīnas zinātnieki ir ieviesuši virkni funkciju, lai uzlabotu litija jonu akumulatoru drošību un veiktspēju.
- Franču bioķīmiķis Antuāns Hubērs kopā ar komandu izstrādājis jaunu kukaiņu audzēšanas metodi, lai ražotu pārtiku augiem, lauksaimniecības dzīvniekiem, mājdzīvniekiem un arī cilvēkiem.
- Itālijas aviācijas un kosmosa inženieris Luka Rosetini izstrādājis autonomu sistēmu, kas Zemes orbītu drošā veidā attīra no kosmosa atkritumiem.
- Īru fiziķes ir radījušas modernu trokšņa slāpēšanas materiālu, ko var izmantot aviācijas nozarē vai automašīnu būvniecībā.
Nobalsot par zinātniekiem un plašāk iepazīties ar viņu inovācijām iespējams šeit: https://inventoraward.epo.org/
Finālistu apbalvošana norisināsies svinīgā ceremonijā, kas notiks 4. jūlijā.
Balva tiek pasniegta kopš 2006. gada, tādējādi izceļot zinātnieku ieguldījumu labākas ikdienas veidošanā, veicinot tehnoloģiju progresu un ekonomisko izaugsmi, kas savukārt pozitīvi ietekmē iedzīvotāju labklājību. Konkursā atsevišķa kategorija ir noteikta tām valstīm, kas nav EPO dalībvalstis. Konkursa dalībniekus vērtē ekspertu žūrija, kuras sastāvā ir arī iepriekšējo gadu finālisti.
Informāciju sagatavoja: