Nozares ziņas

Pirms sava izgudrojuma patentēšanas ārvalstīs, Patentu valde un Eiropas Patentu iestāde aicina izgudrotājus, uzņēmumus, kā arī pētniecības un izglītības iestādes pārliecināties par sava izgudrojuma patentspēju. Pirms tiks lemts par pilotprojekta termiņa iespējamo pagarināšanu uz pieciem gadiem, pieteicēji tiek aicināti pieteikties pilotprojektā līdz š.g. 1. septembrim.

Kopš 2016. gada 1. oktobra nacionālo patentu pieteicējiem tiek nodrošināta iespēja saņemt starptautiski atzītu Eiropas Patentu iestādes (EPI) eksperta atzinumu, nemaksājot patentmeklējuma maksu. EPI eksperti sniedz atzinumu, vai pieteiktais izgudrojums ir jauns, rūpnieciski izmantojams un vai tas ir atbilstošs izgudrojuma līmenim.

Viens no aspektiem, kādā var vērtēt līdzšinējos projekta rezultātus ir patentēšanas procedūras uzsākšana ārvalstīs, proti, EPI ekspertu sniegtais vērtējums ir iedrošinājis patentu pieteicējus savu izgudrojumu aizsargāt arī citās valstīs. Līdzšinējie rezultāti ir pozitīvi, no 13 publiskotajiem patentu pieteikumiem kam tika veikts patentmeklējums, 10 ir uzsākuši patentēšanas procedūru ārvalstīs – iesniegti divi Eiropas patenta pieteikumi un astoņi starptautiskie pieteikumi (PCT). Kopumā no projekta sākuma Patentu valde saņēmusi 49 patentmeklējuma veikšanas pieprasījumus, no kuriem 38 ir nosūtīti EPI patentmeklējuma veikšanai.

Patentmeklējuma rezultātam ir izšķiroša nozīme izgudrojuma attīstības stratēģijas plānošanā un realizēšanā, jo savlaicīgi, t.i. 9 mēnešu laikā no patenta pieteikuma datuma Latvijā, saņemtais EPI ekspertu patentmeklējuma ziņojums un rakstiskais atzinums palīdz pieteicējiem noskaidrot, vai kas līdzīgs jau nav izgudrots citur pasaulē. Tādējādi patenta pieteicējs var pieņemt lēmumu, vai vēlas uzsākt patentēšanas procedūru citās valstīs, kas ir jāuzsāk ne vēlāk, kā 12 mēnešus no patenta pieteikuma datuma.

Kā norāda Patentu valdes eksperti, līdz šim visi meklējuma ziņojumi no EPI tika saņemti ne vēlāk kā 3 mēnešus pirms prioritātes gada beigām, savukārt patentmeklējuma rezultāti tiek saņemti vidēji četru līdz piecu mēnešu laikā no datuma, kad pieteikums tika nosūtīts EPI. Pilotprojektu atzinīgi vērtē tā dalībnieki, par ko liecina 2019. gada sākumā veiktās aptaujas dati – 100% aptaujāto rekomendētu izmantot pakalpojumu citiem izgudrotājiem/patentu pieteicējiem, savukārt 95% respondentu atzīmēja, ka, iesniedzot citu patenta pieteikumu, atkārtoti izmantotu iespēju veikt patentmeklējumu.

Ņemot vērā pilotprojekta beigu termiņu, lai arī turpmāk celtu nacionālo patentu kvalitāti, šī gada sākumā tika uzsākts darbs pie pilotprojekta rezultātu izvērtēšanas un iespējamo uzlabojumu identificēšanas, kuru rezultātā tiks lemts par iespējamo pilotprojekta pagarināšanu uz pieciem gadiem – līdz 2024. gadam.

Lai saņemtu bezmaksas patentmeklējumu, pieteicējam ir jābūt fiziskai personai, mikrouzņēmumam, mazajam un vidējam uzņēmumam, pētniecības vai izglītības iestādei, bezpeļņas organizācijai, turklāt izgudrojumam ir jābūt vienā no sešām jomām – progresīvās ražošanas tehnoloģijas, svarīgākās pamattehnoloģijas, bioprodukti, ilgtspējīga rūpniecības un būvniecības politika un ilgtspējīgas izejvielas, “tīri” transportlīdzekļi, kā arī viedi tīkli.

Plašāka informācija ir pieejama Patentu valdes tīmekļa vietnes sadaļā Patentmeklējums

Informāciju sagatavoja:
Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv