Patentu valdes administrētā MVU fonda “Idejas stiprākam uzņēmumam" uzņēmēja pieredzes stāsts.
Ģimenes uzņēmums SIA BCB – EKO Baldonē rada mēbeles un rotaļlietas bērniem, pateicoties… pašu bērniem. Ierosmi dibināt savu uzņēmumu vecāki Jānis un Baiba Bernāni guva no atvasēm. Audzinot trīs kustīgus puikas, jautājums, kā izveidot viņiem drošu un saistošu aktivitāšu vidi, ir ļoti aktuāls. Jānis lika lietā savas augsti kvalificētās galdnieka prasmes, un rezultāts bija tik labs, ka nolēma piedāvāt savus izstrādājumus arī citiem un nu jau ap 600 uzņēmumā tapušo bērnu gultiņu, mēbeļu, attīstošo rotaļlietu un spēļu laukumu, nonākuši pie pasūtītājiem visā Latvijā.
Trīs paaudžu ZiPa
Puikas arī tagad ir pirmie jaunu darinājumu izmēģinātāji un vērtētāji, savukārt nesen reģistrētā uzņēmuma preču zīme ZiPa tapusi kā pateicība Jāņa un Baibas vecākiem. Tā nu iznāk, ka ZiPa mēbeļu tapšanā, iesaistītas trīs Bernānu paaudzes.
Uzņēmuma vadība, ideju ģenerēšana un īstenošana ir Jāņa ziņā. Patstāvīgu uzņēmējdarbību viņš sāka garāžā iekārtotā galdniecībā ar rokas instrumentiem un pārliecību, ka kārtīgam vīram garāža ir gana labs starta laukums veiksmīgam biznesam.
Rīgas Amatniecības vidusskolā Bernāns apguva stila mēbeļu galdnieka un kokgriezēja prasmes, Rīgas Tehniskajā universitātē ieguva maģistra grādu kokapstrādes tehnoloģijā un dizainā, tomēr sākot strādāt patstāvīgi, sapratis, ka jāapgūst vēl viena - praktiskā biznesa augstskola.
“Kad pabeidzu studijas RTU, šķita, ka par kokapstrādi zinu visu. Taču lai kaut ko sasniegtu uzņēmējdarbībā, atkal bija jāmācās, turklāt intensīvāk nekā augstskolā. Man patīk izdomāt – konstrukciju, dizainu, un pašam to dabūt gatavu. Sākām ar bērnu gultiņām. It kā vienkāršs uzdevums – izgatavot ērtu, drošu, ilgi kalpojošu un izskatīgu gultiņu mazulim. Taču, kad sāc darīt, parādās tik daudz nianšu…. Attālums starp redelēm, savienojumu vietas, materiālu izvēle, viss jāpārdomā un jānostrādā tā, lai arī ļoti kustīgam mazulim gultā būtu droši,” skaidro Jānis, uzsverot, ka izstrādājumu gala apstrādei izmanto tikai ūdens bāzes krāsas, lakas un vasku.
Kad pirmās paša darinātās bērnu mēbeles, ne bez satraukuma, bija izliktas apskatei internetā, jau nākamajā dienā pieteicās pasūtītāji.
Gaisīgas vīzija un pacietības rezerves
Komunikācija ar klientiem un nonākšana pie abām pusēm pieņemama risinājuma esot interesantākais sadarbības posms. “Klients izstāsta savu vajadzību, bet man jāpiedāvā labākais risinājums konkrētai vietai un funkcijai. Piemēram, iekarināma gultiņa. Izskatās stilīgi, bet nav jau tā, ka mazulis tajā tikai rāmi gulēs un viegli šūposies. Viņš kustēsies, tāpēc jāizdomā kā gaisīgu vīziju pārvērst drošā un izskatīgā guļvietā. Un tas ir interesanti, jo katrs pasūtījums sniedz kādu jaunu izaicinājumu un paceļ profesionālo iespēju latiņu,” aizrautīgi stāsta Jānis, kurš, kā izrādās, ir atradis arī savu veiksmīga biznesa formulu. Tā ir verbāli skopa, bet saturiski ļoti ietilpīga – ņem un dari, bet esi pacietīgs. Proti, ja ir pasūtījums vai iecere, kur visas konstruktīvās detaļas vēl īsti nav skaidras, vajag sākt darīt un darbs pats atvedīs pie vēlamā rezultāta. Bet Jāņa pacietības rezerves labi raksturo jau pasenas aizsāktais, augstas kvalitātes dubulto ragavu tapšanas process. Divu gadu laikā izstrādāti 8 prototipi, ragavas ir drošas, izturīgas, ērtas ar siltinājumiem un arī slīd labi, bet meistars pacietīgi turpina pilnveidot savu lolojumu: “Man kā profesionālim jāspēj šāda konstrukcija salikt 10 minūtēs, jo klients tad tiks galā pusstundā. Pagaidām vēl salikšana prasa pārāk daudz laika, jāmeklē labāki risinājumi,” strikts prasībās pret paša veikumu ir Bernāns.
To, ka teiciens – “galdniekam jābūt perfektam”, šajā uzņēmumā nav vien labskanīga frāze, labi var ievērot, ieejot darba telpās, kas tagad aizņem visu vairākām automašīnām būvēto garāžas ēku. Rātnās rindās sarindoti instrumenti; darba galdu un materiālu novietojums, viss pārdomāts, lai varētu strādāt ātri un precīzi. “Pirms sākt savu biznesu, strādāju algotu darbu. Profesionālās izaugsmes iespējas bija labas, taču, kā saka – ar cita naudu viegli strādāt,” iesmej Jānis un turpina: “Sākot darboties patstāvīgi, ātri saproti, ka lielākā vērtība biznesā ir laiks. Pasūtījums jāizpilda maksimāli ātri, strādāju stundas neskaitot, tāpēc darbnīcā visam jābūt pa ķērienam, lai nav jākavējas, meklējot vajadzīgo instrumentu vai materiālu. Racionāli iekārtota darba vieta taupa laiku un sekmē izpildījuma kvalitāti,” rezumē Jānis.
Profesionāla pieeja taupa laiku un naudu
Būtiska vieta uzņēmuma kopējā lietu kārtībā ir rūpēm par sava intelektuālā īpašuma aizsardzību. Izmantojot Patentu valdes Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) fonda atbalstu, reģistrēta ZiPa preču zīme un dizainparaugs. Kā izrādās, izplatītais priekšstats, ka preču zīmes reģistrācija ir sarežģīta, prasa daudz laika un naudas, lietojot Bernarda Šova ironisko frāzi - ir nedaudz pārspīlēts!
“Sākotnēji arī es domāju, ka reģistrācija ir piņķerīgs un dārgs process, tomēr nolēmu konsultēties ar jomas profesionāļiem. Mana nostāja bija samērā kategoriska, bet pamatota – man nevajag padomdevēju, man vajag speciālistu, kurš uzņemas atbildību un veic savu darbu no A līdz Z. Pārsteidzoši, bet sadarbībā ar patentpilnvarnieci Ievu Zvejsalnieci viss tā arī notika. Kā pēc grāmatas – vispirms konsultācija, tad sagatavoju nepieciešamos dokumentus, kam sekoja intelektuālā īpašuma diagnostika un stratēģijas izstrāde, kas bija nopietns pētījums. Tad, pēc nepilniem diviem mēnešiem, saņēmu ziņu par dizainparauga reģistrāciju, pēc tam veicām preču zīmes aizsardzību.
Kopējās izmaksas ir 2500 – 3000 eiro, bet, ja visu izdari pareizi, MVU fonda atmaksa šos izdevumus sedz. Savā uzņēmumā, pieņemot pasūtījumu, uzņemos pilnu atbildību par to, lai gala rezultātā klients saņemtu izturīgu, vizuāli pievilcīgu un drošu mēbeli, tāpēc ļoti novērtēju citu speciālistu profesionālu pieeju savam darbam,” par sadarbības pieredzi ar intelektuālā īpašuma jomas pārstāvjiem, gandarīts Jānis Bernāns.
Taču reģistrācijas procesa laikā bija arī savi piedzīvojumi un pārdzīvojumi. Pēc pieteikuma iesniegšanas un pirmās iemaksas pēkšņi e-pastā ieleca paziņojums: steidzami pārskaitiet 3000 eiro uz norādīto kontu, pretējā gadījumā reģistrācijas pieteikumu neatgriezeniski anulēs! Kopā ar patentpilnvarnieci operatīvi veiktā izmeklēšana atklāja, ka ar šādiem viltus paziņojumiem virtuālie likumpārkāpēji visai regulāri mēģina izkrāpt naudu no uzņēmējiem Latvijā un arī citās Eiropas valstīs.
Šajā pavasarī Zipa.lv saņēma Ķekavas novada uzņēmēju gada balvu nominācijā “Gada amatnieks”. Atzinība sniedz gandarījumu, taču meistars uzsver, ka svarīgākais viņam ir pasūtītāju vērtējums un, kad klienti, kuriem bērnu mēbeles gatavotas uzņēmuma pirmsākumos, atkal uzmeklē viņu, ir dubults prieks. Uzņēmuma nākotni Jānis saista ar attīstošo rotaļlietu ražošanu un eksportu. Pieprasījums pēc līdzsvara dēļiem, taciņām un citām bērnu attīstību veicinošām spēlēm aug. Baldones galdniecībā top arī unikālas paša izstrādnes. Piemēram, ērti pārvadājamas mobilās silto graudu kastes, ko izmanto terapeitiskām nodarbībām bērniem ar attīstības traucējumiem. Zipa.lv mērķis ir paplašināt ražošanu un noieta tirgus ģeogrāfiju, saglabājot privilēģiju strādāt ar individuāliem pasūtītājiem un radīt oriģinālas lietas. Tas nav viegls uzdevums, taču izpildāms, ja vien ir idejas un pacietība tās perfekti īstenot.
Patentu valdes projektu vadītājas Māras Vilciņas praktiskie ieteikumi atbalsta saņemšanai:
- Ja esi Latvijas MVU un tev ir nelielas zināšanas par savu rūpniecisko īpašumu, tad dodies uz EUIPO tīmekļvietni ej.uz/MVUfonds2023
- Ja esi Latvijas MVU, bet neesi pārliecināts par savu rūpniecisko īpašumu, tad sazinies ar kādu no intelektuālā īpašuma ekspertiem un viņi pieteiks atbalstu tavam uzņēmumam.
- Izveido sava uzņēmuma kontu, kur nepieciešami TIKAI 2 oficiālie dokumenti – PVN apliecinājums un Bankas izziņa.
- Izvēlies un piesaki uzņēmumam visu aktuālo – intelektuālā īpašuma stratēģijas izstrāde, Preču zīmes, dizainparauga reģistrācija, patenta meklējums un reģistrācija, kā arī augu šķirņu aizsardzība.
- Kopējais pieejamais atbalsts vienam MVU Latvijā ir 3355 EUR.
Informāciju sagatavoja Andris Vanadziņš.