Nozares ziņas

2018. gada 7. jūnijā, Parīzē, svinīgā apbalvošanas ceremonijā Eiropas Patentu iestāde (EPO) pasniegs Eiropas Izgudrotāju balvu 2018 (European Inventor Award 2018). Svinīgajā ceremonijā piedalīsies pārstāvji no visdažādākajām nozarēm – biznesa, pētniecības, politikas. Līdz ceremonijai ir iespēja balsot par kādu no pretendentiem kategorijā “Publikas simpātiju balva” (Popular Prize); balsojumu iespējams veikt EPO tīmekļvietnē līdz 3. jūnijam. Balsošana pieejama šeit.

Eiropas Patentu iestādes (EPO) prezidents Benuā Batistelli (Benoît Battistelli) norāda: “2018. gada Eiropas Izgudrotāju balvas finālisti pierāda, ka Eiropa joprojām ir pasaules līdere inovācijās. Šo sieviešu un vīriešu radošums, atjautība palīdz ne tikai uzlabot mūsu ikdienas dzīvi un palielina ekonomikas konkurētspēju, bet piedāvā arī jaunus risinājumus dažādām aktuālām problēmām, ar kurām mēs saskaramies. Eiropas patentu sistēma joprojām ir pīlārs, kas palīdz nostiprināt Eiropas pozīciju, kā vienu no visnovatoriskākajiem tirgiem pasaulē, tāpēc ir būtiski izteikt atzinību un atbalstu šādiem izgudrotāju darbiem.”

Šogad balvai tika pieteikts rekordliels pretendentu skaits, vairāk nekā 500 izgudrotāju. 15 finālistus izvēlējās neatkarīga, starptautiska žūrija. Šī gada finālistu vidū ir sešas sievietes izgudrotājas, turklāt finālisti nāk no 13 dažādām valstīm: Brazīlijas, Kanādas, Dānijas, Francijas, Vācijas, Īrijas, Nīderlandes, Polijas, Krievijas, Zviedrijas, Šveices, Apvienotās Karalistes un ASV.

Šī gada balvai nominētie izgudrojumi pārstāv plašu tehnoloģisko nozaru klāstu, tostarp biotehnoloģijas, mikroshēmu litogrāfijas, automobiļu rūpniecības, rotaļlietas un spēles, medicīnas attēlu veidošanu un tehnoloģijas, atjaunīgās enerģijas, elektronikas un citas nozares.

Balva tiks pasniegta piecās kategorijās: „Rūpniecība”, „Pētniecība”, „Mazie un vidējie uzņēmumi”, „Valstis ārpus Eiropas“ un „Mūža ieguldījums”.

Eiropas Izgudrotāju balvas 2018 finālisti:

Kategorijā “Rūpniecība”:

1. Erik Loopstra (Netherlands) and Vadim Banine (Netherlands/Russia): EUV lithography for smaller, more powerful microchips

2. Gaute Munch, Erik Hansen and team (Denmark): LEGO programmable robots

3.  Agnès Poulbot and Jacques Barraud† (France): Auto-regenerating tyre tread

Kategorijā “Pētniecība”:

1. Jens Frahm (Germany): Faster, real-time MRI

2. Eileen Ingham and John Fisher CBE (United Kingdom): Donor tissue without rejection

3. Jacek Jemielity, Joanna Kowalska, Edward Darżynkiewicz and team (Poland): Stabilising messenger RNA

Kategorijā “Valstis ārpus Eiropas”:

1. Stephen Dewar (Canada), Philip Watts (United States/Canada) and Frank Fish (United States): Turbines and fans inspired by whales

2. Alex Kipman (Brazil): HoloLens: mixed reality smart glasses

3. Esther Sans Takeuchi (United States): Batteries to reset the heart

Kategorijā “Mazie un vidējie uzņēmumi”:

1. Mehrdad Mahdjoubi (Sweden): Closed-loop shower

2. Jane ní Dhulchaointigh and team (Ireland): Sugru: multi-purpose mouldable glue

3. Thomas Scheibel (Germany): Artificial spider silk

Kategorijā “Mūža ieguldījums”:

1. Ursula Keller (Switzerland): Ultrafast pulsed lasers

2. Jacques Lewiner (France): Smoke alarm, internet connections, secure key cards and many more

3. Henrik Stiesdal (Denmark): Offshore wind farms

 

Informāciju sagatavoja:

   Santa Siliņa
   Intelektuālā īpašuma informācijas centra
   Informācijas pakalpojumu nodaļas
   Projektu vadītāja
   tālr. 67220113