Pagājušajā nedēļā, 8. oktobrī, tika paziņoti Eiropas Dizaina balvas (DesignEuropa Awards) konkursa finālisti un balvas par mūža sasniegumiem saņēmējs. Konkursa finālistus un balvas par mūža sasniegumiem saņēmēju nosaka starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir vairāki biznesa, dizaina un intelektuālā īpašuma jomas atzīti eksperti.
Eiropas Dizaina balvai ir trīs kategorijas:
nozare (uzņēmumi ar vairāk nekā 50 darbiniekiem un apgrozījumu, kas pārsniedz EUR 10 miljonus); mazie un jaunie uzņēmumi (ar mazāk nekā 50 darbiniekiem un apgrozījumu, kas nepārsniedz EUR 10 miljonus, vai uzņēmumi, kas dibināti pēc 2013. gada 1. janvāra); par mūža sasniegumiem.Nozares un mazo, jauno uzņēmēju kategorijas uzvarētāji tiks paziņoti 27. novembrī, Eiropas Dizaina balvas pasniegšanas ceremonijā, kas šogad norisināsies Varšavā, Polijā.
Kategorijā “Nozare” šogad ir izvirzīti šādi pretendenti:
ARTIS pheno robotu atbalstīta angiogrāfijas sistēma, kas ir izstrādāta izmantošanai minimāli invāzīvā ķirurģijā, intervences radioloģijā un kardioloģijā. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Siemens Healthcare”, dizaineri Nadja Rota (Nadja Roth) un Tobiass Rīzs (Tobias Reese). Docks moduļu un elastīgu āra mēbeļu kolekcija, kuras pamatā ir alumīnija konstrukcija, kas ļauj lietotājiem viegli mainīt kolekcijas stuktūru, veidot dīvānus, gultas vai citas atpūtas vietas. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Gandía Blasco”, dizainers Romero Vajeho (Romero Vallejo). Intercom viedo video durvju zvans, kas caur lietotāja aplikāciju ļauj tam gan ierakstīt, gan veikt videozvanus, tādā veidā sazinoties ar cilvēku, kas atrodas pie durvju zvana. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Fibar Group”, dizainers Mačijs Fidlers (Maciej Fiedler). Origami saliekamais sildītājs, kura dizains balstās Japāņu origami mākslā. Sildītājs ir izvelkams un saliekams, turklāt to var izmantot, lai nodalītu telpas. Temperatūru ir iespējams kontrolēt ar pieskāriena vadību. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Tubes Radiatori”, dizainers Alberto Mida (Alberto Meda).Kategorijā “Mazie un jaunie uzņēmumi” izvirzīti:
Air.Go 2.0, kas ir izstrādājis automātizētu somu nodošanas risinājumu lidostām, tādējādi ievērojami samazinot rindas reģistrācijas zonās. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks ir Marcus P Holding, ražotājs “Marcus Pederson”, dizainere Sāra Klemente (Sara Clement). Braster izstrādātā krūšu pārbaudes ierīce, kas ļauj mājas apstākļos veikt krūšu pārbaudi. Ierīce uzrauga temperatūras sadalījumu krūts audos un identificē paaugstinātu temperatūru, kas var liecināt par ļaundabīgām izmaiņām audos. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Braster”, dizaineri Arifs Vindziks (Arif Veendijk), Gzegors Čupinskī (Grzegorz Ciupiński), Jākobs Ollers (Jakub Oller), Jorens de Grāfs (Jeoren de Graaf), Mihaels Biernats (Michał Biernat), Rainers Halbertsma (Reiner Halbertsma), Rodžers Braks (Rogier Braak), Sanders Patje (Sander Patje). Loclock izstrādātais velosipēdu pieslēgšanas sistēmas risinājums, kas ir paredzēts izmantošanai sabiedriskās vietās. Velosipēdu pieslēgšanas risinājums ir izgatavots no betona un politielēna, tādējādi tā pārklājums samazina iespējamos bojājumus, kas var rasties to stiprinot pie sistēmas. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “Durbanis”, dizainers Aleks Fernandezs Camps (Alex Fernández Camps). Nico Less izstrādātais krēsls, kas ir izgatavots no filca, turklāt 70% no izmantotā materiāla ir no pārstrādāta plastmasa. Krēslas dizains izveidots tā, lai maksimāli pielāgotos cilvēka ķermeņas formai, tādējādi nodrošinot ērtu krēsla lietošanu. Reģistrētā Kopienas dizainparauga (RCD) īpašnieks un ražotājs ir “DONAR d.o.o.”, dizainers Praimožs Džeza (Primož Jeza).Balvu par mūža sasniegumiem šogad saņems vācu dizainers Hartmuts Eslingers (Harmut Esslinger), kura starptautiskā karjera industriālā dizaina jomā aptver piecas desmitgades. Visplāšāko atpazīstamību Elsingers ieguva astoņdesmitajos gados, kad izstrādāja kompānijas Apple produktiem slaveno“Snow White” dizainu, kas ieguva plašu atzinību. Eslingera, kā dizainera, devīze vienmēr ir bijusi “forma seko emocijām”. 1969. gadā Eslingers dibināja savu dizaina studiju “Frog Design”, kas tagad ir kļuvusi par starptautisku kompāniju, kura darbojas 11 dažādās pasaules valstīs. Savā radošajā darbā dizainers ir sadarbojies gan ar Apple, Disney, Siemens, gan ar tādiem uzņēmumiem kā Lufthansa un Louis Vuitton. Kopš 2006. gada, pēc aktīvā darba posma beigām, Harmuts Eslingers ir pievērsies izglītošanai un strādā Šanhajas Universitātē, Ķīnā. Eiropas Dizaina balvas žūrija uzsver, ka Harmuts Eslingers ir mainījis domāšanu par dizainu, kas ir ietekmējis visu pasauli. Vairāk informācijas par Harmutu Eslingeru ir pieejama šeit.
Informāciju sagatavoja:
Santa Siliņa
Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Projektu vadītāja
tālr. 67220113