Ziņas no iestādes
A. Batalauskis Ženēvā prezentē "Tutas lietas" un melanomas noteikšanas ierīci

Ženēvā notiekošajā Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Ģenerālās asamblejas sesijā Latvijas Patentu valdes delegācija citu valstu kolēģus iepazīstināja ar diviem Latvijai nozīmīgiem projektiem - bērnu raidījumu “Tutas lietas” un mazajiem tik pazīstamo lapsiņu, kā arī veselības jomā ļoti svarīgu medicīnisko ierīci melanomas riska noteikšanai un atklāšanai.

WIPO Ģenerālajā asamblejā Latviju pārstāv Patentu valdes direktors Agris Batalauskis, viņa vietnieks, Administratīvā departamenta direktors Ēriks Rēķis, kā arī Latvijas Vēstnieks ANO un citās organizācijās Ženēvā Bahtijors Hasans.

Šogad inteletuālā īpašuma jomā īpaša uzmanība tiek pievērsta sievietēm, tāpēc jo īpaši ir izceļams arī projekts “Tutas lietas”, kas Latvijas bērnu auditorijā ir ieguvis ļoti lielu popularitāti. “Tutas lietas” ideja tika īstenota 2018.gadā, un šo piecu gadu laikā ir radītas 200 izglītojošas sērijas bērniem, kas apkopotas desmit sezonās. Seriāla īpašo popularitāti apliecina arī tā veidošana vairākās valodās - angļu, zviedru, igauņu, portugāļu un ukraiņu, kā arī tas ir dublēts turku valodā.

Projekta autores ir vairākas domubiedres no kino un TV profesionāļu vides, kuru mērķis bija radīt savām atvasēm izglītojošu un sirsnīgu ekrānsaturu latviešu valodā. Preču zīme “Tutas lietas” Patentu valdē ir reģistrēta 2019.gadā. Reģistrēts arī pašas rotaļu lapsiņas dizainparaugs un lapsas un āpša grafiskie motīvi un logotipi.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis: “Mēs varam būt ļoti lepni, ka laikā kad mūsu bērniem ir pieejams tik ļoti dažāds izklaidējošais un izglītojošais saturs teju no visas pasaules, tik lielu popularitāti ir ieguvis latviešu veidots seriāls, kas ir gan izglītojošs, gan arī ļoti sirsnīgs. Šajā gadā, kad īpaši tiek izcelts sieviešu veikums intelektuālā īpašuma jomā, arī mēs vēlējāmies parādīt citu pasaules valstu kolēģiem, cik radošas un veiksmīgas ir Latvijas sievietes.”

Savukārt otrs projekts, ar ko Latvija var lepoties starptautiskajā līmenī, ir melanomas riska noteikšanas un aizdomīgu ādas veidojumu noteikšanas medicīniskā ierīce, ko ar ES fonda līdzfinansējumu un sadarbojoties ar Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas Universitāti, radījis Latvijas medicīnas iekārtu uzņēmums “Bdetect”.

Tā ir bezvadu ierīce, kas ar multispektrālas tehnoloģijas palīdzību saņem un automātiski analizē datus no ādas šūnu un zemšūnu līmeņiem, lai laikus spētu noteikt melonomas risku, kā arī atklāt potenciāli ļaundabīgus ādas veidojumus. Ierīce izmanto infrasarkano, zaļo, sarkano, zilo un balto gaismu, tādējādi iegūstot detalizētu analīzi par ādas stāvokli, un šie rezultāti ir viegli nolasāmi. Turklāt informācija tiek nosūtīta uz konkrētā medicīnas speciālista profilu, garantējot datu anonimitāti. Kā uzsver ierīces ražotāji, sistēmas jutība ir 90%, spējot noteikt ļaundabīgus ādas veidojumus

“Melanoma ir ļoti agresīvs audzēja veids, ko ik gadu Latvijā atklāj vairākiem simtiem cilvēku, un arī visā pārējā pasaulē šis audzēja veids ir ļoti izplatīts, tāpēc ir ļoti svarīgi to savlaicīgi atklāt, mēs varam lepoties, ka latvieši ir radījuši šādu medicīnisku ierīci, kas precīzi var noteikt melanomas risku un potenciāli ļaundabīgus ādas veidojumus. Šis ir ļoti nozīmīgs un arī inovatīvs izgudrojums medicīnas nozarē, par kuru gribam, lai uzzina arī citviet pasaulē,” pauž A. Batalauskis.

Plašāk par inovatīvo medicīnas iekārtu var uzzināt uzņēmuma “Bdetect” mājaslapā.

Ģenerālā asambleja ir WIPO galvenā politikas un lēmumu pieņemšanas struktūra, un tās ikgadējās sesijas laikā dalībvalstu pārstāvji novērtē organizācijas darba progresu un apspriež turpmākos politikas virzienus, kā arī pieņem lēmumus par organizatoriskās struktūras izmaiņām.

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv