Izmantojot Eiropas Komisijas Strukturālo Reformu ģenerālsekretariāta finansētā un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) īstenotā tehniskā atbalsta projekta “Efektīvākas un iedarbīgākas tirgus uzraudzības un intelektuālā īpašuma sistēmas izveide Latvijai” sniegtās iespējas, tiks analizēti un pilnveidoti intelektuālā īpašuma pārvaldības mehānismi un tīkli, lai veicinātu jaunradi un inovācijas, aizsargātu investīcijas un palielinātu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēju.
Ar OECD ekspertu vizīti Latvijā šonedēļ ir sākusies izpēte strukturālo reformu atbalsta instrumenta projekta “Efektīvākas un iedarbīgākas tirgus uzraudzības un intelektuālā īpašuma sistēmas izveide Latvijai” (Building a More Effective and Efficient Market Surveillance and Intellectual Property System for Latvia) ietvaros, un ceturtdien, 12.oktobrī, notika projekta atklāšanas pasākums.
Patentu valde ir ļoti gandarīta par projekta sākšanos, jo tās mērķis ir turpināt virzību uz noteikto mērķi – veicināt savu atpazīstamību kā intelektuālā īpašuma kompetences centram Latvijā, vienlaikus stiprinot savas pozīcijas un reputāciju arī starptautiskā mērogā kas ne tikai reģistrē preču zīmes, dizainparaugus un izgudrojumus, bet arī atbalsta, stimulē aizsargāt savu intelektuālo īpašumu, kā arī veicina sabiedrības izpratni par tā aizsardzības nozīmi.
Patentu valdes direktors Agris Batalauskis: “Sekojot līdzi tendencēm un nozaru attīstībai, Patentu valdes uzdevums ir motivēt uzņēmējus domāt par sava intelektuālā īpašuma aizsardzību, jo tas ir būtisks priekšnosacījums uzņēmēju radīto produktu un izgudrojumu veiksmīgai un drošai komercializācijai. Vienlaikus tas arī ir kā pamudinājums investēt jaunās idejās un inovācijās. Tikai un vienīgi šāda abpusēja izpratne un sadarbība var stimulēt visas valsts kopējās ekonomikas izaugsmi. Tāpēc esmu gandarīts par Patentu valdes iespēju strādāt kopā ar OECD ekspertiem pie intelektuālā īpašuma sistēmas novērtējuma veikšanas, kas mums ir ļoti svarīga, lai saprastu, kā nākotnē uzlabot intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēmu Latvijā un kā labāk veicināt sabiedrības izpratni un zināšanas par šo jomu, motivētu uzņēmējus aizsargāt un komercializēt savu intelektuālo īpašumu.”
Intelektuālā īpašuma aizsardzības nozīmīgumu uzsvēra OECD šī projekta vadošais eksperts Florentins Blanks, norādot, ka intelektuālā īpašuma nozare ir Eiropas ekonomikas mugurkauls, un visām Eiropas valstīm ir jāaizstāv intelektuālā īpašuma tiesības. "Ar projekta laikā sagatavotajām rekomendācijām būs iespēja stimulēt inovācijas un uzlabot uzņēmumu konkurētspēju," pauda F. Blanks.
Intelektuālā īpašuma jomā projekta mērķis ir sniegt atbalstu Latvijai intelektuālā īpašuma ekosistēmas uzlabošanā, stiprināt intelektuālā īpašuma izmantošanu, stimulēt inovācijas un uzlabot uzņēmumu, īpaši mazo un vidējo uzņēmumu (MVU), konkurētspēju. Latvijā ir jāpilnveido intelektuālā īpašuma pārvaldības mehānismi un tīkli, lai veicinātu jaunradi un inovācijas, aizsargātu investīcijas un palielinātu MVU konkurētspēju. Projekta uzsākšanas pasākuma ietvaros intelektuālā īpašuma jomas pārstāvji tiekas ar OECD ekspertiem, lai detalizēti pārrunātu projekta turpmāko gaitu.
Projektu paredzēts īstenot divās daļās - pētot Latvijas tirgus uzraudzības un intelektuālā īpašuma sistēmas. Rezultātā tiks sagatavoti priekšlikumi reformām abās jomās. Kopējais projekta īstenošanas periods ir 24 mēneši, un tas tiek īstenots Eiropas Komisija Strukturālo reformu atbalsta instrumenta projekta ietvaros.
Foto: Ekonomikas ministrija
Informāciju sagatavoja: