Trešdien, 7. oktobrī, Patentu valde atklāja informatīvu kampaņu “Viltotā realitāte… joprojām realitāte”, lai informētu sabiedrību par sekām, kādas var rasties, iegādājoties viltotas preces. Dažādu valsts iestāžu apkopotā informācija par viltojumu apjomu Latvijā ir satraucoša, jo ik gadu palielinās šādu preču aprite mūsu valstī.
Kampaņu “Viltotā realitāte… joprojām realitāte” organizē Patentu valde sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Muitas pārvaldi, Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC) un Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi (ENAP). Šogad īpaša uzmanība tiek pievērsta trim jomām: kosmētikas un higiēnas preču, medikamentu un rotaļlietu viltojumiem, kuru aprite Latvijā veido 33 miljonu eiro zaudējumus oriģinālo preču ražotājiem, kā arī var radīt bīstamas un neatgriezeniskas sekas cilvēku veselībai un drošībai.
“Šis sabiedrības informēšanas darbs ir ļoti nozīmīgs, un veicina izpratni par intelektuālā īpašuma aizsardzības nepieciešamību, ka arī skaidro sabiedrībai intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu draudus un to radīto kaitējumu gan valsts ekonomikai un nodarbinātībai, gan cilvēka veselībai un drošībai,” saka Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, piebilstot, ka ar izglītojošu kampaņu palīdzību iespējams skaidrot intelektuālā īpašuma aizsardzības nozīmi, procedūru šīs aizsardzības nodrošināšanai un ieguvumus, ko ikvienam uzņēmējam, izgudrotājam vai dizainerim dod patenta, preču zīmes vai dizainparauga reģistrēšana.
“Viltotu preču izplatība Latvijā turpina pieaugt, par ko liecina sadarbības iestāžu apkopotā informācija. Cilvēki mēdz izvēlēties lētākas preces, nerēķinoties ar riskiem, ka tās var kaitēt gan pašu, gan tuvinieku veselībai,” pauž Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, norādot, ka īpaši aktuāla problēma kļūst brīžos, kad iedzīvotāju ieņēmumi nav tik stabili un paredzami, tāpēc oriģinālajām precēm tiek meklēti lētāki aizvietotāji, nedomājot par to, kādas sekas var rasties, “pērkot nezināmas izcelsmes atdarinājumus, tostarp medikamentus vai kosmētiku, var rasties gan dažādas alerģiskas reakcijas, gan arī apdraudējumi veselībai, tāpēc katru reizi, domājot par lētākām alternatīvām, iesakām apdomāt to, kā tas var ietekmēt turpmāko dzīves kvalitāti.”
VID Muitas pārvaldes apkopotā informācija par deviņos mēnešos konstatētajiem pārkāpumiem ir satraucoša, jo 2020. gadā 160 gadījumos atklātas kontrafakto preču kravas un sūtījumi, kopumā – 19 427 vienības. Tas ir krietni lielāks skaits salīdzinot ar visu 2019. gadu, kad šādu gadījumu bija vien 141. Aizturēto preču vidū ir apģērbi un to aksesuāri, parfimērija un kosmētika, kā arī automašīnu aksesuāri, sporta preces, mobilie telefoni un to detaļas, u.c.
“Iepriekšējos piecos gados muita aizturējusi vairāk nekā 74 tūkstošus vienību viltotu medikamentu, gandrīz 5 tūkstošus viltotu parfimērijas un kosmētikas preču un vairāk nekā trīsarpus tūkstošus viltotu rotaļlietu. Daļa no šīm precēm atklātas, veicot pasta sūtījumu kontroli, kas liecina, ka viltotu preču pieejamība nepārtraukti paplašināšanās, strauji augot tirdzniecībai internetā,” saka VID ģenerāldirektores vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.
Savukārt Valsts policijas ENAP apkopojusi informāciju par uzsāktajiem kriminālprocesiem. Tā liecina, ka laika periodā no 2019. gada sākuma līdz 2020. gada 6. oktobrim kopumā ir reģistrēti 15 noziedzīgi nodarījumi un uzsākti 14 kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 206. panta (preču zīmes, citas atšķirīgas zīmes un dizainparauga nelikumīga izmantošana) un kriminālvajāšanai nodoti pieci kriminālprocesi. Savukārt, saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166. pantu, par preču zīmes, preču vai pakalpojumu citas atšķirības zīmes vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu, zīmes viltošanu vai viltotas zīmes izmantošanu vai izplatīšanu sastādīti 11 administratīvo pārkāpumu protokoli.
PTAC lielāko uzmanību pievērš preču drošuma aspektiem, uzsverot, ka viltotas un nedrošas preces var kaitēt patērētājam. Piemēram, pagājušajā gadā PTAC pārbaudīja 202 rotaļlietu modeļus, 83% tika konstatētas neatbilstības. Tika testēti 45 rotaļlietu paraugi, no kuriem 15 izrādījās nedroši un var kaitēt patērētāju veselībai un drošībai. “Ražotājs ir tas, kas atbild, lai to ražotās preces būtu drošas. Ja tās ir viltotas, to īstenais ražotājs nemaz nav zināms, un neuzņemas nekādu atbildību par produktu. Tādēļ PTAC aicina patērētājus, izvēloties jebkuru preci – it īpaši rotaļlietas – iegādāties pie uzticamiem ražotājiem un tirgotājiem,” pauda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.
Patentu valdes un SKDS 2019. gadā veiktā aptauja liecina, ka lielākā daļa cilvēku piekrīt tam, ka viltojumi kropļo godīgu konkurenci, kā arī viltotu preču iegāde rada negatīvu ietekmi uz uzņēmējdarbību. Par iemesliem, kāpēc iedzīvotāji iegādājas šādas preces – visbiežāk tiek minēti: veids kā ietaupīt, kā arī, ka mūsdienās viltojumi ļoti līdzinās oriģināliem, tostarp pēc kvalitātes kritērijiem.
Kampaņas “Viltotā realitāte… joprojām realitāte” atklāšanā piedalījās Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, VID Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls, PTAC direktore Baiba Vītoliņa un Valsts policijas ENAP priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska.
Kampaņas ietvaros tika atvērta mērķlapa www.viltotarealitate.lv, kurā ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs atrast informāciju par to – kas ir viltojumi un kā tos atpazīt, kā izvairīties no viltotu preču iegādes un ziņot par iespējamajiem pārkāpumiem. Mērķlapā vienkopus tiks apkopota informācija un padomi – kas ir intelektuālais īpašums un kā to aizsargāt, veiktie pētījumi un publikācijas par intelektuālā īpašuma pārkāpumiem, kā arī statistikas dati par pārkāpumu apjomu.
Aicinām iedzīvotājus izmantot iespēju un līdz 11. oktobrim iepazīties ar tirdzniecības centrā “Alfa” izveidoto ekspozīciju, kur apskatāmas viltotas preces, kā arī iepazīties ar informāciju par viltoto preču, tostarp medikamentu, kosmētikas un higiēnas preču, kā arī rotaļlietu, ietekmi uz oriģinālo preču ražotājiem un cilvēku veselību.
Kampaņas ietvaros ar dažādu informācijas un komunikācijas kanālu starpniecību tiks pievērsta sabiedrības uzmanība viltojumu kaitējumam ne tikai tautsaimniecības attīstībai, bet arī cilvēka drošībai uz veselībai – radio konkursos “Radio Skonoto” un “Radio Tev”, Spotify tīklā, Rīgas pilsētas vides objektos, kā arī interneta portālos u.c.
Par Patentu valdi
Patentu valde ir tieslietu ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde ar normatīvajos aktos noteiktu kompetenci rūpnieciskā īpašuma jomā. Iestādes galvenās funkcijas ir īstenot valsts politiku rūpnieciskā īpašuma jomā, pildīt Latvijai saistošas starptautiskajos līgumos paredzētās valsts rūpnieciskā īpašuma iestādes funkcijas, reģistrēt tiesības uz rūpnieciskā īpašuma objektiem, uzturot attiecīgos reģistrus un sniedzot nepieciešamos pakalpojumus šajā jomā, kā arī veicināt valstī un sabiedrībā izpratni par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību.
Plašāka informācija:
Santa Darģe
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.darge@lrpv.gov.lv