Ziņas no iestādes
Pretviltojumu kampaņa 2024

Atzīmējot Pasaules pretviltojumu dienu, trešdien, 12. jūnijā, Patentu valde kopā ar Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Muitas pārvaldi un tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri atklās kampaņu “Viltojums – lielisks komplekts?”, īpaši uzsverot viltojumu “tumšo pusi”.

Pasākums notiks vides izglītības konceptvietā “Šūna”, K. Valdemāra ielas skvērā starp Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas Mākslas muzeju.

No pulksten 10.30 būs pieejama ekspozīcija, kurā ikviens interesents varēs apskatīt viltojumus, kā arī pārbaudīt, vai pats var tos atšķirt no oriģinālām precēm.

No pulksten 11.30 kopā ar tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri, Patentu valdes direktoru Agri Batalauski un Muitas pārvaldes Riska vadības daļas Ierobežojumu un aizliegumu uzraudzības nodaļas vecāko muitas ekspertu Egīlu Misīti spēlēsim spēli, lai atklātu viltojumu “tumšo pusi”.

“Iegādājoties viltojumus, cilvēki potenciāli apdraud pirmām kārtām sevi, savus bērnus, apkārtējos cilvēkus, tomēr šīs nozares negatīvā ietekme ir daudz plašāka, tāpēc šogad mēs jo īpaši gribam pievērst uzmanību tam, ko sevī slēpj “viltojuma komplekts” – tā ir nelikumīga bērnu nodarbināšana, piespiedu darbs, vides piesārņošana un ietekme uz ikviena cilvēka labklājību. Pat ja viltojuma pircējs redz tikai konkrēto galaproduktu, tas sevī ietver neskaitāmas pretlikumīgas darbības un noziedzības finansēšanu,” skaidro Patentu valdes direktors Agris Batalauskis, aicinot ikvienu interesentu 12. jūnijā apmeklēt Patentu valdes kampaņas atklāšanu, lai klātienē uzzinātu, ko realitātē nozīmē viltotu preču pirkums.

Viltojumu ierobežošana ir cieši saistīta ar Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķiem, proti, leģitīmi un atbildīgi ražotāji investē, lai uzlabotu ražošanu un kvalitāti, mazinātu savu ietekmi uz vidi, meklē veidus, kā izmantot pārstrādātus materiālus, turpretī viltoto preču ražotāji koncentrējas tikai uz peļņu, nedomājot par to, ko viltojumi nodara videi un vai preces ir kvalitatīvas, atbilst visiem drošuma standartiem.

Pasaules pretviltojumu diena ik gadu jūnijā tiek atzīmēta kopš 1999. gada, lai uzsvērtu viltojumu apkarošanas nozīmi, kā arī veicinātu patērētāju izpratni par viltoto preču ražošanas negatīvajām sekām un to, kāpēc ir jāiegādājas oriģinālas preces.

2023. gadā VID Muitas pārvalde 230 gadījumos kravās un pasta sūtījumos atklājusi 231 365 viltotu preču vienības. Populārākās viltoto preču kategorijas, kas atklātas, bija rotaļlietas, parfimērija, apģērbi, kā arī uzlīmes. Konstatēti viltoti apavi, somas, rotaslietas un medikamenti. Starp viltotajiem apģērbiem un apaviem dominē ekskluzīvu zīmolu preces.

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) jaunākā pētījuma dati liecina, ka Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem ir izpratne par to, kāpēc intelektuālā īpašuma tiesības ir svarīgas un kādas ir negatīvās sekas, ja ar savu maciņu atbalsta “viltojumu ekonomiku”, taču 51% Latvijas respondentu ir norādījuši, ka personīgajām vajadzībām var iegādāties viltojumus.

It sevišķi gados jauni cilvēki – vecumā no 15 līdz 24 gadiem – ir gatavi attaisnot savu rīcību ar dažādiem argumentiem. Piemēram, puse (50%) aptaujāto šajā vecuma grupā norāda, ka var pirkt viltojumu, ka oriģināls ir pārāk dārgs, 41% atbild, ka ir pieņemami pirkt viltotas luksusa preces. Šajā vecuma grupā divreiz vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā jeb 26% aptaujāto pēdējos 12 mēnešos ir apzināti iegādājušies viltojumu.

EUIPO datorizētā aptauja tiešsaistē (CAWI) tika veikta 27 ES dalībvalstīs no 2023. gada 30. janvāra līdz 15. februārim. Tika aptaujāti iedzīvotāji vecumā no 15 gadiem. Tika aptaujāti ne mazāk kā 1000 respondentu katrā valstī (Latvijā – 1007 respondenti), trīs valstīs – Kiprā, Maltā un Luksemburgā – 500 respondentu.

Par to, kā atpazīt viltojumus un kā rīkoties gadījumos, kad tāds ir iegādāts, informācija atrodama vietnē www.viltotarealitate.lv

 

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv