Nozares ziņas
pētījuma dati

Eiropas Patentu iestāde (EPO) 2021. gadā saņēma 188 600 patentu pieteikumus, kas ir par 4,5% vairāk nekā iepriekšējā gadā, kas ir līdz šim lielākais pieteikumu skaits. Tas audzis deviņās no desmit lielākajām patentu aktīvākajām tehnoloģiju jomām, un visstraujākā izaugsme vērojama digitālajās komunikācijās un datortehnoloģijās. Patentu pieteikumu skaits norāda uz pieaugošo uzņēmumu ieguldījumu apjomu  pētniecībā un attīstībā. 

 “Pagājušā gada apjomīgais pieprasījums pēc patentiem liecina, ka inovācija joprojām ir spēcīga,” sacīja EPO prezidents António Campinos. “Tā uzsver  radošumu un noturību Eiropā un pasaulē. Novatori iesnieguši vairāk patentu pieteikumu, un ievērojamais digitālo tehnoloģiju pieaugums sniedz pārliecinošus pierādījumus par digitālo pārveidi, kas notiek visās mūsu darbības jomās."

Populārākās tehnoloģiju nozares 

EPO sniegtā statistika liecina, ka 2021. gadā, pateicoties inovācijām digitālajā komunikācijā un veselības aprūpē, nozīmīgi audzis patentu pieteikumu skaits. 

Straujākā izaugsme vērojama tādās nozarēs kā digitālā komunikācija (+9,4%) un datortehnoloģijas (9,7%), savukārt patentu pieteikumi farmācijā (+6,9%) un biotehnoloģijā (+6,6%) norāda uz augstu inovācijas līmeni vakcinācijā un citās veselības aprūpes jomās.  

Populārākie pieteicēji EPO 

2021. gada pārskatā atspoguļots, ka uzņēmums Huawei bija galvenais patentu pieteikuma iesniedzējs (tāpat kā 2019. gadā), kam sekoja 2020. gada vadošie uzņēmumi - , Samsung un LG. Uzņēmumi kā Ericsson un Siemens pakāpās par vienu pozīciju augstāk, attiecīgi uz ceturto un piekto vietu. Pirmajā desmitniekā ir iekļauti četri uzņēmumi no Eiropas, divi no Dienvidkorejas, divi no ASV un pa vienam no Ķīnas un Japānas. 

Katru piekto patentu pieteikumu ir iesnieguši mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) 

Ievērojama daļa EPO patentu pretendentu ir mazie un vidējie uzņēmumi: pagājušajā gadā viens no pieciem Eiropas izcelsmes EPO pieteikumiem tika saņemts no individuālajiem izgudrotājiem MVU, un papildus 5% bija no universitātēm un sabiedriskām pētniecības organizācijām. 

Par atbalsta programmu MVU lasiet šeit.  

Plašāka informācija un dati pieejami šeit

Plašāka informācija par pieteikšanās kārtību pilotprojektam un iespējām gūt Starptautiskā patenta pieteikuma un Eiropas patenta pieteikuma būtības ekspertīzes maksu atmaksu ir pieejama Patentu valdes tīmekļvietnē

Informāciju sagatavoja: 

Viktorija Kasara

Projekta koordinators
Viktorija.Kasara [at] lrpv.gov.lv