Nozares ziņas
   Par Regulā (ES) 2024/1745 noteiktajām sankcijām intelektuālā īpašuma jomā

2024. gada 24. jūnijā tika apstiprināta sankciju 14. pakotne pret Krieviju, un nākamajā dienā - 2024.gada 25.jūnijā, stājās spēkā Padomes Regula (ES) 2024/1745, ar ko groza Regulu (ES) Nr. 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā (turpmāk – Regula 2024/1745), papildinot ar 5.s pantu, kas paredz ierobežojumus intelektuālā īpašuma jomā. 

Regulas 2024/1745 5.s panta 1. punkta a) apakšpunkts noteic pienākumu attiecīgās dalībvalsts intelektuālā īpašuma birojiem (Latvijas Republikā – Patentu valdei) atteikt (angliski – shall not accept) jaunus pieteikumus par preču zīmju, patentu, dizainparaugu, funkcionālo modeļu, aizsargātu cilmes vietas nosaukumu un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrāciju, ja šādus pieteikumus iesniedz Krievijas valstspiederīgie vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, vai juridiskas personas, vienības vai struktūras, kuras iedibinātas Krievijā, tostarp, ja tos kopīgi iesnieguši Krievijas valstspiederīgais vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, juridiskas personas, vienības vai struktūras, kas iedibinātas Krievijā, un viena vai vairākas fiziskas vai juridiskas personas, kas nav Krievijas fiziskas vai juridiskas personas un kas uzturas vai ir iedibinātas ārpus Krievijas. 

Savukārt 5.s panta 1. punkta b) apakšpunkts noteic pienākumu atteikt (angliski – shall not accept) visus pieprasījumus vai iesniegumus, kuri iesniegti reģistrācijas procedūru laikā saistībā ar jebkādām a) apakšpunktā norādītajām intelektuālā īpašuma tiesībām, ja šādus pieprasījumus vai iesniegumus iesniedz Krievijas valstspiederīgie vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, vai juridiskas personas, vienības vai struktūras, kuras iedibinātas Krievijā, tostarp, ja tos kopīgi iesnieguši Krievijas valstspiederīgais vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, juridiskas personas, vienības vai struktūras, kas iedibinātas Krievijā. 

Ņemot vērā, ka iepriekš minēto ierobežojumu praktiskā ieviešana nacionālajās sistēmās ir raisījusi plašas diskusijas dalībvalstu starpā, tai skaitā arī vairākkārtīgi lūgti skaidrojumi Eiropas Komisijai, tad Patentu valde sniedz sekojošu skaidrojumu par Padomes Regulas (ES) 2024/1745 5.s pantā paredzētajiem ierobežojumiem intelektuālā īpašuma jomā. 

Regulas 2024/1745 5.s panta 1. punkta a) apakšpunktā ietverta norāde par to, ka aizliegts pieņemt jaunus pieteikumus par šajā apakšpunktā minēto intelektuālā īpašuma tiesību reģistrāciju, savukārt šā punkta b) apakšpunktā ietverta norāde, ka aizliegts pieņemt visus pieprasījumus vai iesniegumus, kuri iesniegti reģistrācijas procedūru laikā. No minētā izriet, ka pēc 2024.gada 25.jūnija Patentu valdei nav atļauts pieņemt jebkādus jaunus pieteikumus par intelektuālā īpašuma tiesību reģistrāciju, kā arī jebkādus pieprasījumus vai iesniegumus to reģistrācijas procedūru laikā no pieteicējiem, uz kuriem attiecas Regulas 2024/1745 5.s pantā noteiktie ierobežojumi. Vienlaikus no minētā izriet, ka Regulas 2024/1745 5.s pantā noteiktie ierobežojumi attiecas uz jebkādiem pieprasījumiem vai iesniegumiem arī to reģistrācijas procedūru laikā, kuras uzsāktas un nav pabeigtas pirms Regulas 2024/1745 5.s panta spēkā stāšanās brīža, tai skaitā uz iebildumu iesniegšanu Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomē.  

Secināms, ka attiecībā uz jau spēkā esoša intelektuālā īpašuma tiesību reģistrāciju (iesniegtie pieteikumi pirms 2024. gada 25. jūnija) netiek noteikti Regulas 2024/1745 5.s panta ierobežojumi, tāpēc tādi Patentu valdes sniegtie pakalpojumi pēcreģistrācijas procedūrā kā izmaiņu veikšana reģistrā, t.sk. īpašnieka maiņa, īpašnieka adreses maiņa vai nosaukuma maiņa, licences līguma reģistrēšana, apvienošanās līguma reģistrēšana, ķīlas tiesību reģistrācija, atcelšanas un atzīšanas par spēkā neesošu iesniegumu iesniegšana, kā arī apelāciju iesniegšana Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomē attiecībā uz jau reģistrētiem rūpnieciskā īpašuma objektiem personām netiks ierobežota, izņemot, ja persona ir sankcionēto personu sarakstā. Tāpat ir atļauts turpināt maksāt atjaunošanas maksu par preču zīmēm, patentiem vai par citām intelektuālā īpašuma tiesībām, kas ir jau reģistrētas.  

Savukārt attiecībā uz pieteikumu iesniegšanu tiesā vai jau esošo civillietu vešanu paskaidrojam, ka Eiropas Savienības 2022. gada 6. oktobra Padomes Regulas Nr. 2022/1904, ar kuru groza Regulu (ES) Nr. 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, 5.n panta 5., 6. un 7. punktā ir precizēts, ka aizliegumi “neattiecas uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas ir absolūti nepieciešami, lai īstenotu tiesības uz aizstāvību tiesvedībā un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību [..], nedz arī uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas ir absolūti nepieciešami, lai nodrošinātu piekļuvi tiesas, administratīvai vai šķīrējtiesas tiesvedībai dalībvalstī vai lai atzītu vai izpildītu dalībvalstī pieņemtu spriedumu vai šķīrējtiesas nolēmumu, ar noteikumu, ka šāda pakalpojumu sniegšana atbilst mērķiem. [..]” Tādējādi tiesība uz aizstāvību tiesvedībā nav aizliegta. 

Vēršam uzmanību, ka patentpilnvarniekiem kā pakalpojumu sniedzējiem rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jomā tomēr katrs gadījums ir jāizvērtē atsevišķi, kā arī jāpievērš īpaša uzmanība tam, lai sniegtie pakalpojumi Krievijas pilsoņiem vai personām, kuras pastāvīgi uzturas Krievijā, kā arī Krievijā reģistrētām juridiskām personām, uzņēmumiem nodrošinātu Eiropas Savienības sankciju ievērošanu. 

Papildus informējam, ka turpmāk, lai nodrošinātu sankciju ievērošanu, Patentu valde, no fiziskām personām saņemot jaunus pieteikumus par preču zīmes, dizainparauga vai pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas reģistrāciju vai patenta piešķiršanu, iesniegumu Eiropas patenta apstiprināšanai, lūdz iesniegt apliecinājumu, ka uz tām neattiecas Regulas 2024/1745 5.s panta ierobežojumi vai attiecas izņēmumi attiecībā uz Regulas 2024/1745 5.s panta ierobežojumiem. Turklāt Regula 2024/1745 paredz tiesības intelektuālā īpašuma iestādēm pieprasīt atbilstošus dokumentus, kas apliecina, ka uz personu attiecas izņēmumi, kā, piemēram, ir uzturēšanās atļauja kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Eiropas Ekonomiskās zonas valstī vai Šveicē. Gadījumā, ja tiesību subjekts būs persona, uz kuru attieksies Regulas 2024/1745 5.s panta ierobežojošie nosacījumi, tiks pieņemts lēmums par lietvedības apturēšanu. Savukārt, ja eksperts saņems pieteikumu par starptautiskās preču zīmes attiecinājumu uz Latviju un konstatēs, ka persona ir Krievijas valstspiederīgais vai tā adrese ir Krievijā, tiks pieņemts provizoriskais atteikuma lēmums. 

Gadījumos, ja rodas jautājumi vai neskaidrības par Regulā 2024/1745 noteiktajām sankcijām intelektuālā īpašuma jomā un to piemērošanu praksē, lūdzam par to ziņot Patentu valdei, kā arī, lai nodrošinātu Eiropas Savienības noteikto sankciju ievērošanu, aicinām sekot līdzi informācijai, kas tiek publicēta Eiropas Komisijas un Patentu valdes oficiālajā tīmekļvietnē. 

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv