Nozares ziņas
sankcijas

2024. gada 24. jūnijā tika apstiprināta sankciju 14. pakotne pret Krieviju, un nākamajā dienā stājās spēkā Padomes Regula (ES) 2024/1745 (2024. gada 24. jūnijs), ar ko groza Regulu (ES) Nr. 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā (turpmāk – ES regula), papildinot ar 5.s pantu, kas paredz ierobežojumus intelektuālā īpašuma jomā.   

Krievijas federācijas valdības un tieslietu sistēmas veikto darbību rezultātā Eiropas Savienības dalībvalstīm tiek nelikumīgi liegta iespēja īstenot sava intelektuālā īpašuma aizsardzību šajā valstī. Tā rezultātā Krievijas rūpniecība ir guvusi nepamatotas konkurences priekšrocības, kas ir nodrošinājis finanšu ieņēmumus, lai Krievija varētu turpināt karadarbību Ukrainā. Lai mazinātu Krievijas iespējas turpināt karu, Lēmumā (KĀDP) 2024/1744 ir noteikti ierobežojumi Intelektuālā īpašuma birojiem pieteikumu pieņemšanai konkrētu intelektuālā īpašuma tiesību reģistrācijai Eiropas Savienībā (ES), kurus iesniedz Krievijas valstspiederīgie vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, vai juridiskas personas, vienības vai struktūras, kuras iedibinātas Krievijā, tostarp, ja tos kopīgi iesnieguši Krievijas valstspiederīgais vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, juridiskas personas, vienības vai struktūras, kas iedibinātas Krievijā, un viena vai vairākas fiziskas vai juridiskas personas, kas nav Krievijas fiziskas vai juridiskas personas un kas uzturas vai ir iedibinātas ārpus Krievijas. Turklāt, ievērojot minēto pienākumu, ja šādi pieteikumi tiktu iesniegti, Intelektuālā īpašuma birojiem un citām kompetentām iestādēm nevajadzētu izdot oficiālu atteikuma lēmumu, tādējādi ļaujot tos atkārtoti iesniegt pēc pašreizējā ierobežojuma atcelšanas.  

Lai īstenotu minēto ierobežojumu, Intelektuālā īpašuma birojiem un citām kompetentām iestādēm vajadzētu būt iespējai pieprasīt vajadzīgo informāciju no fiziskām personām un uzņēmumiem, kas iesniedz pieteikumu reģistrēt attiecīgās intelektuālā īpašuma tiesības. 

ES regulas 5.s pants paredz, ka intelektuālā īpašuma biroji, tātad Latvijā Patentu valde, neizskata:  

  • a) tādus jaunus pieteikumus par preču zīmju, patentu, dizainparaugu, funkcionālo modeļu, aizsargātu cilmes vietas nosaukumu un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrāciju, kurus iesniedz Krievijas valstspiederīgie vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, vai juridiskas personas, vienības vai struktūras, kuras iedibinātas Krievijā, tostarp, ja tos kopīgi iesnieguši Krievijas valstspiederīgais vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, juridiskas personas, vienības vai struktūras, kas iedibinātas Krievijā, un viena vai vairākas fiziskas vai juridiskas personas, kas nav Krievijas fiziskas vai juridiskas personas un kas uzturas vai ir iedibinātas ārpus Krievijas; 
  • b) visus pieprasījumus vai iesniegumus, kurus reģistrācijas procedūru laikā šādos intelektuālā īpašuma birojos iesniedz Krievijas valstspiederīgie vai fiziskas personas, kas uzturas Krievijā, vai Krievijā iedibinātas juridiskas personas, vienības vai struktūras saistībā ar jebkādām intelektuālā īpašuma tiesībām, kuras minētas a) apakšpunktā. 

Savukārt ES regulas 5.s panta 5.punkts paredz arī ierobežojumus attiecībā uz pieteikumu iesniedzējiem, nepiemērojot sankcijas šādiem pieteikumu iesniedzējiem – dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices valstspiederīgajiem vai fiziskām personām, kurām ir pagaidu vai pastāvīgās uzturēšanās atļauja dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē. 

Ņemot vērā to, ka ES regulas ir tieši piemērojamas un tām ir likuma spēks, katra ES dalībvalsts ir atbildīga par regulu ievērošanu savā teritorijā, patstāvīgi strādājot, lai sankcijas tiktu piemērotas vienveidīgi un efektīvi, līdz ar to Patentu valde turpinās rūpīgi izvērtēt katru intelektuālā īpašuma tiesību reģistrāciju. 

Informāciju sagatavoja

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv