Nozares ziņas
NOsaukti Eiropas Izgudrotāju balvas finālisti

Eiropas Patentu iestāde (EPO) nosaukusi ikgadējās Eiropas Izgudrotāju balvas finālistus, un ir sācies sabiedrības balsojums, lai visu kategoriju laureātus nosauktu un apbalvotu šī gada 9. jūlijā, svinīgajā ceremonijā, kas notiks Maltā. 

Šajā gadā Eiropas Izgudrotāju balvai kopumā tika saņemti 550 pieteikumi no 75 valstīm. Izvērtējot pieteikumus, žūrija izvirzīja 16 finālistus. Kopumā laureāti tiks noteikti septiņās kategorijās:  

  1. Rūpniecības kategorija 

  1. Izpētes kategorija 

  1. Ārpus Eiropas Savienības esošo valstu grupa 

  1. Mazo un vidējo uzņēmumu kategorija 

  1. Balva par mūža ieguldījumu 

  1. Jaunais izgudrotājs 

  1. Sabiedrības simpātiju balva 

Nozares kategorijā galvenajai balvai izvirzīti metalurģijas nozares inženieri Fiorenco Dioni (Fiorenzo Dioni) un Ričards Oberle (Richard Oberle) no Itālijas un Vācijas. Viņi radījuši iekārtu “Giga Press”, kas ir augstspiediena alumīnija liešanas iekārta ar potenciālu pārveidot automobiļu rūpniecību. Šī iekārta palīdz samazināt atkritumus, enerģijas patēriņu un oglekļa emisijas, kas saistītas ar automobiļu ražošanu, jo automašīnu apakšējā daļa netiek ražota no daudz un dažādām detaļām, bet gan izmantojot trīs atliešanas procesus. 

Zviedru biotehnoloģijas inženieri Ulfs Landgerens (Ulf Landgeren)  un Simons Fredriksons (Simon Fredriksson) ir radījuši ierīci “Proximity Extension Assay” (PEA), kas ļauj ar ļoti augstu precizitāti noteikt olbaltumvielas šūnās un saistīt proteīnus ar DNS pavedieniem, nodrošinot precīzi nolasāmus datus. PEA spēja identificēt olbaltumvielas kā diagnostikas marķierus, varētu pārveidot vēža izpēti, zāļu atklāšanu un agrīnu infekcijas slimību, piemēram, tuberkulozes un malārijas atklāšanu, kas katru gadu izraisa miljoniem nāves gadījumu. 

Īslandes medicīnas tehnoloģiju zinātnieks Fertrams Sigurjonsons (Fertram Sigurjonsson), kuram ir grāds ķīmijā un inženierzinātnēs, ieviesis jaunu metodi brūču aprūpes jomā, izmantojot zivju ādu, lai ražotu cilvēka ādas aizstājēju. Šis materiāls veicina ķermeņa dabisko atveseļošanos un izraisa jaunu asinsvadu augšanu. Izstrādātajam zivju ādas transplantātam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālajiem aizstājējiem, kas veidoti no cūkas vai govs ādas, kuriem drošības labad nepieciešama intensīva ķīmiska apstrāde. Šīs priekšrocības ietver uzlabotu biosaderību, zemāku imunoloģisko risku un lielāku izmaksu efektivitāti. 

Izpētes kategorijā galvenajai balvai ir izvirzīti Deivids Devos (David Devos) un Carolīna Moro (Caroline Moreau), kuri kopā ar zinātnieku komandu ir izstrādājuši dozēšanas sūkni, ar kura palīdzību cilvēka smadzenēs iespējams ievadīt anaerobo dopamīnu jeb A-dopamīnu, lai uzlabotu progresējošas Parkinsona slimības simptomu ārstēšanu. 

Maltas Universitātes zinātnieki Tonio Sants (Tonio Sant) un Daniels Buhagiars (Daniel Buhagiar) ir radījuši hidropneimatisko enerģijas uzglabāšanas sistēmu, kas uzglabā lieko vēja saražoto elektroenerģiju kā hidraulisko jaudu, lai vajadzības gadījumā ražotu elektroenerģiju. Savukārt vācu zinātnieces Kordēlijas Šmidas (Cordelia Schmid) pētījumi ir ļāvuši mākslīgajam intelektam reāllaikā saskatīt un interpretēt sarežģītus vizuālos datus. Tas nozīmē, ka vizuālie dati tiek apstrādāti un analizēti reāllaikā, kas ir būtiski lietojumprogrammām, kurām nepieciešama tūlītēja reakcija, piemēram, bezpilota transportlīdzekļiem un interaktīvai robotikai. 

Mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā izvirzīti somu uzņēmēji Sirpa Jalkanena (Sirpa Jalkanen) un Marku Jalkanens  (Markku Jalkanen), kuri ir izstrādājuši inovatīvu ārstēšanas metodi,  lai  efektīvāk cīnītos ar vēzi. Viņu ārstēšanas metode sniedz jaunu cerību pacientiem, kuri ir izturīgi pret citām terapijām. Poļu zinātniece Olga Malinkeviča (Olga Malinkiewicz) kopā ar komandu izstrādājusi drukājamas perovskīta saules baterijas, kas varētu veicināt globālo atjaunojamās enerģijas ražošanu kā vieglu un elastīgu saules enerģijas izmantošanas metodi. Bet vides tehnoloģiju zinātnieki Bruno Motte (Bruno Mottet) un Lideriks Bokē (Lyderic Bocquet) no Francijas ir radījuši tehnoloģiju, kas izmanto specializētu membrānu, lai izmantotu enerģiju no sāls koncentrācijas starpības starp ūdens plūsmām. 

Par galveno balvu ārpus EPO dalībvalstu kategorijā sacenšas Brazīlijas transporta nozares zinātnieki Fernando Katalano (​​Fernando Catalano) un Mikaels Karmo (Micael Carmo), kuri pārstāv pasaulē slaveno aviobūves uzņēmumu “Embraer”. Sadarbojoties nozares un pētniecības jomā, inženieri palīdzēja izstrādāt jaunu reaktīvo lidmašīnu, kas samazina CO2 emisijas līdz 25% uz vienu pasažieri un par 65% trokšņa līmeni salīdzinājumā ar iepriekšējo modeli. Konkurents šiem zinātniekiem ir ASV telekomunikāciju inženieris Deivids Fatals (David Fattal), kurš piedāvā trīsdimensionālu reāllaika pieredzi, kam nav nepieciešamas 3D brilles. ​Ar plānu stikla vai plastmasas loksni un acu izsekošanas kameru Fatāla un viņa komandas izstrādātā 3D Lightfield tehnoloģija pārveido parasto digitālo ekrānu reāllaika trīsdimensiju pieredzē. Trešais finālists ir japāņu metalurģijas nozares zinātnieks Masato Sagava (Masato Sagawa), kurš ir izstrādājis ļoti spēcīgus neodīma-dzelzs-bora magnētus, kas ir kļuvuši par neatņemamu mūsdienu tehnoloģiju sastāvdaļu.  

Kategorijā “Sabiedrības simpātiju balva” ikviens ir aicināts balsot par kādu no izvirzītajiem finālistiem četrās kategorijās. Balsot par savu favorītu iespējams EPO mājaslapā.  

Balva par mūža ieguldījumu tiks pasniegta, godinot individuālu izgudrotāja ilgtermiņa ieguldījumu, kura centība un nenogurstošie centieni – patentētie nozīmīgi izgudrojumi – ir būtiski ietekmējuši konkrētās nozares un visas sabiedrības attīstību. 

Jauno izgudrotāju kategorijā balvu pasniegs izgudrotājam, kas ir jaunāks par 30 gadiem, un šīs personas izgudrojums palīdz sasniegt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus. Uzvarētājam tiks 20 000 eiro naudas balva, savukārt otrās un trešās vietas ieguvēji saņems attiecīgi 10 000 un 5000 eiro naudas balvas. 

Balva tiek pasniegta kopš 2006. gada, tādējādi izceļot zinātnieku ieguldījumu labākas ikdienas veidošanā, veicinot tehnoloģiju progresu un ekonomisko izaugsmi, kas savukārt pozitīvi ietekmē iedzīvotāju labklājību. Konkursā atsevišķa kategorija ir noteikta tām valstīm, kas nav EPO dalībvalstis. Konkursa dalībniekus vērtē ekspertu žūrija, kuras sastāvā ir arī iepriekšējo gadu finālisti. 

Foto:  EPO

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv