Nozares ziņas
spuldzīte uz līmlapiņas pie korķa tāfeles

2020. gadā starptautisko patentu pieteikumu skaits, kuri Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijā (WIPO) iesniegti Patentu kooperācijas līguma (PCT) procedūrā, palielinājās par 4 % līdz ar to, sasniedzot 275 900 patentu pieteikumus, kas ir līdz šim lielākais skaits, neraugoties uz prognozēto IKP kritumu pasaulē par 3,5 %. 

Ķīna iesniegusi 68 720 patentu pieteikumus, saglabājot savu pozīciju kā vadošā starptautisko patentu pieteicēja, kam seko Amerikas Savienotās Valstis ar 59 230 patentu pieteikumiem. Pēc statistikas datiem, izmantojot PCT procedūru, 2020. gadā no Latvijas WIPO iesniegti 30 starptautiskie patentu pieteikumi.   

Starptautisko preču zīmju reģistrācijā pirmo reizi, kopš globālās finanšu krīzes 2008.-2009. gadā, ir novērojams 0,6 % kritums. Skaita samazinājums bija paredzams, ņemot vērā, ka vēlme reģistrēt preču zīmes atspoguļo arī jaunu preču un pakalpojumu ieviešanu un abi šie rādītāji pandēmijas rezultātā ir kritušies. 2020. gadā iesniegti 63800 pieteikumi preču zīmes starptautiskajai reģistrācijai, izmantojot Madrides sistēmu. 

Pandēmijas krīze ir mazinājusi dizainparaugu aizsargāšanu, izmantojot Hāgas sistēmu rūpniecisko dizainparaugu starptautiskajai reģistrācijai. 2020. gadā novērojams samazinājums par 15 % līdz 18 580 pieteikumiem, kas ir pirmais kritums kopš 2006. gada. 

Pasaules mērogā pieprasījums pēc intelektuālā īpašuma tiesībām, kas palīdz novatoriem un uzņēmējiem īstenot savas idejas tirgū, atspoguļo pasaules ekonomikas rādītājus. Pēdējās desmitgades laikā WIPO starptautisko pakalpojumu, jo īpaši PCT procedūrā iesniegto patentu pieteikumu skaits  ir pārsniedzis pasaules IKP pieaugumu. 

Starptautiskā patentu sistēma (Patentu kooperācijas līgums - PCT) 

Populārākie PCT pieteicēji 

2020. gadā jau ceturto gadu pēc kārtas, kā vadošais pieteicējs izvirzās Ķīnas telesakaru gigants Huawei Technologies ar 5464 starptautiskajiem patentu pieteikumiem. Starp lielākajiem pieteicējiem ir arī tādas kompānijas kā Samsung Electronics (Dienvidkoreja), Mitsubishi Electric (Japāna), LG (Dienvidkoreja).  

Populārākās tehnoloģiju nozares 

Vislielākais pieteikumu īpatsvars ir šādās jomās: datortehnoloģijas (9,2 %), digitālā komunikācija (8,3 %), medicīnas tehnoloģijas (6,6 %) un mērījumi (4,8 %). 2020. gadā sešas no 10 populārākajām nozarēm uzrādīja divciparu pieaugumu. Visstraujākais pieaugums novērots audiovizuālajās tehnoloģijās, kas ir +29 %, salīdzinot ar 8,7 % 2019. gadā.  

Starptautiskā preču zīmju sistēma (Madrides sistēma) 

Aktīvākā preču zīmju pieteicēja 2020. gadā bija ASV, iesniedzot 10 005 starptautisko preču zīmju pieteikumus, kam seko Vācija ar 7334, Ķīna ar 7075, Francija ar 3716 un Apvienotā Karaliste (UK) ar 3679 pieteikumiem.  

Pēc statistikas datiem, izmantojot Madrides sistēmu, no Latvijas iesniegti 79 pieteikumi preču zīmes starptautiskajai reģistrācijai.  

Populārākās klases 

2020. gadā visbiežāk pieminētās klases un jomas starptautiskajos pieteikumos: datortehnika un elektronika, veidojot 10,6 % no kopējā pieteikumu skaita, kam seko biznesa pakalpojumu sniegšana 8,1 % un tehnoloģiju pakalpojumi 7,1 %. Starp 10 vadošajām klasēm visstraujākais pieteikumu skaita pieaugums vērojams attiecībā uz medikamentiem un citiem medicīniskiem preparātiem. 

Starptautiskā dizainparaugu sistēma (Hāgas sistēma) 

2020. gadā Vācija pieteikusi 3666 dizainparaugus, kas ir ievērojami mazāks daudzums ne 2019. gadā, tomēr, neskatoties uz to, turpina saglabāt savu līderes pozīciju dizainparaugu starptautiskajā reģistrācijā. 2020. gadā, izmantojot Hāgas sistēmu, no Latvijas starptautiskai reģistrācijai pieteikti 35 dizainparaugi. 

Populārākas pieteikumu jomas ir saistītas ar transportlīdzekļiem (10,1 %), ierakstu un komunikācijas aprīkojumiem (8,8 %), iepakojumiem un konteineriem (8,4 %), mēbelēm (7,4 %) un apgaismes ierīcēm (6,9 %). 

Domēnu vārdu strīdi 

Covid-19 pandēmijas ietekmē aizvien vairāk cilvēku laiku pavada tiešsaistē. Preču zīmju īpašnieki izmanto WIPO sniegto pakalpojumu, lai veicinātu autentiska satura un uzticamas tirdzniecības vietas pilnveidošanu interneta lietotājiem dažādās uzņēmējdarbības jomās. 

 

Plašākā informācija un dati pieejami: https://www.wipo.int/pressroom/en/articles/2021/article_0002.html 

 

Katrīna Gulbe

Projekta vadītāja
Katrina.Gulbe [at] lrpv.gov.lv