- Uzņēmēju un mazo uzņēmumu balvu ieguva zviedru “Transparent Turntable”, mūsdienīga klasiskā vinila plašu atskaņotāja interpretācija.
- “LINET Essenza 300 LT” slimnīcas gulta no Čehijas saņēma Nozares balvu.
- Jaunā jahtu dizainere no Itālijas Kjara Minjani (Chiara Mignani) ieguva Nākamo paaudžu balvu jaunajiem talantiem.
- Balva par mūža ieguldījumu tika pasniegta vācu dizaineram Dīteram Ramsam (Dieter Rams), nozares pionierim, kurš ir slavens ar savu ilgtspējīga dizaina praksi.
Trešdien, 25. septembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) rīkotajā piektajā DesignEuropa balvu pasniegšanas ceremonijā tika godināti divi izcili dizaini. Zviedrijas dizainera Pēra Brikstada (Per Brickstad) radītais vinila plašu atskaņotājs “Transparent Turntable”, kas izstrādāts, domājot par iespēju to atjaunot un ilgtspēju, ieguva balvu kategorijā Uzņēmēji un mazie uzņēmumi .
Nozares balvu saņēma “Essenza 300 LT”, ko izstrādājusi kompānijas “LINET” dizaina komanda sadarbībā ar Prāgā bāzēto “Divan Design Studio”. Šī tehnoloģiski uzlabotā slimnīcas gulta ir izstrādāta, lai uzlabotu pacientu drošību un pacientu aprūpes efektivitāti.
Šī gada balvu pasniegšanas ceremonijā, kas tika organizēta ciešā sadarbībā ar Patentu valdi, pirmo reizi balva tika pasniegta jaunā kategorijā – Nākamās paaudzes dizaina balva, kurā tiek godināti jaunie, topošie dizaineri vecumā līdz 30 gadiem. Pirmo balvu saņēma Kjara Minjani, talantīga dizainere no Itālijas, kura ir guvusi atzinību par inovatīvu pieeju videi draudzīgu un augstas veiktspējas jahtu radīšanā.
Balva par mūža ieguldījumu tika pasniegta vācu dizaineram Dīteram Ramsam. Rūpnieciskā dizaina ikonas, Ramsa darbos ir nemanāmi integrēta funkcionalitāte ar izpratni par vidi, pēdējās desmitgadēs ietekmējot dizainerus, kultūru un estētiku.
EUIPO izpilddirektors Žao Negro (João Negrão):
"Šā gada “DesignEuropa” balvas vislabākajā veidā parāda Eiropas radošumu, inovāciju un jaunradi, kā arī ciešu apņemšanos nodrošināt ilgtspēju. Mūsu uzvarētāji ir pierādījuši, ka dizains ir sabiedrības un rūpniecības virzītājspēks. Dīters Ramss, kas ieguva Balvu par mūža sasniegumiem, ir neatslābstoša un ilgtspējīga dizaina čempions, un Kjara Minjani, mūsu pirmā uzvarētāja kategorijā Nākamās paaudzes dizains, sniedz ieskatu nākotnes, kurā ilgtspēja būs Eiropas dizaina pamatā. Visi balvu ieguvēji kopā mums parāda, ka Eiropas dizainu gaida spoža nākotne.”
Agris Batalauskis, Patentu valdes direktors un “DesignEuropa” žūrijas loceklis, norādīja:
"Šī gada ceremonijā godinām industriālo dizainu, sākot no klasikas, līdz revolucionārām inovācijām. Mēs esam pagodināti rīkot “DesignEuropa” balvas pasniegšanas ceremoniju Rīgā, Latvijā, un sveicam izcilus nozares pārstāvjus, kas ar radošiem risinājumiem veicina ilgtspējīgu attīstību. Rūpnieciskais dizains veicina ekonomikas izaugsmi un attīstību, jo īpaši, ja tas ir saistīts ar intelektuālā īpašuma aizsardzību, kas šiem darbiem piešķir pievienoto vērtību. Mēs lepojamies, ka varam izcelt Rīgu kā plaukstošu Eiropas dizaina centru un iepazīstināt plašāku sabiedrību ar šo nozīmīgo nozari.
UZVARĒTĀJS UZŅĒMĒJU UN MAZO UZŅĒMUMU KATEGORIJĀ: TRANSPARENT TURNTABLE
“Transparent Turntable” ir inovatīva pieeja klasiskajam vinila plašu atskaņotājam, kas izstrādāts mūsdienīgam mājoklim un tehnoloģijām, kas nemitīgi attīstās. Pēra Brikstada radītais atskaņotājs ir izgatavots no alumīnija un rūdīta stikla, un tam ir pilnībā modulārs dizains. Žūrija atzinīgi novērtēja tā tīro estētiku un to, ka tas ir remontējams un tam ir apļveida forma.
UZVARĒTĀJS KATEGORIJĀ NOZARE: ESSENZA 300 LT
“LINET” dizaina komanda kopā ar “Divan Design Studio” ir izstrādājusi slimnīcas gultu Essenza 300 LT, kas ar inovatīvām funkcijām uzlabo pacientu aprūpi un aprūpētāju darba efektivitāti. Tajā ir iekļauta tehnoloģija, kas nodrošina drošāku pacientu izkāpšanu, traumu profilaksi un uzlabotu aprūpētāju ergonomiku, atvieglojot transportēšanu. Žūrija uzsvēra tās funkcionalitāti un uz cilvēku vērsto dizainu.
NĀKAMĀS PAAUDZES DIZAINA BALVA: Kjara Minjani
Kjara Minjani, 27 gadi, ir jauna talantīga jahtu dizainere, kura atzinību izpelnījusies par videi draudzīgu un augstas veiktspējas jahtu dizainiem. Viņa ir ieguvusi maģistra grādu jūrniecības un kuģniecības dizainā un ir strādājusi pazīstamās jahtu dizaina studijās.
Viņas darbu klāsts ietver raksturīgus dizaina paraugus, piemēram, Nero 777 Evolution un Voltara 645. Šajos vieglajos, augstas veiktspējas modeļos tiek izmantotas elektriskās piedziņas sistēmas un oglekļa šķiedras konstrukcijas, lai uzlabotu noturību un efektīvu manevrēšanu, kā arī komfortu un telpu uz kuģa.
BALVA PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU: DĪTERS RAMS
Dīters Ramss (Dieter Rams), dzimis 1932. gadā Vīsbādenē, Vācijā, ir būtiski ietekmējis produktu dizaina jomu. Vairāk nekā 40 gadu ilgās karjeras laikā uzņēmumā ”Braun” Ramss un viņa komanda ir izstrādājis daudzus slavenus produktus. SK4 radiofona kombinācija, T2 cilindriskās šķiltavas un T1000 pasaules diapazona uztvērējs ar savu minimālistisko un funkcionālo dizainu, kas izraisīja revolūciju mājsaimniecības ierīču jomā, ievērojami apsteidza laiku. 1959. gadā Rams sāka sadarboties ar kompāniju “Vitsœ”, kā rezultātā tapa viņa 606 Universālā plauktu sistēma, kā arī 620 krēslu kolekcija un citi slaveni dizaini, kas pastāvīgi atrodas Ņujorkas MoMA muzejā.
Savos darbos Ramss aizstāvēja “dizaina ētiku, kas respektē mūsu ierobežotos resursus, aicinot gan dizainerus, gan sabiedrību ņemt vērā patēriņa ilgtermiņa ietekmi”. 70. gadu beigās viņš formulēja “Desmit laba dizaina principus”, tostarp slaveno teicienu “mazāk, bet labāk”. Kopš 1994. gada Dītera un Ingeborgas Ramsu fonds ir veltījis savu darbību atbildīga produktu dizaina atbalstam un pievērsies nākotnes prasībām rūpnieciskā dizaina jomā.
EIROPAS DIZAINPARAUGU NOZARE
Pēdējo divdesmit gadu laikā dizainparaugu aizsardzība uzņēmumiem ir būtiski mainījusi situāciju. Dizaina ietilpīgās rūpniecības nozares rada 26,8 miljonus tiešo darbavietu ES un iegulda 16 % no ES kopējā IKP.
Reģistrēts Kopienas dizainparaugs, ko pārvalda EUIPO, ir intelektuālā īpašuma tiesības, kas piešķir ekskluzīvu aizsardzību produkta izskatam visās ES dalībvalstīs. EUIPO pašlaik reģistrē vairāk nekā 100 000 dizainparaugu gadā un kopumā ir saņēmis vairāk nekā 1,8 miljonus dizainparaugu. Vācija ir vadošā valsts, kas aizsargā dizainparaugus ES līmenī, ar vairāk nekā 363 000 dizainparaugiem, pēc tam seko Itālija (216 000). Daži slaveni reģistrēti dizainparaugi ir Bialetti mokas kanniņa, Lego klucītis un Porsche Turbo.
PAR “DESIGNEUROPA” BALVU KONKURSU
“DesignEuropa” balvu konkurss ir kļuvis par nozīmīgu pasākumu starptautiskā rūpnieciskā dizaina kalendārā. Iepriekšējās balvu pasniegšanas ceremonijas notika Berlīnē (Vācijā), Eindhovenā (Nīderlandē), Varšavā (Polijā) un Milānā (Itālijā).
Apbalvojumi ir atzinība par izciliem dizainparaugiem, kas tiek aizsargāti kā reģistrēti Kopienas dizainparaugi, kā arī par personu ietekmi šajā jomā. Kopumā balvas tiek pasniegtas četrās kategorijās: Uzņēmēji un mazie uzņēmumi, Nozare, Nākamās paaudzes dizains un balva par mūža ieguldījumu.
“DesignEuropa” balvu žūrija, kuras sastāvā ir atzīti dizaina, akadēmisko aprindu, uzņēmējdarbības un intelektuālā īpašuma jomas profesionāļi, izvēlējās divus uzvarējušos dizainparaugus no 6 finālistu saraksta, kas tika paziņots maijā.
Balva par mūža ieguldījumu līdz šim ir piešķirta arī Marijai Benktzonai, kas ir kafijas kannas bez pilieniem un citu pieejamu dizainu autore, Andrē Rikāram, 1992. gada Barselonas olimpiskās lāpas dizainerim, Hartmutam Esslingeram, kurš radīja daudzus “Apple” zīmolu raksturojošus dizainparaugus, un Džordžeto Džugiaro, kurš ir pazīstams ar saviem ikoniskajiem automobiļu dizainparaugiem.
PAR EUIPO
ES Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) ir viena no lielākajām Eiropas Savienības decentralizētajām aģentūrām, kas atrodas Alikantē, Spānijā. 2024. gadā tas jau piekto reizi tika atzīts par inovatīvāko IĪ biroju pasaulē. Atzīmējot savu 30. gadadienu 2024. gadā, EUIPO pārvalda ES preču zīmju reģistrāciju kopš 1994. gada un dizainparaugu reģistrāciju kopš 2003. gada, ar ko tiek nodrošināta intelektuālā īpašuma aizsardzība visās dalībvalstīs. 2023. gadā EUIPO tika uzticēts pienākums pārvaldīt citas IĪ tiesības – amatniecības un rūpnieciskās ģeogrāfiskās izcelsmes norādes. EUIPO arī īsteno sadarbības pasākumus ES un starptautiskā līmenī, lai radītu vienlīdzīgus konkurences apstākļus intelektuālā īpašuma pasaulē, un uztur Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centru.
Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļiem
EUIPO Komunikācijas un attiecību ar medijiem nodaļa
Tālr.: +34 653 674 113
Vai vēlaties pieteikties 2025. gada “DesignEuropa” balvai? Iepriekšēja reģistrācija šeit