Latvijā pagājušajā nedēļā viesojās Ukrainas Intelektuālā īpašuma un inovāciju iestādes (UANIPIO) delegācija, lai stiprinātu abu iestāžu sadarbību un pārrunātu jautājumus, kas saistīti ar Ukrainas integrāciju Eiropas Savienībā intelektuālā īpašuma jomā.
UANIPIO direktores Olenas Orliukas (Olena Orliuk) un direktores vietnieces Ļubovas Maidanukas (Liubov Maidanyk) vizīte Rīgā notika Baltijas vizītes ietvaros, un tās mērķis bija stiprināt Ukrainas un visu trīs Baltijas valstu intelektuālā īpašuma iestāžu sadarbību, kas ir viena no Ukrainas intelektuālā īpašuma un inovāciju iestādes stratēģiskajām prioritātēm.
Tikšanās laikā ar Patentu valdes direktoru Agri Batalauski un iestādes ekspertiem pārrunāti jautājumi, kas ir saistīti ar Ukrainas tiesību aktu saskaņošanu ar Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem patentu, preču zīmju, rūpnieciskā dizaina un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu jomā, sadarbību ar Eiropas Patentu iestādi, Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju un Pasaules Intelektuālā Īpašuma organizāciju, kā arī jautājumi saistībā ar informācijas tehnoloģiju attīstību intelektuālā īpašuma tiesību administrēšanā. Tāpat Patentu valdes pārstāvji UANIPIO vadību iepazīstināja ar savu pieredzi iestādes darba organizēšanā, izmantojot moderno tehnoloģiju iespējas, tostarp dokumentu plūsmas organizēšanā un dokumentu arhivēšanā.
“Latvija ir viena no tām valstīm, kas ļoti aktīvi atbalsta Ukrainu ES integrācijas procesos, tāpēc arī kopš 2023. gada rudens Patentu valde kā partneris ir iesaistījusies ES sadarbības projektā EU4IP, kas paredz sniegt atbalstu Ukrainai integrācijai ES intelektuālā īpašuma sistēmā. Esam gatavi sniegt savu atbalstu un dalīties pieredzē, lai Ukraina pēc iespējas ātrāk atgūtos un iestātos Eiropas Savienībā,” pauž Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.
Viesojoties Latvijā, UANIPIO pārstāves kopā ar Patentu valdes vadību tikās arī ar Tieslietu ministrijas pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālos likumdošanas izaicinājumus intelektuālā īpašuma jomā Eiropas integrācijas procesu kontekstā. Tāpat notika tikšanās ar Kultūras ministrijas pārstāvjiem, kuras laikā notika viedokļu apmaiņa par ES regulējumu autortiesību un blakustiesību jomā, kā arī par mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstības ietekmi uz autortiesībām. Īpaša uzmanība tika pievērsta Latvijas pieredzei autortiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbībā un honorāru sadales sistēmas izveidē.
O. Orliuka pateicās Latvijas kolēģiem par atbalstu Ukrainai jau kopš brīža, kad Krievija sāka īstenot pilna apmēra karadarbību Ukrainas teritorijā. UANIPIO direktore tikšanās laikā informēja par galvenajiem intelektuālā īpašuma reformas posmiem Ukrainā un izaicinājumiem iestādes darbībā Krievijas īstenotās karadarbības apstākļos. Olena Orliuka iepazīstināja ar galvenajām viņas vadītās iestādes struktūrvienībām un to funkcionālo mērķi, kā arī uzsvēra, ka 2023. gadā statistikas dati par saņemtajiem pieteikumiem uzrādījuši pozitīvu dinamiku.
“Tas tikai pierāda, ka uzņēmumi, inovāciju radītāji un intelektuālā īpašuma radītāji ir spējuši pielāgoties kara laika izaicinājumiem, elektroapgādes pārtraukumiem un sakaru traucējumiem, kā arī pielāgot savu darbību. Mēs Ukrainā pilnībā saprotam, ka mums ir jāturpina attīstīt intelektuālā īpašuma joma, jānodrošina uzticama intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība un tādējādi jānodrošina nacionālās ekonomikas stabilitāte,” tikšanās laikā pauda O. Orliuka.
Lai iepazītos ar Patentu valdes pieredzi sadarbības projektu īstenošanu ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju, Ukrainas pārstāves piedalījās Patentu valdes ikgadējās pretviltojumu kampaņas atklāšanas pasākumā. Šajā gadā kampaņas “Viltojums – lielisks komplekts?” mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz “komplektu”, kas nāk līdzi ikvienai iegādātai viltotai precei.