Nozares ziņas
baneris pētījumam

Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrs (Observatorija) 2022. gada janvārī publicēja piecu pētījumu apkopojumu par intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) nozarēm un ekonomiskajiem rādītājiem Latīņamerikas valstīs: Meksikā, Argentīnā, Peru, Čīlē un Urugvajā. Vienlaikus iegūto datu apkopojums tiek salīdzināts ar Eiropas Savienības (ES) galvenajiem rezultātiem, lai sniegtu ieguldījumu intelektuālā īpašuma (IĪ) sistēmas uzlabošanai visā reģionā. 

IĪT ietilpīgo nozaru ieguldījums IKP  

pētījuma dati

Augstāk minētajā tabulā redzams, ka IĪT ietilpīgo nozaru ieguldījums iekšzemes kopproduktā (IKP) svārstās no 42% Argentīnā līdz 55% Peru. Meksikas dizainparaugu ietilpīgo nozaru ieguldījums IKP un eksportā ir lielākais no piecām valstīm, ko aptver mehānisko transportlīdzekļu un to sastāvdaļu ražošana. Argentīna uzrāda vislielāko IKP un nodarbinātības ieguldījumu no nozarēm, kurās tiek intensīvi izmantotas autortiesības. Lielākais ieguves rūpniecības ieguldījums redzams Peru un Čīles IKP un eksportā. Peru lielākie rādītāji ietver preču zīmju un patentu ietilpīgās nozares, turpretim Čīlē liels ieguldījums ir tikai preču zīmju nozarē.  

Pētījuma galvenie secinājumi: 

  • Pētījumi par IĪT ietilpīgo nozaru ekonomisko ieguldījumu piecu Latīņamerikas valstu ekonomikā ir pierādījuši IĪT nozīmi visā reģionā saskaņā ar iepriekšējiem pētījumiem par ES un Amerikas Savienotajās valstīm. 

  • Katra no piecām valstīm ļoti atšķiras pēc iedzīvotāju skaita un ekonomikas struktūras, un tām ir īpaši nozīmīgs intelektuālā īpašuma tiesību ieguldījums: dizainparaugu nozare Meksikā; autortiesību nozare Argentīnā; patentu nozare Peru un preču zīmju nozare Čīlē. 

  • IĪT ietilpīgo nozaru ieguldījums preču eksportā ir nozīmīgs un tas varētu būt spēcīgs ekonomikas attīstības virzītājspēks Meksikā, Peru un Čīlē. 

  • Patentu un dizainparaugu pieteikumu attiecība uz vismaz vienu pieteicēju, kas ir arī valsts rezidents, ir ļoti zema Argentīnā, Čīlē, Peru un Urugvajā. Lai labāk izprastu šīs attiecības iemeslus, ir nepieciešams veikt turpmāku situācijas analīzi iepriekš minētajās valstīs. 

Saite uz pētījumu ir atrodama Eiropas Intelektuālā īpašuma pārkāpumu novērošanas centra tīmekļvietnē

Citi Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra veiktie pētījumi ir atrodami šeit.   

 

Informāciju sagatavoja:   

 

Viktorija Kasara

Projekta koordinatore
Viktorija.Kasara [at] lrpv.gov.lv