Nozares ziņas
Mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas izmanto intelektuālā īpašuma tiesības, ir iespēja sasniegt lielāku izaugsmi. Eiropas patentiem un Eiropas preču zīmēm ir cieša saistība ar uzņēmumu izaugsmi. Uzņēmumiem, kuriem pieder vairāk nekā viens intelektuālā īpašuma tiesību objekts, ir labāka veiktspēja. Intelektuālā īpašuma tiesību izmantošana uzņēmumu attīstības sākumstadijā var veicināt labvēlīgāku izaugsmes tempu.

Saskaņā ar Eiropas Patentu organizācijas (EPO) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) jaunāko pētījumu – mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kuri izmanto intelektuālā īpašuma aizsardzības priekšrocības savā labā, piesakot patentu, preču zīmju un dizainparaugu aizsardzību, ir lielākas izaugsmes iespējas nekā tiem uzņēmumiem, kuriem nerūp savu nemateriālo aktīvu aizsardzība.

MVU veido 99% no visiem uzņēmumiem Eiropas Savienībā (ES) un 57% no ES iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt ievērojama daļa no vērtības, kuru ģenerē MVU nāk no tā saucamajiem “strauji augošajiem uzņēmumiem” (high growth firms - HGFs).

Pētījuma dati liecina, ka MVU, kuri ir aizsargājuši vismaz vienu intelektuālā īpašuma objektu, ir par 21 % lielāka varbūtība piedzīvot kāpumu uzreiz pēc savas darbības uzsākšanas, kā arī par 10% lielāka iespēja kļūt par HGF nekā tiem uzņēmumiem, kuriem nav aizsargāto intelektuālā īpašuma tiesību objektu. MVU, kuri aizsargā savu intelektuālo īpašumu Eiropas līmenī, ir vēl lielāka iespēja (17%) kļūt par HGF. Turklāt pētījumā tiek secināts, ka tiem MVU, kuri savas uzņēmējdarbības attīstības stratēģijā izmanto gan patentu, preču zīmju, gan arī dizainparaugu aizsardzību, par 33% palielinās iespēja kļūt par strauji augošo uzņēmumu.

EUIPO izpilddirektors Kristiāns Aršambo (Christian Archambeau) norāda: „Mazie un vidējie uzņēmumi, it īpaši augošie uzņēmumi ir Eiropas ekonomikas stūrakmeņi, kas veicina inovāciju radīšanu un attīstību. Šajā pētījumā ir skaidri parādīta saikne starp intelektuālā īpašuma tiesībām un strauji augošajiem uzņēmumiem, kuros būtiska nozīme ir preču zīmēm, kā arī citiem intelektuālā īpašuma tiesību objektiem. Uzņēmumiem, kuri nesen reģistrēja vismaz vienu preču zīmi, ir par 13% lielāka iespēja nākotnē piedzīvot strauju izaugsmi.”

EPO prezidents Antoniu Kampinušs (António Campinos) atzīmē: „Aptuveni 30% patentu pieteikumu iesniedzēju EPO ir mazie un vietējie uzņēmumi, universitātes un/vai valsts pētniecības organizācijas, tāpēc ir svarīgi turpināt atvieglot piekļuvi Eiropas tirgum, lai palīdzētu pieteicējiem komercializēt savus izgudrojumus. Tam ir milzīga ietekme uz ekonomisko izaugsmi un darbavietu radīšanu. Atbildīgajām institūcijām gan nacionālā, gan arī Eiropas līmenī būtu jāpalielina centieni, lai atbalstītu šo mērķi.”

Pētījumā konstatēts, ka augsto tehnoloģiju nozarēs MVU, kas iesnieguši Eiropas patentu, ir par 110% lielāka iespēja strauji izaugt; zemo tehnoloģiju nozarēs varbūtība procentuāli pieaug līdz pat 172%.

Pētījuma pilnā versija ir atrodama šeit >>>

Pētījuma kopsavilkums angļu valodā ir atrodams šeit >>>

Galvenie ar patentu aizsardzību saistītie pētījuma rezultāti ir atrodami šeit >>>

Par EPO

Eiropas Patentu organizācija (EPO) tika dibināta ar mērķi stiprināt sadarbību patentu jomā Eiropā, tās galvenā mītne atrodas Minhenē ar birojiem Berlīnē, Briselē, Hāgā un Vīnē. Izmantojot EPO centralizēto patentu piešķiršanas procedūru, izgudrotāji var iegūt augstas kvalitātes patentu aizsardzību līdz pat 44 valstīs, aptverot aptuveni 700 miljonu cilvēku tirgu. EPO ir arī pasaules vadošā iestāde patenta informācijas un patentu meklēšanas jomā.

Eiropas Patentu iestādes (EPI) kā EPO struktūrvienības funkcijas ir izskatīt Eiropas patentu pieteikumus un piešķirt Eiropas patentus. Eiropas patents katrā dalībvalstī, attiecībā uz kuru tas piešķirts, bauda tādas pašas tiesības un ir pakļauts tādiem pašiem nosacījumiem kā dalībvalsts nacionālais patents.

Par EUIPO

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) ir Eiropas Savienības aģentūra, kuras darbības mērķis ir reģistrēt un veicināt Eiropas Savienības preču zīmju un Kopienas dizainparaugu, kas ir nozīmīgas vienotā Eiropas tirgus sastāvdaļas. Šīs reģistrācijas dod iespēju aizsargāt preču zīmes un dizainparaugus visā Eiropas Savienības teritorijā, kas ietver 28 valstis.

Sadarbībā ar dalībvalstu intelektuālā īpašuma iestādēm, nacionālajiem intelektuālā īpašuma tiesību nozares centriem EUIPO veicina intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēmas attīstību.

 

Informāciju sagatavoja:
Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv