Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrs ir veicis pētījumu par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem tiešsaistē un ar to saistīto tiesiskās aizsardzības līdzekļiem.
Pētījuma galvenais mērķis ir noteikt, vai Eiropas Savienības dalībvalstīs ir pieejami likumdošanas pasākumi, kas ir vērsti uz intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu apkarošanu tiešsaistē, kādā mērā tie ir pieejami, vai šie pasākumi ir tikuši piemēroti, un vai tos var piemērot katrā no dalībvalstīm.
Lai sasniegtu šo mērķi, pētījuma sākotnējā posmā tika veikta pieejamo likumdošanas pasākumu kartēšana attiecībā uz šādiem astoņiem izvēlētajiem tematiem:
Informācijas iegūšana par kontu. Tīmekļvietņu bloķēšana. Darbības attiecībā uz domēnu nosaukumiem. Eiropas izmeklēšanas rīkojums. Izdošana — Eiropas apcietināšanas orderis. Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācija. Kriminālsodi.Lai stiprinātu un saskaņotu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu gan starptautiskā, gan Eiropas līmenī ir veikti vairāki korektīvi pasākumi efektīvākas likumdošanas un normatīvo aktu jomā. Šajos pasākumos ietilpst vairāki tiesiskās aizsardzības līdzekļi, kas ir paredzēti tam, lai tiesību subjektiem un tiesībaizsardzības iestādēm, kā, piemēram, prokuratūrai — nodrošinātu iespēju panākt labāku intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu.
Pētījuma rezultāti parādīja, ka ES dalībvalstu pasākumu juridiskais pamats zināmā mērā ir saskaņots ar attiecīgajiem Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Direktīvas 2004/48/EK par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu pantiem. Lai gan pamatnosacījumi ir zināmā mērā saskaņoti, atšķirības dalībvalstu starpā ir iespējamas, piemēram, uz sīkāk izstrādātiem, procesuāliem nosacījumiem.
Tāpat pētījumā tika minēts, ka ES līmenī nav saskaņoti tiesību akti par valsts koda pirmā līmeņa domēnu (ccTLD) reģistrāciju un pārvaldību. Turklāt ES dalībvalstīs ievērojami atšķiras sodu veidi, kas paredzēti par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem, piemēram, maksimālais brīvības atņemšanas soda ilgums dažādās dalībvalstīs svārstās no 2 līdz 10 gadiem.
Pētījumā tika uzsvērta ES dalībvalstu tiesu iestāžu savstarpējās sadarbības nepieciešamība izmeklēšanas procesā, it īpaši gadījumos, kad pārkāpumi tiek veikti digitālajā vidē, kas nozīmē, ka pārkāpumu darbības var notikt vairākās dalībvalstīs vienlaicīgi, bet aizdomās turētie pārkāpēji var atrasties vienā vai vairākās dalībvalstīs.
Tika secināts, ka tehnoloģiju attīstība ir ietekmējusi un, visticamāk, turpinās ietekmēt gan intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu tiešsaistē, gan arī iespējamos tiesību pārkāpumus. Pētījuma pēdējā nodaļā ir apskatītas šī brīža aktuālākās problēmas, piemēram, blokķēdes tehnoloģijas izmantošana, lielo datu un filtrēšanas metožu izmantošana, kā arī īstenošanas mehānismi.
Saite uz pētījumu ir atrodama Eiropas Intelektuālā īpašuma pārkāpumu novērošanas centra tīmekļvietnē, kurā ir atrodams arī kopsavilkums latviešu valodā.
Citi Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra veiktie pētījumi ir atrodami šeit.
Informāciju sagatavoja:
Santa Lozda
Patentu valdes
Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv