Nozares ziņas Ziņas no iestādes
Ziņas vizuāls attēls, ar brīdinājumu par krāpnieciskiem e-pastiem un rēķiniem

Pēdējā laikā arvien aktīvāk uzdarbojas noziedzīgi grupējumi, kuru mērķis ir izkrāpt naudu par nenotikušiem vai nevajadzīgiem pakalpojumiem, un rūpnieciskā īpašuma reģistrēšanas joma nav izņēmums. Arī Patentu valde ir saņēmusi informāciju no klientiem, kuri ir kļuvuši par krāpnieku upuriem.

Attīstoties dažādām modernajām tehnoloģijām, arī krāpnieki uzlabo un nepārtraukti attīsta savas metodes, lai tās būtu pēc iespējas ticamākas, tādējādi padarot rēķinus pēc iespējas ticamākus, ietekmējot arvien lielāku skaitu rūpnieciskā īpašuma reģistrācijas pieteicēju. Saskaņā ar EUROPOL datiem aptuveni 2 % intelektuālā īpašuma pieteikumu iesniedzēju un īpašnieku jeb aptuveni 8000 upuru var tikt pakļauti šādām noziedzīgām shēmām.

Nereti arī intelektuālā īpašuma reģistrācijas pieteicējiem tiek izsūtīts lūgums apmaksāt pakalpojumu, kas paredz iekļaušanu reģistrā, lai gan tas nemaz nav nepieciešams. Šie pakalpojumi tiek definēti kā daļa no intelektuālā īpašuma reģistrācijas procesa.

Aptaujājot patentpilnvarniekus, Patentu valde secinājusi, ka šī problēma ir aktuāla arī Latvijā, un visvairāk skar preču zīmju pieteicējus, kuri krāpnieciskus rēķinus ir saņēmuši gan elektroniskā, gan arī papīra formātā. Visbiežāk klienti ir saņēmuši rēķinus, kur kā samaksas pieprasītāji ir norādītas starptautiskās organizācijas, tostarp Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO).

Patentu valde ir sagatavojusi ieteikumus, kā sevi pasargāt no iespējas tikt apkrāptiem saistībā ar rūpnieciskā īpašuma reģistrāciju un samaksu par pakalpojumiem.

Svarīgākās lietas, ko ņemt vērā, saņemot rēķinu par it kā sniegtu pakalpojumu:

  • Saņemot vēstuli vai rēķinu, lūdzu, rūpīgi pārbaudiet, kas jums tiek piedāvāts un vai tā avots ir īsts.
  • Neapmaksājiet rēķinu, kamēr neesat pārbaudījis, vai tā avots ir oficiāls.
  • Patentu valdes norēķinu rekvizīti ir pieejami iestādes tīmekļvietnē, sadaļā kontakti, turklāt norēķiniem tiek izmantots TIKAI Patentu valdes konts Valsts kasē.
  • EUIPO nekad neizsūta lietotājiem rēķinus vai vēstules, pieprasot tiešu samaksu par pakalpojumiem.
  • EUIPO pakalpojumi un norēķini par tiem ir pieejami elektroniskā vidē.
  • Reģistrējot rūpniecisko īpašumu starptautiski, EUIPO, jāpievērš uzmanība, ka EUIPO izmanto tikai divus bankas kontus, un to rezidences valsts ir Spānija.

Pievērs uzmanību arī:

Organizācijas/iestādes logo un nosaukums: vai tas ir korekts. Krāpnieciskajos rēķinos starptautiskas iestādes logo nereti tiek attēlots globusa vai apļa veidā, tādējādi radot iespaidu par universālu vai vispasaules uzņēmumu. Tāpat starptautisko organizāciju logotipu atveidošanai tiek izmantotas dzeltenas zvaigznītes, kas apzīmē Eiropas Savienības institūcijas. Nereti tiek izmantota arī zilas krāsas elementi, tādējādi vēl vairāk mulsinot rēķinu saņēmējus.

Teksta krāsa un uzsvars: oficiālos rēķinos neviena iestāde vai organizācija nepieprasīs nekavējoties samaksāt rēķinu, un šis teksts nebūs izcelts treknrakstā, sarkanā krāsā, kā arī neatkārtosies vairākās vietās rēķinā.

Rēķinu apmaksas termiņš: rēķinu samaksai ir noteikts konkrēts termiņš, un tas ir atrodams pie informācijas par sniegto pakalpojumus, un tas nekad nebūs ļoti īss (piemēram, 8 dienas).

Rēķina summa: vai tā atbilst cenrādī noteiktajam. Oficiālās iestādes nenoteiks lielāku summu, nekā ir noteikts normatīvajos aktos un oficiāli apstiprinātajā maksas pakalpojumu cenrādī. Tāpat oficiālās iestādes neprasa papildu samaksu par pakalpojuma pabeigšanu

Pareizrakstība: saņemot rēķinu e-pastā, jāpievērš uzmanība, vai teksts ir uzrakstīts korekti, bez gramatikas kļūdām, vai adresāts ir personificēts, kā arī kas ir sūtītājs un kāda ir uzruna (formāla vai familiāra).

Rēķina apmaksas veidi: rēķina apmaksai oficiālās iestādes nenosūta saiti uz tīmekļvietni, kā arī nesūta e-pasta pielikumus ar nekonkrētiem vai aizdomīgiem nosaukumiem.

Nosūtītāja e-pasta adrese: Uzmanība jāpievērš sūtītāja e-pasta adresei, kura dažās e-pastu pārlūku programmās nav uzreiz redzama, bet parādās, tikai speciāli noklikšķinot uz sūtītāja lauciņa. Saņemot aizdomīgu rēķinu, sūtītāja adresāts jāsalīdzina ar oficiālajām e-pasta adresēm.

! Krāpnieciskie e-pasti tiek izsūtīti, nereti ar mērķi panākt e-pastam pievienotā, ar vīrusu inficētā, pielikuma atvēršanu, tāpēc rūpīgi izvērtējiet pielikuma atvēršanas nepieciešamību.

Ar viltotiem citu valstu un starptautisko organizāciju rēķiniem un naudas pieprasījumiem iespējams iepazīties ŠEIT.

Maldinošu rēķinu piemēri : 

Ja rodas šaubas par rēķina oriģinalitāti, aicinām sazināties ar Patentu valdi: pasts@lrpv.gov.lv.

Krāpnieciskas situācijas gadījumā, aicinām vērsties Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldē ar iesniegumu, vai rakstot uz e-pastu kiap@vp.gov.lv.

Plašāka informācija, kā pareizi rīkoties ar kaitīgiem e-pastiem: https://cert.lv/lv/kontakti/ka-parsutit-kaitigus-e-pastus

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv