Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) valde un Budžeta komiteja pieņēmušas EUIPO vidēja termiņa darbības stratēģiju 2025. - 2030. gadam, kas vērsta uz augstas kvalitātes intelektuālā īpašuma (IĪ) pakalpojumu sniegšanu, vienlaikus veicinot konkurētspēju, inovāciju un ekonomikas izaugsmi Eiropā. Vienlaikus apstiprināts arī organizācijas 2025. gada budžets.
Kā viena no prioritātēm šajā dokumentā ir noteikta klientu pieredzes uzlabošana, nodrošinot augstvērtīgus IĪ aizsardzības pakalpojumus, vienlaikus vēl vairāk uzlabojot paredzamību, konsekvenci un juridisko noteiktību.
2030. gada plāna pamatā ir divi stratēģiski virzītājspēki, kas noteiks EUIPO darbu: iekšēji kļūt par modernu, augstas veiktspējas un noturīgu organizāciju; ārēji izveidot efektīvu sadarbību, lai nodrošinātu kvalitatīvus IĪ pakalpojumus iedzīvotājiem un uzņēmumiem.
EUIPO 2025.–2030. gadā īstenos piecus stratēģiskos mērķus:
- darbības efektivitātes un lietderības optimizēšana, lai tā būtu ilgtspējīga;
- IĪ produktu un pakalpojumu vērtības palielināšana, paaugstinot kvalitāti, konsekvenci, un juridisko noteiktību;
- uzlabot piekļuvi IĪ sistēmai;
- veidot uzticēšanos un cieņu pret IĪ;
- IĪ ilgtspējas nodrošināšana Eiropas Savienībā ilgtermiņā.
Lai sasniegtu savus mērķus, EUIPO stratēģiskajā plānā ir noteiktas sešas prioritārās ietekmes jomas, kas ietekmē klientus, uzņēmējus, inovatorus, citus IĪ birojus un sabiedrību kopumā:
- Klients un kvalitāte: uzlabot klientu pieredzi, savlaicīgi piegādājot inovatīvus intelektuālā īpašuma produktus un pakalpojumus, tostarp izmantojot mākslīgo intelektu (MI), lai uzlabotu paredzamību un konsekvenci un paplašinātu alternatīvas strīdu risināšanas metodes (piemēram, mediāciju).
- Informētība un izglītība: veicināt labāku izpratni par intelektuālā īpašuma jautājumiem Eiropā un ārpus tās, nodrošinot jautājumu par IĪ integrēšanu izglītībā, palielinot informētību un veicinot dizaina un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu (ĢIN) sistēmu izmantošanu.
- Inovācijas veicināšana: sekmēt pievienotās vērtības radīšanu, padarot IĪ sistēmu pieejamāku inovatoriem, sniedzot efektīvu atbalstu uzņēmumiem, izveidojot plaši atzītu IĪ vērtēšanas metodiku un izveidojot Eiropas intelektuālā īpašuma platformu, kas apvieno mazos un vidējos uzņēmumus un investorus.
- Iekļaujoša intelektuālā īpašuma vide Eiropā: nodrošināt piekļuvi ES IĪ sistēmai, īstenojot jauno tiesisko regulējumu par dizainparaugu un ĢIN, izveidojot EUIPO "Autortiesību centru", uzlabojot autortiesību atbalsta pakalpojumus un izstrādājot mērķprogrammas, lai palielinātu nepietiekami pārstāvēto grupu līdzdalību intelektuālā īpašuma sistēmā.
- Intelektuālā īpašuma tiesību īstenošana: vairot uzticēšanos un IĪ tiesību ievērošanu, atbalstot, piemēram, IĪ tiesību īpašniekus pārkāpumu apkarošanā, nodrošinot godīgu tiešsaistes tirdzniecību.
- Intelektuālā īpašuma alianses: pārveidot Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma tīklu (EUIPN) par kopienu, veicinot sadarbību starp IĪ birojiem un līdzīgi domājošām organizācijām, kas kalpo par pamatu "IĪ aliansei", lai atbalstītu uzņēmumus globālu problēmu risināšanā. IĪ alianses mērķis būs nodrošināt konsekventu lietotāju pieredzi, kopīgu izpēti, jauno tehnoloģiju pielietošanu, sadarbības paplašināšanu, aptverot jaunas jomas, un atbalstu ES politikas īstenošanai trešajās valstīs un ES kandidātvalstīs.
Stratēģijā uzsvērta jauno tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelekta un blokķēdes, integrācija. EUIPO investēs tehnoloģijās, lai uzlabotu savus pakalpojumus un nodrošinātu jaunus rīkus un resursus IĪ lietotājiem. Turklāt EUIPO cieši sadarbosies ar partneriem, lai racionalizētu reģistrāciju un IĪ aizsardzību, vienlaikus veicinot intelektuālā īpašuma tiesību izmantošanu kā inovāciju un izaugsmes instrumentu.
Plānā ir arī uzsvērts, cik svarīgi ir veicināt izglītību un informētību par intelektuālo īpašumu, jo īpaši mazo un vidējo uzņēmumu, jauniešu un sieviešu vidū. Tāpat EUIPO uzsāks jaunas iniciatīvas un programmas, lai uzlabotu izpratni par IĪ un paplašinātu šo nepietiekami pārstāvēto grupu piekļuvi IĪ tiesībām.
EUIPO valdes sēdē tika ievēlēts jauns priekšsēdētājs – Igaunijas Patentu iestādes vadītājs Margus Vihers, kurš sāks pildīt pienākumus 2025. gada 1. janvārī, kā arī ievēlēta jauna priekšsēdētāja vietniece - Slovēnijas Intelektuālā īpašuma iestādes vadītāja Karina Žvokelj.
Budžeta komitejas sanāksmes laikā klātesošie tika informēti par 2024. gada budžeta izpildi, kā arī tika apstiprināts EUIPO 2025. gada budžets 480 435 283,01 eiro apmērā.
Vairāk informācijas ŠEIT.
Informāciju sagatavoja: