Pēc desmit gadu ilga darba 8. decembrī visā Eiropas Savienības (ES) teritorijā spēkā stājušies jaunie tiesību akti par dizainparaugu aizsardzību, kuru mērķis ir modernizēt ES dizainparaugu sistēmu un stiprināt, vienkāršot un saskaņot esošo dizainparaugu aizsardzību visā ES, vienlaikus saskaņojot dizainparaugu aizsardzību ar preču zīmju noteikumiem.
Saskaņā ar jauno regulējumu Eiropas dizainparaugu tiesību aktiem būtu jāpiedāvā dizainparaugu aizsardzība, kas ir piemērota digitālā dizaina un tehnoloģiju, tostarp 3D drukāšanas, laikmetam. Viens no tiesību aktu mērķiem ir arī padarīt Eiropas rezerves daļu pēcpārdošanas tirgu atvērtāku konkurencei.
Pēc ES dizainparaugu tiesību aktu reformas Kopienas dizainparaugi tiks saukti par Eiropas Savienības dizainparaugiem (ESD) un Kopienas dizainparaugu tiesas tiks sauktas par ES dizainparaugu tiesām, lai nodrošinātu atbilstību Eiropas Savienības preču zīmju terminoloģijai. Turklāt reģistrētu ES dizainparaugu īpašniekiem būs atļauts izmantot dizainparaugu reģistrācijas simbolu (D) līdzīgi simboliem, ko jau izmanto attiecībā uz preču zīmēm un autortiesībām, lai norādītu un palielinātu informētību, ka attiecīgā izstrādājuma ārējais veidols ir aizsargāts ar reģistrētu dizainparaugu.
Apstiprinātā Dizainparaugu direktīva ir jau stājusies spēkā, ES dalībvalstīm būs 36 mēneši (līdz 2027. gada 9. decembrim), lai to transponētu valsts tiesību aktos, kas var ietvert administratīvās anulēšanas procedūras un remontdarbu atrunu.
Izmaiņas:
-
Jauni dizainparaugu veidi, tostarp digitālie dizaini:
Ir paplašināta dizainparaugu definīcija, kas turpmāk ietvers pārejas, kustības un cita veida animācijas, kas paver plašākas iespējas digitālā dizaina un jaunu izstrādājumu ārējā izskata aizsardzībai, piemēram, gaismas radītiem vizuālajiem efektiem. Lai nodrošinātu digitālo dizainparaugu aizsardzību, definīcija ir paplašināta, lai skaidri ietvertu grafiskos darbus, logotipus, virsmas rakstus un grafiskās lietotāja saskarnes, kas veido ievērojamu skaitu ES dizainparaugu un kas ir īpaši svarīgi tehnoloģiju un autobūves nozarē. Vienlaikus tiks aizsargāti ne tikai fiziskā objektā realizēti izstrādājumi, bet arī izstrādājumi, kas vizualizēti grafiski (digitālā formā).
-
Atcelta vienas klases prasība pieteikumiem, kuros iekļauti vairāki dizainparaugi:
Dizainparaugu pieteikumu iesniedzējiem būs atļauts iesniegt kompleksus pieteikumus, kuros iekļauti vairāki dizainparaugi, kas attiecas uz dažādām Lokarno klasēm (neaprobežojoties tikai ar vienā Lokarno klasē klasificējamiem izstrādājumiem). Tomēr vienā kompleksā dizainparaugu pieteikumā iekļauto dizainparaugu skaits nedrīkstēs pārsniegt 50.
-
Iezīmju redzamības prasība:
Direktīvā ir precizēts, ka dizainparauga aizsardzība attiecas uz iezīmēm, kas ir skaidri redzamas reģistrācijas pieteikumā. Tomēr, papildus tam, ka ražojuma dizainparauga iezīmes ir uzskatāmi parādītas dizainparauga reģistrācijas pieteikumā, tām nav jābūt redzamām kādā konkrētā brīdī vai kādā konkrētā izmantošanas situācijā. Izņēmums no minētā principa attiecas uz dizainparaugu aizsardzību tādām kompleksa izstrādājuma sastāvdaļām, kurām saskaņā ar spēkā esošajiem dizainparaugu tiesību aktiem, jāpaliek redzamām minētā izstrādājuma normālas lietošanas laikā.
-
3D drukāšana un tranzītpreces :
Dizainparaugu īpašniekiem būs iespēja vērsties pret kopijām, kas izgatavotas, izmantojot 3D drukāšanas tehnoloģijas, un konfiscēt viltotas preces tranzītā.
-
Klauzula par rezerves daļām un gaidāmās dizainparaugu aizsardzības beigas attiecībā uz daļām, kurām jāatbilst prasībām:
Ar tā saukto "remonta klauzulu" (jeb remontdarbu atrunu) tiek ieviesti jauni noteikumi, kas atbrīvo no dizainparaugu aizsardzības rezerves daļas, ko izmanto sarežģītu ražojumu remontam (piemēram, rezerves daļas automobiļu remonta nozarē). Šis noteikums attiecas tikai uz "must match" daļām, t.i., uz daļām, kas tiek izmantotas, lai atjaunotu kompleksa ražojuma sākotnējo izskatu. Ir noteikts 8 gadu pārejas periods (t. i., līdz 2032. gada 9. decembrim), kas ļaus esošajiem (nacionāliem) sastāvdaļu detaļu dizainparaugiem šajā laikā joprojām būt aizsargātiem. Remonta klauzulas iekļaušanas mērķis ir panākt atbilstību vienotajam ES rezerves daļu tirgum.
-
Administratīvā procedūra par dizainparauga atzīšanu par spēkā neesošu:
Administratīvā procedūra par dizainparauga atzīšanu par spēkā neesošu netiks noteikta par obligātu visās ES dalībvalstīs, kā tas ir administratīvo preču zīmes atcelšanas vai atzīšanas par spēkā neesošu procedūru gadījumā. Tomēr ES dalībvalstis tiek mudinātas savās intelektuālā īpašuma iestādēs nodrošināt efektīvu un ātru administratīvo procedūru reģistrētu dizainparauga tiesību atzīšanai par spēkā neesošām. Attiecīgi dizainparauga administratīvā spēkā neesamības atzīšanas procedūra joprojām būs ar ieteikuma raksturu.
Jauno dizainparaugu tiesību aktu ietekme uz uzņēmumiem un dizaineriem
Lai gan jauno dizainparaugu noteikumu piemērošanai ES būs dažādi posmi 2025. un 2026. gadā (attiecībā uz jauno ES Dizainparaugu regulu), kā arī 2027. gadā un pēc tam (attiecībā uz jauno ES Dizainparaugu direktīvu), dizainparaugu īpašniekiem, tostarp uzņēmumiem un dizaineriem, jau būtu jāapsver šādas gaidāmās izmaiņas:
• No 2025. gada 1. maija ES dizainparaugu atjaunošanas maksas ievērojami palielināsies, tāpēc dizainparaugu īpašniekiem, kuru dizainparaugu atjaunošana pienākas un kurus var atjaunot pirms šī datuma, tas būtu jādara pēc iespējas ātrāk, nevis jāgaida līdz atjaunošanas perioda, tostarp arī Parīzes konvencijas 5.-bis pantā paredzētā 6 mēnešu perioda pēc reģistrācijas termiņa, beigām.
Informāciju sagatavoja: