2020. gada 24. novembrī Eiropas Patentu iestāde (EPO) publicējusi jau otro pētījumu: “Zinātnisko rezultātu vērtēšana - patentu komercializācijas rezultātu apkopojums: Eiropas universitātes un sabiedriskās pētniecības organizācijas”.
Pētījuma ietvaros tika veiktas 686 intervijas ar 241 Eiropas universitāšu un sabiedrisko pētniecības organizāciju pārstāvju dalību. Šis pētījums ir balstīts uz Eiropas universitāšu un pētniecības organizāciju iesniegto patentu pieteikumu apkopojumu laika posmā no 2007. līdz 2018. gadam.
Pētījums sniedz detalizētu informāciju par universitāšu un sabiedrisko pētniecības organizāciju patentētajiem izgudrojumiem, komercializācijas modeļiem un problēmām, ar kurām nākas saskarties pētniecības iestādēm, lai tos palaistu tirgū. Tajā aplūkota arī tehnoloģiju nodošanas un licencēšanas iestāžu loma. Pētījumā uzsvērts, ka nākotnē ir jāīsteno virkne soļu, lai palīdzētu Eiropas universitātēm un pētniecības organizācijām pārvarēt šķēršļus savu izgudrojumu komercializācijā. Būtu jāpilnveido atbalsts tā, lai universitātes un pētniecības organizācijas spētu maksimāli izmantot savu izgudrojumu potenciālu.
Šī pētījuma rezultātā tika noskaidrots, ka universitātes un sabiedriskās organizācijas vairāk nekā trešdaļu (36%) no saviem izgudrojumiem piedāvā iegādāties tirgus dalībniekiem. Licencēšana līdz šim ir bijis visbiežāk izmantotais veids, kā veicināt izgudrojumu komercializāciju (70%). 41 % no visām universitātēm un sabiedriskās pētniecības organizācijām ir atvērušas jaunuzņēmumus (spin-off company), lai veicinātu partneru interesi par jaunajiem izgudrojumiem. Pētījums arī atklāj pārsteidzošu likumsakarību, ka mazie un vidējie uzņēmumi ir tikpat aktīvi komercializācijas partneri kā lielie uzņēmumi (aptuveni 40%). Visvairāk veiksmīgu sadarbību ar partneriem universitātes un sabiedriskās pētniecības organizācijas īsteno savas valsts robežās (74%), savukārt mazāk izdodas īstenot sadarbību ar partneriem no citām Eiropas valstīm (27%). 21% no izgudrojumiem šobrīd netiek izmantots komercializācijā.
Eiropas patentu komercializācija universitātēs un sabiedriskajās pētniecības organizācijās.
Kā atzīst EPO prezidents Antonio Kampinušs (Antonio Campinos): “Eiropas pētniecības organizācijas ir zinātnisko pētījumu spēkstacijas, kas regulāri rada unikālus izgudrojumus, piemēram, gēnu rediģēšanas tehnoloģija CRISPR-Cas9, kas 2020. gadā ieguva Nobela prēmiju ķīmijā. Tomēr, lai šīs organizācijas varētu veiksmīgi komercializēt savus izgudrojumus, tām ir nepieciešama sadarbības partneru palīdzība un arī EPO ir ļoti svarīga loma šīs palīdzības sniegšanā. Mūsu kā iestādes misija ir nodrošināt 44 valstīm augstas kvalitātes patentu aizsardzību (no kurām 38 ir Eiropas Patentu organizācijas dalībvalstis). Patentiem kā licencēšanas un pētniecības attīstības līgumu stūrakmenim ir izšķiroša loma izgudrojumu komercializācijā un investoru piesaistē.”
Metodoloģija.
Pētījuma mērķis bija veikt pietiekamu skaitu interviju, lai varētu reprezentēt pamatotus pētījuma rezultātus.
Patentu pieteikumi pēc to konkrētā statusa tika sadalīti divās daļās:
-
Patenti, kuri ir licences piešķiršanas procesā.
-
Patenti, kuriem licence jau ir piešķirta.
Abu statusu salīdzināšana tika izmantota detalizētākam divu grupu sadalījumam:
-
Tehnoloģija, uz kuru patenti attiecas, ievērojot noteiktas EPO darbības sfēras: mobilitāte un mehatronika, informācijas un komunikāciju tehnoloģija, veselības aprūpe, biotehnoloģija un ķīmija.
-
Universitāšu un sabiedrisko pētniecības organizāciju pieteicēju ģeogrāfiskā izcelsme: Dienvideiropa un Austrumeiropa, Ziemeļeiropa un Rietumeiropa.
Informācijas iegūšanai tika izmantoti dati par publicētajiem Eiropas patentiem, kas iesniegti pēc 2007. gada, kā arī par tiem, kas vēl nebija izskatīti līdz 2018. gada 31. decembrim. Tika izmantota arī informācija par Eiropas patentiem, kuri piešķirti laika posmā no 2010. līdz 2017. gadam.
Izskatot jau piešķirto patentu datus, var secināt, kurās valstīs patenti tiek piešķirti visbiežāk. Līderes patentu piešķiršanā ir Vācija (92%) un Francija (91%), Lielbritānija ieņem trešo vietu (79%).
Par pētījumu:
Par EPO
Eiropas Patentu organizācija ir starptautiskā organizācija, kuras ietvaros darbojas:
Eiropas Patentu iestāde (izskata Eiropas patentu pieteikumus un piešķir Eiropas patentus); Administratīvā padome, kas pārrauga Eiropas Patentu iestādes darbību.
Eiropas Patentu organizācija dibināta 1977. gada 7. oktobrī, pamatojoties uz Eiropas Patentu konvenciju. Organizācijai šobrīd ir 38 dalībvalstis.
Informāciju sagatavoja:
Lelde Saulīte - Rozīte
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Projektu vadītāja - konsultante
Tālr.: +371 67220113
E-pasts: lelde.saulite-rozite@lrpv.gov.lv