Nozares ziņas
Eiropas Komisijas ēka

Eiropas Komisija (Komisija) š.g. 19. martā pieņēma ieteikumu kompleksu par pasākumiem viltojumu apkarošanai tiešsaistē un bezsaistē, kā arī intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesību piemērošanas uzlabošanai. EK ir apņēmusies kopā ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO) uzraudzīt ieteikumu ieviešanu un ievērošanu, kā arī nepieciešamības gadījumā sagatavot jaunus ieteikumus.

Ieteikumu kopums sastāv no stratēģiskām iniciatīvām, kuru mērķis ir apkarot viltošanu un uzlabot IĪ tiesību piemērošanu, nosakot īpašus instrumentus, lai palielinātu uzņēmumu spēju labāk aizsargāt savus intelektuālo īpašumu, tostarp pret kiberzādzībām. Tās paredz sadarbību starp tiesību īpašniekiem, pakalpojumu sniedzējiem un tiesībaizsardzības iestādēm, vienlaikus popularizējot labās prakses piemērus un modernu rīku un tehnoloģiju izmantošanu.

Komsijas ieteiktās darbības:

  1. Izraudzīties vienotu kontaktpunktu IĪ tiesību aizsardzības jautājumos un paplašināt esošo rīku izmantošanu, piemēram, IP Enforcement Portal, kuram pieeju nodrošina EUIPO.
  2. Rosināt saprašanās memoranda par viltotu preču tirdzniecību internetā parakstītājus iegūt “uzticama signalizētāja statusu” saskaņā ar Digitālo pakalpojumu aktu, tādējādi nodrošinot prioritātes piešķiršanu, iesniedzot paziņojumus par nelikumīgu saturu.
  3. Pielāgot procedūras, lai cīnītos pret jaunu viltošanas praksi, risināt tādus jautājumus kā spoguļa tīmekļvietnes optimizēt informācijas apmaiņu tiesvedībā un nodrošināt pienācīgu atlīdzību par mantisko un nemantisko kaitējumu.
  4. Veicināt alternatīvu strīdu izšķiršanas metožu izmantošanu visos intelektuālā īpašuma strīdos, piedāvājot izdevīgu un efektīvu risinājumu, jo īpaši pārrobežu strīdos un strīdos, kur iesaistīti mazie un vidējie uzņēmumi (MVU).
  5. Atkārtoti izvērtēt un, iespējams, palielināt maksimālās sankcijas par smagiem noziedzīgiem nodarījumiem IĪ jomā.
  6. Pilnvarot tirgus uzraudzības iestādes atklāt un apkarot viltošanu.
  7. Izstrādāt praksi, kuras mērķis ir ātrāka, lētāka un ekoloģiskāka viltojumu uzglabāšana un iznīcināšana.
  8. Intelektuālā īpašuma prakses pielāgošana mākslīgajam intelektam un virtuālajām pasaulēm, izmantojot blokķēdes piegādes izsekojamībai un satura atpazīšanas sistēmām, lai atklātu viltotas un pirātiskas preces.
  9. Intelektuālā īpašuma satura integrēšana apmācības un izglītības programmās, jo īpaši tiesībaizsardzības un uzņēmējdarbības studiju programmās.

EUIPO ir apņēmusies apkopot informāciju un labās prakses piemērus, kā arī veicināt savstarpējo sadarbību starp nacionālo intelektuālā īpašuma iestādēm,

tādējādi stiprinot pārrobežu sadarbību. Lielākā daļa ieteikto pasākumu ietilpst EUIPO Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra (Observatorijas) pilnvarās, un tie ir stimuls centieniem atbalstīt IĪ tiesību piemērošanu.

Atsevišķi ieteikumi ir sagatavoti MVU Intelektuālā īpašuma tiesību nostiprināšanai:

  • Ir ieviests jauns pakalpojums ar nosaukumu “IP Scan” vaučers, kas atlīdzina izmaksas, kas radušās MVU saistībā ar ekspertu sākotnējām konsultācijām, kā aizsargāt savas tiesības IĪ pārkāpuma gadījumā vai kā izvairīties no cita uzņēmuma IĪ tiesību pārkāpšanas.
  • Komisija izstrādās kiberzādzību novēršanas rīkkopu, kas nodrošinās materiālus un apmācības izpratnes veicināšanai par IĪ tiesībām. Tas palīdzēs MVU novērst vai reaģēt uz kiberuzbrukumiem (piemēram, uzlaušanu) komercnoslēpumiem.
  • Komisija ciešā sadarbībā ar IĪ nozari un dalībvalstīm izstrādās kontrolsarakstu ar norādījumiem par to, kā MVU var izmantot mākslīgo intelektu, neapdraudot to IĪ.

Intelektuālā īpašuma tiesībām ir būtiska nozīme Eiropas Savienības ekonomikā, jo ar IĪ saistītas darbības veido gandrīz 50 % no Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukta un nodrošina gandrīz 40 % nodarbinātības. Viltošana un pirātisms ir kļuvuši par neatliekamiem problēmjautājumiem, kas apdraud Eiropas Savienības uzņēmumu ieguldījumus un inovācijas, kā arī rada risku patērētājiem un videi. Īpaši neaizsargāti ir MVU - IĪ tiesību pārkāpumu dēļ tie kļūst maksātnespējīgi daudz biežāk nekā lielāki uzņēmumi.

Viltošana ir problēma, kas neaprobežojas tikai ar luksusa precēm – šis nelegālais bizness ir ietekmē gan ikdienas preces, piemēram, pārtiku, kosmētiku un tekstilizstrādājus, gan būtiskas rezerves daļas vēja turbīnām, vilcieniem un lidmašīnām.

Detalizēti ar Komisijas ieteikumu var iepazīties ŠEIT.

Informāciju sagatvoja

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv