Ziņas no iestādes
Tiesneši Jūrmala

Jūrmalā, 3. un 4. septembrī, norisinājās Patentu valdes rīkotais ikgadējais reģionālais seminārs tiesnešiem, kurā dalībniekiem bija iespēja ne tikai uzzināt aktualitātes intelektuālā īpašuma (IĪ) starptautiskajā tiesu praksē, bet arī pašiem izspēlēt kāzusu un piedalīties diskusijās. 

Seminārs notiek jau devīto gadu pēc kārtas, un tas pulcē tiesnešus no dažādām tiesu iestādēm Latvijā un Eiropā. Ik gadu tiesnešiem tiek piedāvāts plašs un detalizēts ieskats dažādos tiesu nolēmumos saistībā ar IĪ strīdiem, tostarp preču zīmju, dizainparaugu, izgudrojumu un autortiesību jomā, piemēram, tiek apskatītas pasaulē pazīstamu uzņēmumu vai personu iesniegtās prasības tiesā un tiesu nolēmumi tajās. Tāpat uzmanība tiek pievērsta arī IĪ iestāžu Apelācijas padomju lēmumiem ārpustiesas strīdos par rūpnieciskā īpašuma objektiem. 

Šajā gadā līdzās ekspertu lekcijām kā jaunums ieviesta grupu diskusija par kāzusu, tādējādi semināra dalībniekiem dodot iespēju nostiprināt savas zināšanas par IĪ strīdu izskatīšanu. Ņemot vērā mākslīgā intelekta arvien plašāku pielietojamību un izmantošanu arī IĪ jomā, semināra dalībniekiem bija jādiskutē par kāzusu “Autortiesības un mākslīgais intelekts”.  

“Intelektuālā īpašuma sistēma strauji attīstās un mainās, tāpēc ļoti svarīga ir sadarbība un informācijas apmaiņa ar tiesu sistēmas pārstāvjiem, kas viennozīmīgi veicina arī tiesu sistēmas efektivitāti izskatot strīdus, kas saistīt ar intelektuālo īpašumu. Tas savukārt intelektuālā īpašuma nozares pārstāvjiem rada pārliecību par to, ka tiesu nolēmumi būs kvalitatīvi, objektīvi un kopumā visai mūsu sabiedrībai vieš uzticību gan tieslietu sistēmai kopumā, gan intelektuālā īpašuma sistēmai,”  atklājot semināru, uzsvēra Patentu valdes direktors Agris Batalauskis, akcentējot, ka lielā interese par semināru apliecina, cik svarīgi tiesu sistēmas pārstāvjiem ir būt zinošiem intelektuālā īpašuma jautājumos.  

Tiesu sistēmas un IĪ jomas savstarpējo mijiedarbību videouzrunā uzsvēra arī Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) izpilddirektors Žao Negrao: “Šādi reģionālie semināri ir izcils piemērs tam, kā mēs varam sasniegt tiesu sistēmas dalībniekus, lai informētu par aktualitātēm intelektuālā īpašuma jomā, un tieši nacionālajiem birojiem šajā ziņā ir nozīmīga loma, jo tiem ir tiešais kontakts ar tiesu sistēmu savā valstī.” Semināra nozīmi uzsvēra arī Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Autortiesību nodaļas asociētais jurists Tobiass Bednarzs, norādot, ka šādiem pasākumiem ir svarīga loma kolektīvo zināšanu veicināšanā, turklāt tā ir lieliska iespēja izprast, vai vienas valsts pieredze ir piemērojama citā valstī.  

Savukārt Eiropas Patentu iestādes (EPO) prezidents Antonio Kampinošs videouzrunā akcentēja tiesnešu profesionalitāti IĪ jomā, kam ir liela ietekme uz to, lai tiesu sistēma, tostarp Vienotās patentu tiesas sistēmas darbība, būtu vienkārša un pieejama ikvienam nozares dalībniekam. “Pārmaiņu ātrums intelektuālā īpašuma vidē ir ļoti straujš, tas arī nekļūst lēnāks, un tas ievieš pārmaiņas valstīs. Vienotā spēka Eiropas patenta sistēma un Vienotā patentu tiesa, kas darbojas kopš pagājušā gada, ir atslēga uz to, lai pieņemtu straujās pārmaiņas un izmantotu tās mūsu labā,” uzrunā semināra dalībniekiem pauda A. Kampinošs.  

Divu dienu laikā vietējie un starptautiskie IĪ un tiesu sistēmas eksperti uzstājās ar izzinošām un interesantām lekcijām par jaunākajiem tiesā izskatītajiem strīdiem Eiropā saistībā ar izgudrojumu patentspēju, preču zīmju pārkāpumiem, to reģistrācijas atzīšanu par spēkā neesošu un atcelšanu, preču zīmju atšķirtspējas vērtēšanu, kā arī apskatīja gadījumus, kad liela nozīme ir valodai un tam, vai un kā konkrētus vārdus, kas ietverti preču zīmēs, saprot ne tikai valstī, kur konkrētā valoda ir oficiālā. Šajā seminārā uzmanība tika vērsta arī uz tiesu lietām autortiesību jomā saistībā ar mākslīgā intelekta arvien plašāku izmantošanu, jo, sakarā ar mākslīgā intelekta arvien uzstājīgāku ienākšanu mūsu ikdienā, visā Eiropā, tostarp arī Latvijā, aktualizējas jauni šo tiesību aspekti.  

Seminārs noslēdzās ar tradicionālo diskusiju par Baltijas intelektuālā īpašuma tiesu prakses reģionālo skatījumu, kur dalībnieki diskutēja un dalījās pieredzē par atsevišķām situācijām judikatūrā un apelācijas padomju praksē. 

Informāciju sagatavoja: 

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv