EPO stratēģiskais plāns 2028.gadam

Eiropas Patentu organizācija ir apstiprinājusi jauno Eiropas Patentu iestādes (turpmāk - EPO) Stratēģisko plānu 2028. gadam (turpmāk - SP2028), kas turpina jau iepriekš iesākto virzību uz ilgtspējīgu rīcību intelektuālā īpašuma (turpmāk - IĪ) nozarē, integrējot to katrā no piecām izvirzītajām SP208 prioritātēm. Stratēģijas izstrādē iesaistījās arī Patentu valde, sniedzot savus komentārus un priekšlikumus tās pilnveidošanai, lai tādējādi iegūtu katrs IĪ nozares dalībnieks.

Jaunā stratēģija ir balstīta uz piecām prioritātēm: darbinieki, tehnoloģijas, augstas kvalitātes produkti un pakalpojumi, partnerības un finanšu ilgtspēja. Turklāt EPO paredz turpmāk savus ikgadējos ilgtspējas ziņojumus sagatavot, balstoties uz starptautiski atzītām Globālās ilgtspējas ziņošanas (turpmāk - GRI) standartiem.

1. prioritāte: darbinieki

Stratēģija paredz koncentrēšanos uz darbinieku ilgtspējīgu iesaistīšanos, jaunu talantu piesaisti un attīstību, atbalstu darbinieku mobilitātei un elastīgu darba apstākļu ieviešanu, kā arī piesaistošu darba vietu izveidi. Īstenojot šo prioritāti, EPO turpinās iepriekšējā stratēģiskajā dokumentā noteiktos un jau īstenotos pasākumus, kas paredz savstarpējas komunikācijas pilnveidošanu, darbības uzlabošanu, iesaistot darbiniekus un saņemot atgriezenisko saiti.

Koncentrējoties uz jaunu talantu piesaisti, kas ir viena no EPO prioritātēm, iestāde nodrošinās arī darbinieku zināšanu un profesionalitātes noturēšanu visaugstākajā līmenī, piedāvājot apmācības dažādos veidos: 70% mācoties darba vietā, 20% mācoties no kolēģiem un vienaudžiem un 10%  - izmantojot formālu apmācību. Vienlaikus organizācija rūpēsies par to, lai būtu nodrošināta dzimumu vienlīdzība - noteikts, ka līdz 2028. gadam vadošos amatos būs vismaz 40% sieviešu.

2. prioritāte: tehnoloģijas

SP2028 paredz paaugstināt EPO sniegumu ar progresīvo tehnoloģiju palīdzību, veidojot noturīgu infrastruktūru, veicinot digitālo transformāciju patentu piešķiršanas procesā, kā arī korporatīvajos pakalpojumos. Tāpat SP2028 paredz izmantot jaunākās tehnoloģijas ar visaugstākajiem IT drošības standartiem un turpināt tehnoloģiju potenciāla izpēti, lai modernizētu EPO darbību.

Izmantojot tehnoloģiju iespējas un uz datiem balstītu rīcību,  mērķis ir uzlabot lēmumu pieņemšanas tempu un paaugstināt efektivitāti.

3. prioritāte: augsti kvalificēti produkti un pakalpojumi

Pēdējo 50 gadu laikā EPO ir ieguvusi globālu reputāciju ar savu produktu un pakalpojumu augsto kvalitāti, kurai kā pamats ir Eiropas Patentu konvencija, augsti kvalificēts darbaspēks un sadarbība ar dalībvalstīm. Tāpēc, ņemot vērā arvien pieaugošo patentu pieteikumu skaitu, izskatāmo lietu sarežģītību un mākslīgā intelekta ietekmes pieaugumu, EPO turpinās nodrošināt izcilību visā patentu piešķiršanas procesā, uzlabot organizācijas piedāvāto produktu un sniegto pakalpojumu kvalitāti un savlaicīgumu.

4. prioritāte: sadarbība

EPO arī turpmākos gadus ir apņēmusies  uzlabot sadarbību ar partneriem, lai paaugstinātu sniegto pakalpojumu kvalitāti un pilnveidotu patentu sistēmas pieejamību, kas nodrošinās inovāciju vidi. Viens no šīs prioritātes darbības virzieniem ir sadarbības stiprināšana ar Eiropas partneriem, un tas paredz sadarbības projektu kataloga turpmāku izstrādi, jaunu iniciatīvu īstenošanu un atbalsta sniegšanu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem IĪ jomā.

Vienlaikus SP2028 paredz sadarbības stiprināšanu ar valstīm, kas neietilpst organizācijā, kā arī turpināt sadarbības pilnveidošanu ar citām IĪ organizācijām, piemēram, Pasaules Intelektuālā īpašuma organizāciju, Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju, Eiropas Komisiju un citām. Sadarbības attīstīšana arīdzan ļaus EPO dalīties ar vadošo patentu izpētes informāciju, kas sniedz ieskatu un palīdz uzņēmumiem un politikas veidotājiem pieņemt apzinātus lēmumus. Esošo sadarbību ar skolām un universitātēm papildinās citas iniciatīvas, kas palīdz veidot nākamās novatoru un lēmumu pieņēmēju paaudzes, piemēram, Jauno profesionāļu programmu (YP).  Savukārt Patentu un tehnoloģiju Observatorija piedāvās unikālu forumu, lai radītu papildu ieskatu un veicinātu debates, kas var palīdzēt veidot ilgtspējīgāku sabiedrību.

5. prioritāte: finanšu ilgtspēja

Saskaņā ar SP2028 EPO paredz nodrošināt finansiālo ilgtspēju pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, pārraugot organizācijas saistību segumu un īstenojot pasākumus to uzlabošanai. Tāpēc EPO  nepārtraukti seko līdzi finanšu situācijai Eiropā un pasaulē, analizē to, lai nepieciešamības gadījumā operatīvi reaģētu un pielāgotos pārmaiņām. Lai nodrošinātu  ilgtermiņa finansiālo stabilitāti, ir izstrādāta speciāla programma, kuras pamatā ir seši principi: pārredzamība, proporcionalitāte un taisnīgums, visu ieinteresēto pušu kopīgi centieni, pieejamība, atgriezeniskā saite un pakāpeniska īstenošana.

Stratēģijas izstrādes laikā komentārus par dokumentu sagatavoja arī Patentu valde, aicinot EPO detalizētāk raksturot definētos uzdevumus un darbības, un sasniedzamos mērķus, kā arī paredzēt aktīvāku sadarbību ar nacionālajām patentu iestādēm dažādos virzienos, piemēram, IT sistēmu attīstībā, darbinieku zināšanu pilnveidošanā, sabiedrības izglītošanas aktivitātēs, atbalsta sniegšanā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī sniegt lielāku atbalstu patentu informācijas centru tīkla (PATLIB) aktivitātēm.

Ar SP2028 var iepazīties ŠEIT.

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv