Nozares ziņas
bilde ziņai

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu policijas, muitas un tirgus uzraudzības iestāžu darbības rezultātā 2023. gadā uz ES robežas un savienības iekšējā tirgū tika aizturēti aptuveni 152 miljoni viltotu preču 3,4 miljardu eiro vērtībā. Novērota arī jauna tendence -  arvien vairāk starp viltojumiem sāk dominēt lētāki produkti, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) ziņojums. 

Būtiskākie konstatējumi: 

  • 2023. gadā pie ES robežas un ES iekšējā tirgū tika aizturēti aptuveni 152 miljoni viltotu preču 3,4 miljardu eiro vērtībā. 

  • Vairāk nekā 76% no aizturētajiem produktiem bija spēles, rotaļlietas, ierakstīti CD/DVD, etiķetes/birkas/uzlīmes un iepakojuma materiāli. 

  • Desmit dalībvalstis veido gandrīz 98% no kopējā aizturēto viltoto preču skaita 2023. gadā. 

  • Muitas, policijas un tirgus uzraudzības iestāžu apturēto viltoto preču vērtība ES bija par 68% augstāka nekā 2022. gadā. 

  • Ar vairāk nekā 138 miljoniem aizturēto preču 2,7 miljardu eiro vērtībā 2023. gads ES iekšējā tirgū ir bijis rekorda gads.  

  • Galvenās viltoto preču izcelsmes valstis joprojām nav mainījušās - tās ir Ķīna, Honkonga un Turcija.  

  • Ekskluzīvos un dārgos produktus popularitātes ziņā nomaina lētākas viltotās preces, kas ir pieejamas plašākam patērētāju lokam. 

Apkopojot datus no visām ES dalībvalstīm, secināts, ka uz ES robežas kopumā ir par 7% pieaudzis aizturēto viltoto preču skaits, tomēr vienlaikus ir par 14% samazinājusies šo preču vērtība - līdz 811 miljoniem eiro (salīdzinājumā ar aptuveni 943 miljoniem eiro 2022. gadā). Tas skaidrojams ar to, ka kopumā par 27% ir samazinājies aizturēto viltoto preču skaits (skaitot kopā uz robežas un iekšējā tirgū aizturētās), kā arī izplatītāki kļuvuši finansiālā izteiksmē lētie viltojumi. 

Lielākais aizturēšanas gadījumu skaits attiecas uz precēm, kas tiek pārvadātas ar pasta starpniecību, proti, vairāk nekā 37 000 gadījumu, kas ir neliels pieaugums salīdzinājumā ar 2022. gadu, un ekspreskurjeru, kas ir aptuveni 21 000 gadījumi, un šajā ziņā izmaiņas salīdzinājumā ar 2022. gadu nav mainījušās. Tomēr vienlaikus joprojām dominē jūras un sauszemes kravu pārvadājumu izmantošana viltojumu transportēšanā. 

Apkopojot datus par viltojumu aizturēšanu ES iekšējā tirgū, secināts, ka 2023. gadā konfiscēti 138 miljoni preču (par 71 miljonu vairāk nekā 2022. gadā), kuru kopējā vērtība bija 2,7 miljardi eiro. Šie rādītāji ir augstākie pēdējo 12 gadu laikā. 

Joprojām visvairāk viltotākās preču kategorijas ir spēles (45,9%), rotaļlietas (8,5%), CD/DVD 7,8%, etiķetes/birkas/uzlīmes (6,5%), iepakojuma materiāls (4,1%), dažāda elektronika (3,5%), kas kopā veidoja gandrīz trīs ceturtdaļas no visiem aizturētajiem produktiem.  

Attiecībā uz aizturēto produktu skaitu, kas nāk no Ķīnas, apģērbs un aksesuāri ir visvairāk aizturētā kategorija. No Honkongas visvairāk aizturētā kategorija ir etiķetes, birkas, uzlīmes, savukārt no Turcijas visvairāk tiek importēts apģērbs. Arī no Krievijas visvairāk ir bijuši mēģinājumi ievest viltotas zīmolu birkas, etiķetes un uzlīmes, bet no Indijas – apģērbu.  

Savukārt, aplūkojot aizturēto produktu aplēsto vērtību, valstu vērtējums nedaudz atšķiras. Saraksta augšgalā joprojām ir Ķīna ar vairāk nekā 65% no kopējā apjoma, tai seko Honkonga (Ķīna), ar vairāk nekā 17% un tad Turcija ar vairāk nekā 5%. 

Aplēsts, ka desmit ES dalībvalstis - Itālija, Francija, Rumānija, Spānija, Nīderlande, Bulgārija, Vācija, Ungārija, Beļģija un Grieķija veidoja gandrīz 98% no kopējā viltoto preču skaita, kas 2023. gadā tika aizturēts visā ES. Itālijā bija vairāk nekā 74% no kopējā viltoto preču skaita un vairāk nekā 58 % aplēstās vērtības ziņā. 

Tikmēr aprēķinātās materiālās vērtības ziņā konfiscēto viltoto preču ranga augšgalā ir luksusa preces ar augstu vienoto vērtību: pulksteņi (gandrīz 34%), somas, maki, somiņas (vairāk nekā 15%), apģērbs (vairāk nekā 8%), juvelierizstrādājumi (vairāk nekā 7%) un apavi (vairāk nekā 4%). 

2023. gadā gandrīz 90% no muitas aizturētajām viltotajām precēm tika iznīcinātas. Gandrīz 6% aizturēšanas gadījumu tika uzsākta (civillieta vai krimināllieta) tiesvedība, un tikai ļoti niecīgs gadījumu skaits (vien 0,07%) tika atrisināti ārpus tiesas, bet vēl 6,50% gadījumu preces tika atdotas adresātam, jo preces tomēr bija oriģinālas vai arī tiesību īpašnieki neveica nekādas darbības.  

Pilns ziņojums pieejams EUIPO tīmekļvietnē

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv