Nozares ziņas

Globālā intelektuālā īpašuma reģistrēšanas aktivitāte turpina pieaugt, 2018. gada rādītājos uzstādot jaunus rekordus. Pēdējo gadu laikā Ķīnas Tautas Republika ir bijusi galvenais intelektuālā īpašuma globālās izaugsmes virzītājspēks. Kā liecina 2018. gada dati, Ķīnas Tautas Republika ir noturējusi līderes pozīcijas patentu, preču zīmju un dizainparaugu pieteikumu skaita ziņā.

Pieteikumu iesniegšanas aktivitāte Ķīnā, salīdzinot ar 2017. gada datiem, ir pieaugusi par 11,6% patentu pieteikumu ziņā, par 28,3% preču zīmju pieteikumu ziņā un 12.7% rūpnieciskā dizaina ziņā.  Ķīnas Tautas Republikas Intelektuālā īpašuma iestāde šobrīd veido 46,4% no pasaules patentu pieteikumu skaita, 51,4% no pasaules preču zīmju kartotēkas un 54% no rūpnieciskā dizaina kartotēkas, sastādot vairāk, kā pusi no pasaules pieteikumu kopskaita.

Amerikas Savienotajās Valstīs patentu pieteikumu skaitā 2018. gadā par 1,6% vērojams kritums, kas ir pirmais kritums pieteikumu skaita ziņā kopš 2009. gada, savukārt preču zīmju reģistrēšanas aktivitāte jau devīto gadu pēc kārtas augusi par 4,3%. Patentu pieteikumu reģistrēšanas aktivitāte Japānā samazinājusies par 1,5%, bet preču zīmju reģistrēšanas aktivitāte piedzīvojusi 8,6% kritumu. Korejas Republika 2018. gadā pieredzējusi pozitīvu bilanci gan patentu pieteikumu skaitā, 2,5%, gan preču zīmju reģistrācijā, aktivitātei pieaugot par 14,5%.

2018. gadā iezīmējusies arī pozitīva tendence preču zīmju reģistrēšanas aktivitātē. Indijā preču zīmju reģistrēšanas rādītāji palielinājušies par 20,9%, Francijā par 10.5% un Brazīlijā par 9.8%. Indija ierindojusies arī starp valstīm, kurās vērojams straujš patentu pieteikumu skaita pieaugums, tam pieaugot par 7,5%. Pozitīva pieauguma tendence iezīmējas arī rūpnieciskā dizaina pieteikumu jomā, norādot, ka atsevišķu valstu pieauguma temps sasniedzis divciparu skaitļus. Lielbritānijā pieteikumu skaits audzis par 42,4%, Krievijas Federācijā par 21%, Itālijā par 16,6% un Indijā pieteikumu skaits pieaudzis par 13,6%, salīdzinot ar 2017. gada rādītājiem.

WIPO publicētajā ziņojumā jau otro gadu pēc kārtas tiek iekļauta statistika par radošās ekonomikas (creative economy) veiktspēju, atspoguļojot datus arī par izdevējdarbību. Veikti būtiski uzlabojumi statistikas kvalitātē un tās ģeogrāfiskajā pārklājumā, kā rezultātā šī gada ziņojums ietver 49 valstu darbības statistiku. Pirmo reizi WIPO ziņojumā iekļauti dati par depozītiem valstu nacionālajās bibliotēkās, iekļaujot 39 valstis.  Lasītāji, kas vēlas iepazīties ar plašāku statistiku, ir aicināti izmantot WIPO statistikas rīkus https://www.wipo.int/ipstats/en/

Ar WIPO ikgadējo ziņojumu iespējams iepazīties šeit: https://www.wipo.int/edocs/pubdocs/en/wipo_pub_941_2019.pdf 

 

Informāciju sagatavoja:

Beāte Livdanska
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Projektu vadītāja-konsultante
Tālr.: 67220113
E-pasts: beate.livdanska@lrpv.gov.lv