Nozares ziņas

Eiropas Patentu iestāde (EPI) publicēja pārskatu par nozīmīgākajiem sasniegumiem, kas tika panākti ar neatlaidīgu darbu astoņu gadu garumā – īstenojot plašas reformas laika posmā no 2010. līdz 2018. gadam. Īstenotās pārmaiņas ir ļāvušas EPI attīstīt savu konkurētspēju un gūt finansiālu stabilitāti, tādējādi nodrošinot efektīvu un kvalitatīvu iestādes darbu.  

Pēc vairāk nekā 30 pastāvēšanas gadiem, EPI 2010. gadā saskārās ar vairākām problēmām un izaicinājumiem, kā, piemēram, arvien pieaugošs patentu pieteikumu skaits un pieaugoša šo pieteikumu sarežģītība. Vairākas puses atklāti pauda viedokli par to, ka iestādes ilgtermiņa stabilitāte ir apdraudēta. Lai modernizētu un uzlabotu darbu, pamatojoties uz dalībvalstu pilnvarām, tika īstenota intensīva programma, kas sniedza vairākus labumus gan pieteicējiem, gan arī iestādei:

Augstas kvalitātes pakalpojumu sniegšana

EPI izstrādāja veidus, kā nodrošināt ātrāku un ērtāku piekļuvi patentu informācijai. Vairāk nekā 700 pieteicējiem no 44 valstīm ir nodrošināta iespēja gūt labumu no uzlabotās patentu piešķiršanas sistēmas; tagad patentu piešķiršanas process ir kļuvis ievērojami ātrāks un lētāks. Izmantojot dažādus kanālus, EPI regulāri veic lietotāju aptaujas, kuru rezultāti uzskatāmi parādīja arvien pieaugošu apmierinātības līmeni ar izstrādātajiem produktiem un sniegtajiem pakalpojumiem.

Efektīvāka un konkurētspējīgāka organizācija

Uzlabojot patentu piešķiršanas un IT procesus, EPI sasniedza ievērojamus rezultātus, palielinot savu konkurētspēju un efektivitāti. EPI ir izdevies paātrināt patentu pieteikumu izskatīšanas (eksaminācijas) procesu ilgtermiņā par 10 % – ņemot vērā to, ka ekspertu skaits iestādē palika nemainīgs. 2017. gadā EPI saņēma gandrīz 166 000 Eiropas patentu pieteikumu, kas ir par 3,9 % vairāk, salīdzinot ar 2016. gada datiem; tas ir augstākais rādītājs visā EPI pastāvēšanas vēsturē. Kopumā darba produktivitāte ir palielinājusies par 36 %, savukārt iekavēto vai neizpildīto darbu apjoms ir sarucis par 27 %.

Uzlabotie darba apstākļi

EPI pārskatīja savu sociālo sistēmu un darba apstākļus, izstrādājot jaunu personālvadības sistēmu. Reformas nodrošināja iespēju darbiniekiem arī turpmāk gūt labumu no sociālajām garantijām, kā arī nodrošināja iespēju gūt regulārus algas pielikumus. EPI pievērsa uzmanību arī uzlabotu darba apstākļu nodrošināšanai saviem darbiniekiem. Viens no šī brīža aktuālajiem projektiem ir jaunbūve Hāgā, kas nodrošinās gandrīz 2000 darba vietu inovatīvās un videi nekaitīgās telpās.

Ietekmīgs globālais spēlētājs

2011. gadā Eiropas Patentu tīkls tika pārveidots, lai izveidotu spēcīgāku un efektīvāku pārvaldi. Tajā pašā laikā globālā mērogā EPI spēra nozīmīgus soļus starptautiskās sadarbības veicināšanai, īstenojot kopīgus projektus ar pasaules lielākajiem patentu birojiem (Ķīnas Tautas Republikas Intelektuālā īpašuma valsts iestādi, Lielbritānijas Intelektuālā īpašuma iestādi, Korejas Intelektuālā īpašuma iestādi un Japānas Patentu iestādi).  Tas sekmēja labāku un ērtāku piekļuvi patentu informācijai lietotājiem no visas pasaules – tika nodrošināta piekļuve vairāk nekā 800 miljoniem ierakstu, kas satur vairāk nekā 100 miljonus patentu dokumentu, kuri glabājas vairāk nekā 120 specializētajās datubāzēs.

Sociālā atbildība un pārredzamība

EPI spēra soļus savas darbības pārredzamības uzlabošanai – ikgadējā preses konferencē informējot sabiedrību par savu darbību un galvenajiem sasniegumiem un darba rezultātiem, tādējādi palielinot sabiedrības izpratni par patentu nozīmi ekonomikā, tautsaimniecības attīstībā un globālajā inovāciju sistēmā.

Paužot gandarījumu par iestādes darbu, EPI prezidents Benuā Batistelli (Benoît Battistelli) norāda: "Pateicoties vērienīgām reformām, Eiropas Patentu iestāde ir pavisam cita institūcija, nekā astoņus gadus atpakaļ. Plašā reformu programma ir ļāvusi iestādei nodrošināt konkurētspējīgus, uzticamus un savlaicīgus pakalpojumus modernā līmenī. Tagad mēs virzāmies uz ilgtspējīgu darbības modeli, kas ļaus mums efektīvi risināt problēmas starptautiskajā patentu sistēmā. Es gribētu izmantot šo iespēju un sirsnīgi pateikties iestādes darbiniekiem par šiem sasniegumiem."

Vairāk informācijas >>

EPI darbības pārskats ir atrodams šeit >>

 

Informāciju sagatavoja:

Santa Lozda
Patentu valdes
Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv