attiecīgajā nozarē, kopā ar pieteikumu jāiesniedz izziņa par bioloģiskā materiāla deponēšanu starptautiski atzītā depozitārijā saskaņā ar Budapeštas 1977. gada 28. aprīļa Līgumu par mikroorganismu deponēšanas starptautisko atzīšanu patentēšanas procedūras vajadzībām. Kārtību, kādā pieejams bioloģiskais materiāls, nosaka Ministru kabinets (skatīt Patentu likuma 28.7. punktu un MK noteikumu Nr. 224 VIII daļu). LU mikroorganismu kolekcijai piešķirts starptautiskas deponējošas iestādes statuss.
Kad patenta pieteikumam ir noteikts datums, Patentu valde trīs mēnešu laikā no pieteikuma iesniegšanas dienas veic formālo prasību pārbaudi. Par pārbaudes rezultātiem Patentu valde paziņo patenta pieteicējam, kam, nepieciešamības gadījumā, trīs mēnešu laikā jānovērš norādītie trūkumi un jāizsaka savi apsvērumi (skatīt Patentu likuma 34. pantu).
Patentu valde piešķir pieteikumam starptautiskās izgudrojumu klasifikācijas indeksu, sagatavo publikācijai kopsavilkumu un, ja pieteicējs to jau nav iesniedzis kopā ar pieteikumu, lūdz iesniegt sagatavotā kopsavilkuma tulkojumu angļu valodā, kas kalpo kā informācija Latvijas patentu pieteikumu meklēšanai starptautiskās datubāzēs, un patenta pieteikumu publisko iespējami īsā laikā pēc 18 mēnešiem no pieteikuma datuma vai no pieteikuma pirmās agrākās prioritātes datuma. Pieteicējs var prasīt patenta pieteikuma publiskošanu pirms 18 mēnešu termiņa. Pieteikuma publikāciju sauc arī par A publikāciju (skatīt Patentu likuma 35. pantu).
Patentu valde veic pieteikuma daļēju izskatīšanu pēc būtības, t.i.:
- vai izgudrojums ir patentējams;
- vai izgudrojums ir ārstēšanas vai diagnostikas paņēmiens;
- vai pieteikuma pretenzijas izgudrojuma apraksts ir tik skaidrs un pilnīgs, lai lietpratējs varētu šo izgudrojumu īstenot;
- vai izgudrojums nav pretrunā ar zinātniski apstiprinātiem dabas likumiem;
- vai izgudrojums atbilst vienotības kritērijiem;
- vai pieteikums ir grozīts vai sadalīts atbilstoši likuma prasībām.
Taču Patentu valde neveic izgudrojuma patentspējas ekspertīzi: