Ziņas no iestādes Augstskolām
TTO atklāšana

Rīgā, aizvadītajā nedēļā, atklāta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) programma “WIPO Mentorship for Spin-offs of the Baltic States”, kuras mērķis ir apmācīt Baltijas valstu tehnoloģiju pārneses centru ekspertus atbalsta sniegšanā zinātniski ietilpīgiem uzņēmumiem. 

Lai veicinātu tehnoloģiju pārnesi universitātēs, tajās tiek izveidoti tehnoloģiju pārneses centri (TTO), kuros darbojas viens vai vairāki jomas profesionāļi un palīdz universitātes vai zinātniskā institūta darbiniekiem, zinātniekiem, studentiem jautājumos, kas saistīti ar intelektuālo īpašumu, patentēšanu, izgudrojumu komercializēšanu, licencēšanu, investīciju piesaisti. Atbalstot TTO, WIPO ir izstrādājusi speciālu programmu, kas paredz stiprināt ekspertu zināšanas, lai viņi tālāk darbotos kā mentori no universitātēm izrotējušiem zinātniski ietilpīgiem jaunuzņēmumiem un palīdzētu komercializēt izgudrojumus. 

Jaunajā mentoru programmā no Baltijas valstīm kopumā iesaistījušies 35 eksperti, tostarp 16 Latvijas pārstāvji. Mācības plānots noslēgt 2024. gada rudenī.  

Mentoru programmas mērķis ir uzlabot Baltijas valstu TTO pārstāvju zināšanas un prasmes, lai atbalstītu akadēmisko spin-off uzņēmumu radīšanu reģionā, kļūt par konsultantiem spin-off jautājumos saistībā ar intelektuālā īpašuma komercializēšanu un tā pārvaldību, un cik iespējams, veicināt jaunu uzņēmumu ilgtspēju. 

Piedaloties mentoru programmas atklāšanas pasākumā, Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere pauda, ka zinātnē, ilgtspējā un inovācijās balstīti jaunuzņēmumi ir valsts ekonomiskās izaugsmes pamats. Šāda programma ir nozīmīga valstiskā līmenī, jo tā veicina ekonomisko izaugsmi, pētniecību un inovācijas, sabiedrības labklājību un starptautisko sadarbību.  

Intelektuālā īpašuma tiesībām ir galvenā loma inovāciju aizsardzībā un stimulēšanā, savukārt sadarbība ir panākumu atslēga, uzrunā konferences dalībniekiem teica Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. “Izgudrojumu un radošo darbu aizsardzība, izmantojot intelektuālā īpašuma tiesības, ir būtiska, lai attīstītu vidi, kas veicina oriģinalitāti un garantē, ka inovāciju radītāji gūst labumu no sava darba. Izveidojot sadarbību starp izglītības un pētniecības iestādēm, biznesa sektoru un valsts iestādēm, mēs radām vidi, kas ir gatava inovāciju attīstībai. Kopā mēs varam izmantot mūsu reģiona kopīgās zināšanas, lai pakāpeniski risinātu globālās problēmas un izmantotu jaunās iespējas,” pauda A. Batalauskis. 

TTO atklāšana

2022. gada 27. oktobrī notikušajā Baltijas valstu TTO tīkla sanāksmē tika nolemts turpināt sadarbību starp iesaistītajām universitātēm un pētnieciskajām institūcijām, kā arī stiprināt to zināšanas intelektuālā īpašuma jomā. Tika uzsvērts, ka nepieciešams koncentrēties uz akadēmisko spin-off uzņēmumu radīšanas un intelektuālā īpašuma pārvaldības atbalstu, izmantojot TTO Baltijas valstu profesionāļu iegūtās kompetences. Mentoru programma tika atzīta par vispiemērotāko pieeju, kuras izstrādē tika piesaistīts starptautiskais eksperts Adam Hillestrøm. 

Informāciju sagatavoja

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv